Projekt Sojuz-Apollo – spolupráce místo souboje v dobývání vesmíru

Praha - Psal se rok 1975 a studená válka mezi Spojenými státy a někdejším Sovětským svazem byla v plném proudu. Washington a Moskva své mnohaleté rivalství přenášely i do vesmíru. Souboj o vesmírnou nadvládu se podařilo změnit ve spolupráci, když byl 15. července 1975 zahájen sovětsko-americký kosmický experiment Sojuz-Apollo. Projekt byl úspěšně dokončen, na další vesmírné spojení si však svět musel počkat dlouhých 20 let.

„Spojili jsme se,“ slyšely miliony televizních diváků, když člen posádky Apolla Thomas Stafford ohlásil 52 hodin po startu bezpečné spojení modulů Apolla a Sojuzu. Vlastní spojovací manévr, který proběhl zhruba 1 100 kilometrů od břehů Portugalska, trval tři minuty a 18 sekund. O tři hodiny později otevřel dveře Sojuzu Alexej Leonov a mezinárodní schůzka na orbitální dráze mohla začít.

Na posádky obou lodí čekala ve vesmíru řada obtížných experimentů. S prvním úkolem si muselo poradit Apollo, které se po krátkodobém odpoutání od Sojuzu pokusilo zastínit sluneční disk a vytvořit tak pro „fotografy“ ze Sojuzu umělé zatmění Slunce. Astronauti také pomocí technicky náročného pokusu zjišťovali koncentraci atomového kyslíku a dusíku v kosmickém prostoru. Během společného letu zbyl čas i na výměnu vlaječek, podepisování pamětních dokumentů či rozhovor s Bílým domem.

Oříškem bylo spojení

Zdánlivě rychlé a snadné spojení obou lodí však před startem zaměstnalo řadu odborníků. Spojovací uzly modulů totiž nebyly vzájemně slučitelné, rozdílné složení měla i atmosféra uvnitř kabin. Apollo s sebou proto do vesmíru neslo jakýsi adaptér či spojovací průchod o délce 3,15 metru a průměru 1,4 metru, pomocí něhož se posádky mohly přemisťovat z jedné atmosféry do druhé. Projekt byl plný technických výzev. „Rusové počítají v klasických měrných jednotkách, kdežto Američané počítají v palcích, coulech, librách… To znamená, že ruskou matičku na americký šroubek nenasadíte,“ upozornil odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.

9 minut
Rozhovor s Tomášem Přibylem
Zdroj: ČT24

„Byl to lakmusový papírek spolupráce. Dokážeme-li spolupracovat ve vesmíru, tak to třeba jednou dokážeme i na Zemi.“

Prvního sovětsko-amerického kosmického projektu se účastnilo pět astronautů, dva Rusové a tři Američani. Posádku Sojuzu tvořil kromě Leonova také Valerij Kubasov, který již měl stejně jako Leonov zkušenost s vesmírnými lety. Apollo vyneslo na oběžnou dráhu zkušeného astronauta Thomase Stafforda a dva „vesmírné nováčky“ Vance Branda a Donalda Slaytona. Všichni včetně záložních posádek a navigátorů se museli před startem naučit jazyk druhé země.

Vše začalo v roce 1972

Projekt Sojuz-Apollo odstartovala „kosmická“ smlouva, kterou v květnu 1972 v Moskvě podepsali americký prezident Richard Nixon a předseda Rady ministrů SSSR Alexej Kosygin. Do té doby používaly Washington i Moskva své vesmírné kroky jak bitevní pole, které odráželo jejich vzájemnou rivalitu. Nová smlouva tak slibovala průlom v mezinárodní spolupráci při výzkumu a dobývání vesmíru, kterou projekt Sojuz-Apollo zahájil.

Přestože se hned po společném letu Sojuz-Apollo mluvilo o dalších podobných akcích, znovu se ruská a americká kosmická loď spojily až v roce 1995. Tehdy šlo o spojení raketoplánu Atlantis s ruskou orbitální stanicí Mir. Dnes spolu Rusko a USA spolupracují na pilotovaných letech i na stavbě kosmických družic a sond. A někdy v budoucnu prý možná uskuteční i společnou cestu na Mars.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jako doktor Cvach,“ říká Klvaňa o zásahu Trumpa vůči Harvardu

Mezi americkou vládou a Harvardskou univerzitou hrozí velký konflikt. V Událostech, komentářích se na tom shodli publicista Tomáš Klvaňa z New York University Prague a komentátor týdeníku Echo Martin Weiss. Prezident Donald Trump, který pozastavil financování Harvardu, se chová jako doktor Cvach, míní Klvaňa. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 7 mminutami

Ukrajinští senioři trpí, představují až polovinu civilních obětí poblíž fronty

Invaze, kterou Kreml zahájil před více než třemi lety, ukrajinské seniory tvrdě zasáhla. Čtvrtině obyvatel Ukrajiny je přes 60 let, zároveň však senioři loni představovali téměř polovinu civilních obětí v blízkosti fronty, vyplývá z dat OSN. Starší lidé často opouštějí frontová území jako poslední. Říkají, že nemají peníze ani sílu na přesun, popřípadě se nechtějí loučit se svým domovem.
před 48 mminutami

Arménie hledí na Západ, vojáky ale cvičí s Íránem

Arménie, která má otevřené hranice pouze se dvěma svými sousedy, utužuje vztahy s Íránem. Minulý týden obě země uspořádaly podél celé hranice společné vojenské cvičení. To však přichází v době, kdy panuje napětí ohledně íránského jaderného programu a dlouhodobého konfliktu mezi Ázerbájdžánem a Arménii. Tato jihokavkazská země se zároveň snaží udržet vztahy i se Západem.
před 57 mminutami

Rusové při úderu na Dnipro zabili dvě ženy a dítě, úřady hlásí i desítky raněných

Rozsáhlý ruský dronový útok na ukrajinské město Dnipro ve středu pozdě večer zabil dvě ženy a dítě a zranil další tři desítky osob, včetně pěti dětí, informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS) a šéf správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak na Telegramu s tím, že v nemocnicích po útoku zůstává šestnáct pacientů.
05:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Výpadek amerických financí postihuje zdravotní péči v ukrajinských regionech

Ukrajina se vyrovnává s výpadkem amerického financování prostřednictvím vládní agentury pro mezinárodní rozvoj USAID. Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v zemi navštívila některé vzdálenější ordinace v Žytomyrské a Kyjevské oblasti. Dojíždí tam tým mediků, jehož výjezdy do regionů se ale kvůli nedostatku amerických peněz omezily až na polovinu.
před 4 hhodinami

Kalifornie žaluje Trumpovu vládu kvůli clům

Kalifornie jako první americký stát zažalovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa kvůli clům, jež uvalila na obchodní partnery Spojených států. Právní krok ve středu oznámili kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Kalifornie Rob Bonta. Informoval o tom zpravodajský server ABC News.
před 4 hhodinami

Meloniové balancování mezi EU a USA čeká zkouška v Bílém domě

Italská premiérka Giorgia Meloniová se prezentuje jako blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a prostředník mezi Washingtonem a Bruselem. Jenže krize vyvolané americkými cly nebo vyjednáváním o příměří v rusko-ukrajinském konfliktu oba celky oddálily a pozici Meloniové ztížily. Ve čtvrtek zamíří italská pravicová politička do Bílého domu, kde se setká s Trumpem jako první unijní lídr od zavedení amerických cel.
před 5 hhodinami

Vyskočil z okna a pomohl zraněným. Ukrajinské Sumy opěvují mladého hrdinu

Ukrajinci v Sumách mají nového mladého hrdinu. Třináctiletý Kyrylo Iljašenko zásadním způsobem pomohl zachránit lidi z autobusu, u kterého v neděli dopadla jedna z ruských balistických střel. Mladík po dopadu rakety neváhal, vyskočil z okna autobusu a začal zraněným pomáhat ven. Vděčnost za hrdinský čin mu nevyjádřili jen cestující, ale osobně i ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Iljašenko je prý hlavně rád, že zásah přežil, a doufá, že podobnou tragédii už nezažije – i s vědomím toho, že počet ruských úderů v posledních týdnech roste.
před 12 hhodinami
Načítání...