Robotická housenka roznese v těle léky přesně na místo, kde jsou potřeba

Hongkongští vědci vyvinuli miniaturní robotickou housenku, která umí „cestovat“ tělem a na potřebné místo dopravit lék. Silikonová housenka má množství nohou, které jsou jen milimetr dlouhé, a uvnitř magnetické částice, díky nimž může být prostřednictvím elektromagnetu dopravena na konkrétní místo.

Housenka se dokáže pohybovat i po kluzkých površích v lidském těle a nezastaví ji ani krev nebo hlen.

„Různorodé povrchy a měnící se textura různých tkání uvnitř lidského těla znamená, že dopravit někam lék může být obtížné,“ říká Wang Zuankai z fakulty strojního inženýrství City University of Hong Kong, kde robotická housenka inspirovaná svou „přírodní variantou“ vznikla.

Robot si dokáže poradit s různým terénem, včetně překážek desetkrát vyšších, než je jeho noha. Zvedne jeden svůj konec až do úhlu 90 stupňů a překážku překoná. Může také nést náklad stokrát těžší, než je on sám. 

Hongkongští vědci doufají, že se jim v následujících letech podaří housenku zdokonalit tak, aby se v těle po dokončení svého úkolu rozložila. Předpokládá se, že pacienti ji spolknou, nebo jim bude vpravena do těla skrze kůži.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Ledovce tají v posledních deseti letech stále rychleji, popsala studie

Tání ledovců za poslední desetiletí dramaticky zrychlilo, svět tak přichází o zdroje sladké vody a hladiny oceánů se kvůli tomu zvyšují. Vyplývá to z rozsáhlé mezinárodní studie, jejíž výsledky ve středu zveřejnil odborný magazín Nature.
před 5 hhodinami

Čína hodlá v „ISS na dně oceánu“ hledat náhradu fosilních paliv

Peking posvětil výstavbu první hlubinné stanice v Jihočínském moři. Zařízení pro výzkum ekosystémů na mořském dně by mělo začít fungovat kolem roku 2030 a má mimo jiné hledat „novou ropu“.
včera v 13:15

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
včera v 10:14

Očkování proti chřipce může snížit riziko Alzheimerovy choroby

Očkování proti chřipce může podle odborníků snížit riziko Alzheimerovy choroby nebo kardiovaskulárních nemocí. V Česku ho v minulé sezoně podstoupilo méně než devět procent lidí, mezi seniory necelá čtvrtina. Podle průzkumu ho lidé nejčastěji odmítají z časových důvodů, 13 procent nevěří jeho účinnosti a bezpečnosti. Informace zazněly v diskusi o očkování dospělých, kterou hostilo britské velvyslanectví v Praze. Potvrzuje je celá řada studií.
včera v 09:33
Načítání...