Pružné televize, tichý Harley, chodící auta i robot na pečení chleba. Začal technologický veletrh CES

Světový veletrh spotřební elektroniky CES je od roku 1967 tím nejdůležitějším místem, kde se určují spotřební trendy v elektronice. Právě na něm firmy v minulosti poprvé představily například komerční videorekordér, legendární počítačovou hru Pong nebo systém DVD. Výrobci tam ukazují nejen trendy, které mají změnit budoucnost, ale mnohdy také slepé cesty.

Veletrh začal v pondělí a během prvních dvou dní už se objevila spousta zajímavých exponátů. Své novinky i koncepty představuje v americkém Las Vegas většina předních výrobců i menší startupy.

8K televize s OLED displejem

Společnost LG vystavila masivní televizor s úhlopříčkou 223 centimetrů, s OLED displejem a rozlišením 8K. Právě díky displeji vyrobenému z organických diod slibuje výrobce špičkové a velmi realistické zobrazení barev. Obrazovka má 33 milionů pixelů, novinka by měla zamířit do obchodů ještě letos. Podobnou obrazovku ukázala na veletrhu také společnost Samsung.

Kráčející auto

Kráčející automobil od společnosti Hyundai je zatím jen ve fázi konceptu. Mělo by se jednat o kombinaci automobilu, marsovského vozítka a kráčejícího robota. Stroj s názvem Elevate by měl být schopný pohybu v jakémkoliv terénu, na souši i pod vodou. Navíc by měl být modulární, takže na něj bude možné zavěsit mnoho karoserií – od záchranářských přes vědecko-výzkumné až po čistě dopravní.

Harley Davidson jede na elektřinu

Výrobce motorek Harley Davidson ukázal zcela elektrický motocykl LiveWire, který poprvé představil už před pěti roky. Nyní je motorka připravená k prodeji. Technologicky by to mělo být precizní dílo, ale pro úspěch bude důležitější, jestli fanoušci značky unesou, že tiché předení elektromotoru nahradí dříve oblíbený řev motoru spalovacího. Na jedno nabití by měla tato motorka ujet přes 170 kilometrů.

Doktor ukrytý v rukávu

Společnost Withings nabídla návštěvníkům další ochutnávku „chytré medicíny“. Jde o přístroj BPM Core – vypadá jako náramek, ale skrývá pokročilou technologii, která umožňuje sledovat řadu zdravotních faktorů. Standardně měří krevní tlak, ale také má senzor, který funguje jako stetoskop a může i pořizovat elektrokardiogramy. Díky tomu je schopný zjistit například takové stavy, jako je riziko mrtvice.

Záchranná vesta pro cyklisty

Společnost Helite ukázala, jak by podle ní měla vypadat budoucnost bezpečné cyklistiky. Jedná se o nafukovací vestu vybavenou chytrými senzory. Zaregistrují blížící se pád nebo náraz a během několika milisekund se vesta nafoukne. Je vyrobená z nylonu a díky ní by měl cyklista odolat jakémukoliv běžnému nárazu.

Srolovatelná televize

Společnost LG už řadu let mluví o televizích, které by se měly dát srolovat – umožňuje to technologie pružného displeje OLED. Letos byla na CESu tato obrazovka poprvé představená; jmenuje se LG Signature OLED TV R. Kvalitní displej se dá snadno srolovat do základní desky.

Robopekař

Kromě velkých výrobců se na veletrhu CES představují také menší společnosti, které se pokoušejí zaujmout značně specializovanými výrobky. Ty však mají mnohdy větší potenciál změnit svět než vychytávky od velkých značek. Například Wilkinson Baking Company představila přístroj BreadBot, což by měla být první robotická pekárna světa. Přístroj by měl umět díky stovce senzorů vyrobit bez přispění člověka asi sto bochníků za hodinu.