Ruská kosmická agentura je zřejmě ochotna vrátit 36 satelitů, které drží jako rukojmí v Kazachstánu. Podle aktuálních informací to chce udělat výměnou za části svých raket Sojuz, které jsou naopak zadržovány ve Francouzské Guyaně.
Rusko chce s Evropou vyměnit 36 satelitů za raketu Sojuz zanechanou na Guyaně
Podle zprávy stránek Russian Space Web zvažuje francouzská kosmická společnost Arianespace dohodu s Roskosmosem. Ta by měla potvrdit výměnu součástí ruské rakety Sojuz za 36 satelitů OneWeb, které Rusko od března zadržuje na svém kosmodromu v Kazachstánu. Nově jmenovaný šéf Roskosmosu Jurij Borisov je podle tohoto ruského zdroje otevřený jednání s Arianespace výrazně více než jeho předchůdce Rogozin.
Společnosti Arianespace a OneWeb zatím na tuto informaci nereagovaly.
Konec spolupráce
Začátek nové ruské invaze na Ukrajinu znamenal konec spolupráce Ruska ve většině kosmických projektů jak s Evropou, tak i s USA. Pod vedením bývalého šéfa Roskosmosu Dmitrije Rogozina přerušila tato ruská kosmická agentura styky s Evropou – jako důvod uvedla sankce uvalené Západem na Rusko. Týkalo se to i už uzavření dohody s britskou společností OneWeb, která měla s Ruskem sjednanou smlouvu o vynesení jejích internetových satelitů na palubě rakety Sojuz.
Roskosmos vloni v březnu přišel s řadou požadavků na tuto soukromou společnost – ta je ale označila za nepřiměřené a odmítla je. Rusko pak 36 satelitů této společnosti, které už byly pod jeho kontrolou, zadrželo. Nechalo je potom uložit „na dobu neurčitou“ v areálu bajkonurského kosmodromu. OneWeb netrvalo dlouho, aby si našla jiného dopravce – stali se jím americký SpaceX a Indická kosmická agentura. Jenže zadržené družice zůstaly mimo její dosah.
Roskosmos pozastavil i další své aktivity – například ukončil spolupráci s Evropou na startech raket Sojuz z Francouzské Guyany. Části ruské raketové techniky tam ale zůstaly, včetně komponentů Sojuzu, dokumentace a pohonných hmot. O všechno se postarala francouzská společnost Arianespace s tím, že jak skončí válka, dojde k předání zpět. Ale Ukrajina se bránila dál – a Rusku vzdoruje doposud.
Už v červenci ale prezident Putin Rogozina z funkce odvolal, nahradil ho Jurijem Borisovem, který se vyjadřuje vůči bývalým spojencům méně agresivně. Podle nezávislého ruského webu Russian Space Web se tento politik snaží navázat na zpřetrhané vztahy.