„O ou!“ zaznělo naposledy. Dříve oblíbená služba ICQ skončila

10 minut
ICQ končí
Zdroj: ČT

Na vrcholu popularity službu ICQ používalo 100 milionů lidí. Definitivně se odmlčela 26. června 2024 kvůli malému počtu uživatelů.

Ruská společnost VK, která od roku 2010 službu ICQ provozovala, oznámila její konec na konci května letošního roku slovy : „ICQ přestane fungovat od 26. června.“ Současně poprosila zbytek uživatelů, kteří ji ještě využívali, aby přešli na jiná chatovací řešení. Ve středu 26. června je už opravdu ICQ mrtvý, webové stránky vybízejí k používání programu VK Messenger.

Písmena ICQ (s výslovností áj sí kjú) se v angličtině vyslovují stejně, jako věta I Seek You. Česky Hledám tě. Ve fonetickém přepisu se tedy jedná o podobný případ užití, jako například U2 (jú tú).

ICQ patřilo mezi první služby instant messengerů, jako byly AOL Instant Messenger nebo MSN Messenger, které umožňovaly, aby si lidé v reálném čase povídali po internetu. Od ostatních podobných služeb se lišila tím, že uživatelům přidělovala číslo, které používali pro vzájemné spojení – na rozdíl od přezdívek nebo e-mailových adres. Měl také jiné tehdy neobvyklé funkce, které si lidé oblíbil a jež vedly k extrémní popularitě služby. Patřily mezi ně například možnost zasílání SMS zpráv a možnost posílat zprávy lidem, kteří byli off-line.

Pro spoustu uživatelů byly typické také svými zvuky – zejména klasickým „O ou“, které zaznělo jako upozornění při příchodu nové zprávy.

Počátky v Izraeli, konec v Rusku

ICQ založila v roce 1996 izraelská společnost Mirabilis, kterou koupila velká společnost AOL v roce 1998. ICQ se v jednu chvíli rozrostlo na 100 milionů registrovaných uživatelů, alespoň podle sdělení společnosti Time Warner z roku 2001, která se spojila s AOL v rámci velké fúze, která o něco později skončila slavným neúspěchem. Roku 2010 AOL prodala službu společnosti Digital Sky Technologies, která vlastnila ruskou obdobu Facebooku jménem VK, tehdy známou jako Mail.ru.

Právě sociální sítě, jež si vytvořily vlastní aplikace pro on-line povídání, byly příčinou pádu dříve známé značky. Místo ICQ tak dnes lidé využívají Messenger of Facebooku, WhatsApp nebo iMessage od Apple. Další příčinou odlivu zákazníků bylo převzetí ruským investorem. Kritici tehdy upozornili na to, že  by užívání ICQ mohlo být spojené s bezpečnostními problémy, jako je například únik dat.

Česká cesta

ICQ byla velmi populární také v České republice, a to zejména proto, že ji zpočátku provozovala a intenzivně podporovala společnost Centrum Holdings. Na jaře roku 2012 ji převzala společnost TV Nova s.r.o, která provozovala televizní stanici TV Nova. Tehdejší vedení si od této akvizice slibovalo navýšení svého vlivu v on-line prostředí, v němž se v té době snažilo expandovat například zpravodajským portálem tn.cz nebo videoportálem Nova.cz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Astronomové pozorovali černou díru, která přerušila půst

Vědci pozorovali u černé díry zvláštní, velmi silné záblesky energie. Připomínaly situaci, jako by černá díra trhala na kusy hvězdu – jenže dalekohled tam žádnou hvězdu nedetekoval. Astronomové řeší, co se v hlubokém vesmíru vlastně stalo.
před 45 mminutami

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie zabila plejtváka obrovského

Skupina více než 60 kosatek na západě Austrálie ulovila a zabila asi 18metrového plejtváka. Napsal to australský web ABC. Incident se odehrál v oblasti, kde se ve velkém množství nachází různorodá mořská flóra a fauna.
před 2 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 4 hhodinami

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 5 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
před 19 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 23 hhodinami

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
včera v 10:55

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
9. 4. 2025
Načítání...