Rostlinné mléko může zvýšit riziko deprese, naznačila studie

Konzumace rostlinného mléka souvisí se zvýšeným vznikem deprese, uvádí studie, o které informoval server britského deníku The Times. U lidí, kteří pijí polotučné kravské mléko, je pravděpodobnost výskytu depresí a úzkostí podle vědců nižší. Autoři zároveň varují, že výsledky výzkumu je potřeba prověřit.

Britská biobanka deset let sbírala data ke studii od více než 350 tisíc lidí. Zkoumala změny v jejich duševním zdraví a náznaky možných problémů. Studie zjistila, že ti, kteří pili polotučné kravské mléko, měli o dvanáct procent nižší pravděpodobnost, že se u nich vyvine deprese, a o deset procent nižší pravděpodobnost, že budou trpět úzkostmi. Naopak u těch, kteří pili mléko rostlinného původu, jako je sójové, ovesné či mandlové, byla pravděpodobnost, že budou mít depresi, o čtrnáct procent vyšší.

Mléko je bohatý zdroj živin, jako je laktóza, tuky, bílkoviny a minerály, které jsou nezbytné pro zachování lidského zdraví,“ uvedli vědci ze Southern Medical University v čínském Kantonu, kteří studii vypracovali. Dodali, že kravské mléko je životně důležitým zdrojem vápníku, který tělu pomáhá zvýšit tvorbu serotoninu, takzvaného hormonu štěstí. Jeho hladina ovlivňuje to, jakou má člověk náladu.

Výsledky je třeba ověřit

Serotonin se hojně vyskytuje v nasycených tucích. Konzumace velkého množství nasycených tuků ale vede ke zvýšené hladině cholesterolu, k mrtvicím a srdečním onemocněním, a také zvyšuje riziko deprese. Proto vědci upřednostňují polotučné mléko, které obsahuje méně nasycených tuků a také více nenasycených tuků než mléko plnotučné.

Mezi konzumací odtučněného mléka a vznikem depresí nebo úzkostí nenašli vědci žádnou souvislost.

Autoři varují – přes robustní vzorek zkoumaných lidí – před unáhlenými závěry. „Vzhledem k tomu, že tyto výsledky jsou založeny na údajích o stravování, které poskytli sami pacienti, a jsou ovlivněny dlouhou dobou sledování, je třeba výsledky interpretovat opatrně. Pro spolehlivé stanovení těchto souvislostí je zapotřebí dalšího výzkumu, který by tyto výsledky ověřil a prozkoumal vliv množství konzumovaného mléka na duševní zdraví,“ dodávají vědci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
včera v 13:33

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00
Načítání...