Ruský Sojuz měl při startu z Bajkonuru problémy, misi nakonec zvládl

Ruská nosná raketa Sojuz se v noci na pátek při startu dostala do problémů, oznámila ruská média s odvoláním na zdroje agentury Roskosmos. Třetí stupeň rakety, která na oběžnou dráhu dopravovala egyptský komunikační satelit, nedosáhl předpokládané výšky, situaci se ale nakonec podařilo zvládnout.

S egyptskou družicí ruské výroby Egyptsat-A startovala ve čtvrtek večer raketa Sojuz-2 z kazašského kosmodromu Bajkonur. Aparát v ceně 100 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun) má na oběžné dráze nahradit jiný satelit Egyptsat-2, který předloni přestal fungovat.

O příčině poruchy při startu Sojuzu Roskosmos neuvedl žádné podrobnosti, všimla si jí ale celá řada expertů, kteří sledují pohyb satelitů a raket:

Egyptský satelit se údajně navzdory problémům dostal na předpokládanou letovou dráhu.

Agentura TASS oznámila, že nejméně o den byl odložen plánovaný start Sojuzu z karibské základny Kourou ve Francouzské Guyaně. Ruská nosná raketa měla počátkem příštího týdne vynést na oběžnou dráhu šest britských komunikačních družic OneWeb. Zda odklad souvisí se čtvrtečními potížemi Sojuzu s egyptským satelitem, agentura neuvedla.

Problémy ruského kosmického programu

Ruský kosmický program zaznamenal v posledních několika letech celou řadu větších problémů. Ten nejzásadnější se týkal dokonce pilotovaných letů, výkladní skříně a hlavního zdroje příjmů ruského vesmírného programu. Loni v říjnu měla nosná raketa Sojuz vynést k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) pilotovanou kosmickou loď, start se ale nezdařil. Ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague se díky záchrannému systému úspěšně vrátili na Zemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Univerzita Karlova láká mladé vědce zpátky domů

Země jako Česko mají s vědou spoustu problémů. Jsou sice dost bohaté na to, aby nechaly studenty získat velmi kvalitní vzdělání, a dokonce jim mnohdy dopomohou i k zisku toho špičkového v zahraničí. Jenže pak už chybí prostředky pro to, aby se tito nadějní mladí vědci vrátili a své znalosti využívali dál „doma“, kde z toho bude mít Česko největší prospěch. Řešit se to snaží Univerzita Karlova.
před 9 hhodinami

Fyzicky silnější ženy mají více sexuálních partnerů, odhalil výzkum

Když vědci ověřovali platnost známé teorie o tom, že silnější muži mívají i více sexuálních partnerek, narazili na něco nečekaného. Ukázalo se totiž, že stejná úměra se týká i žen.
před 10 hhodinami

Zemřel Ivan Holoubek, vědec, který chránil českou přírodu před chemií

V noci na pondělí zemřel emeritní profesor Masarykovy univerzity v Brně Ivan Holoubek. Bylo mu 73 let. Holoubek byl jedním ze zakladatelů centra Recetox spadajícího pod univerzitu, které se zabývá environmentálními a zdravotními riziky souvisejícími s chemickými látkami. Od roku 1990 byl téměř čtvrt století jeho ředitelem. Za rok 2016 dostal Cenu města Brna.
před 13 hhodinami

Žraloci žijící na volném moři mizí. Za půlstoletí jich ubyly skoro tři čtvrtiny

Populace žraloků na volném moři klesla od roku 1970 téměř o tři čtvrtiny – konkrétně o 71 procent. Hlavní příčinou je podle nové studie nadměrný rybolov, kvůli němuž hrozí většině těchto predátorů vyhynutí.
před 14 hhodinami

Vědci laserem rekonstruovali staletí stará tetování mumií

Mezinárodní tým vědců poprvé pomocí laserů odkryl tetování stovky let starých mumií v Peru. Paprsky odhalily nesmírně složité vzory. Až doposud nebylo možné si tuto uměleckou formu původních obyvatel Ameriky prohlédnout. Nový objev podle autorů ukazuje, jak vysoká byla úroveň dovedností tamních umělců.
před 15 hhodinami

Nadace Neuron ocenila chemika Jungwirtha nebo učitele Černého

Hlavní cenu Nadace Neuron za celoživotní přínos vědě získal při ceremoniálu v Národním muzeu fyzikální chemik Pavel Jungwirth. Letos poprvé vědecká rada udělila ocenění také za rozvíjení lásky k vědě. Jeho držitelem se stal pedagog a popularizátor vědy Jan Černý. Cena za propojení vědy a byznysu byla udělena start-upu SophoMer, který vyvinul syntetický materiál zlepšující kvalitu diagnostických testů. Oceněno bylo i sedm mladých nadějných vědců. Nadace laureátům rozdala dohromady 7 milionů korun.
19. 1. 2025Aktualizováno19. 1. 2025

Již nelze poznat, kdy je obraz vygenerovaný AI, míní expert

Čipy používané v oblasti umělé inteligence se dají přirovnat k lidskému mozku, popsal v pořadu 90' ČT24 Vladimír Janíček z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (ČVUT). „Bavíme se o něčem, co je na špičce výkonu,“ dodal. Umělá inteligence se v posledních měsících nesmírně posunula, podle expertů se u výtvorů vytvořených kvalitní technologií nedá určit, zda je vytvořila právě AI. „Musíme si zvyknout, že technologie změní způsob, jakým věci kolem sebe vidíme,“ míní ředitel spolku prg.ai Lukáš Kačena.
18. 1. 2025

Archeologové v Pompejích objevili luxusní soukromé lázně

Archeologové v Pompejích objevili přepychové soukromé lázně, možná největší, jaké tam kdy našli. Lázně tvoří čtyři bohatě zdobené místnosti, jednu služební místnost a velký bazén. Podle archeologů jde o objev století, napsal server BBC.
17. 1. 2025
Načítání...