Americká společnost Relativity Space se už několik let snaží prokázat, že je možné i tak složité a konstrukčně náročné stroje, jako jsou kosmické rakety, vyrábět pomocí 3D tiskáren. Teď se pokusila o start – výsledky jsou rozporuplné.
První vesmírná raketa vyrobená na 3D tiskárně odstartovala z Mysu Canaveral. Úspěch byl jen částečný
První vesmírná raketa vyrobená převážně na 3D tiskárně ve středu před půlnocí místního času (ve čtvrtek brzy ráno SEČ) odstartovala z Mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech, ale kvůli potížím s druhým stupněm se jí nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy.
Americký start-up Relativity Space chtěl dokázat, že náročný start a let do vesmíru vydrží i netradičně vyrobená raketa. Zároveň chtěla společnost posbírat co největší objem dat pro další vývoj raket, které by byly levnější a snáze vyrobitelné.
Budoucnost v tiskárně
Raketa Terran 1, která byla vysoká 33,5 metru a měla průměr něco přes dva metry, byla vyrobená na 3D tiskárně z 85 procent, v budoucnu by Relativity Space chtěla dokonce tímto způsobem tisknout až 95 procent součástek.
„Jsme na cestě k vytvoření nové historie. Právě jsme dokončili významný krok, kterým jsme světu dokázali, že 3D tištěné rakety jsou konstrukčně životaschopné,“ tvrdí společnost.
Na 3D tiskárně vznikly i motory rakety, v prvním stupni jich bylo devět, ve druhém jeden. Motory poháněla směs kapalného kyslíku a zkapalněného zemního plynu.