Nový lék údajně zpomaluje postup Alzheimerovy choroby. Objevují se ale i významné vedlejší účinky

2 minuty
Hledání léku na Alzheimerovu chorobu
Zdroj: ČT24

Lidstvo se podle odborníků blíží okamžiku, kdy bude možné zvládat Alzheimerovu chorobu. Během jednoho roku farmaceutické firmy představily dva léky na toto neurodegenerativní onemocnění. Americká firma Eli Lilly informovala, že přípravek donanemab zpomaluje postup nemoci o třetinu. Vedlejším účinkem tohoto léku ale bývá otok mozku, a jsou dokonce hlášeny případy úmrtí.

Donanemab funguje stejně jako lecanemab, který podle studie zveřejněné v listopadu zpomaluje o 27 procent úbytek kognitivních funkcí. BBC uvádí, že v obou případech jde o protilátky jako ty, které si tělo vytváří, aby útočilo na viry. Nicméně tyto léky jsou vyvinuty k tomu, aby čistily beta-amyloid, který se u lidí s Alzheimerovou chorobu v těle hromadí a vytváří nerozpustné usazeniny mezi nervovými buňkami. Jde o charakteristické plaky, které jsou jedním z typických znaků Alzheimerovy nemoci.

  • ztráta paměti
  • problémy s vykonáváním běžných úkonů
  • problémy s vyjadřováním
  • časová i místní dezorientace
  • špatný racionální úsudek
  • problémy s abstraktním myšlením
  • změny v náladě a chování
  • celková změna osobnosti
  • propadnutí pasivitě
  • zdroj: alzheimer.cz

„Dostáváme se do časů, kdy budeme (Alzheimerovu) nemoc upravovat, kdy budeme realisticky moci doufat, že… přejdeme k dlouhodobému zvládání nemoci namísto paliativní a podpůrné péče,“ řekla Catherine Mummeryová z britské Národní neurologické a neurochirurgické nemocnice.

Neúplné informace

BBC podotýká, že všechny podrobnosti z testů donanemabu společnost Eli Lilly ještě nezveřejnila, známy jsou však klíčové poznatky z nich. Účastnilo se jich 1734 lidí v nejranější fázi Alzheimerovy choroby. Co měsíc dostávali infuzi léku. Procedury pokračovaly do doby, než plaky v mozku zmizely. Postup nemoci se celkově zpomalil o 29 procent a o 35 procent u skupiny pacientů, u nichž vědci předpokládali, že na léčbu budou spíše reagovat. Lidé užívající tento lék byli také schopni se více udržet v běžném životě, dokázali probírat dění kolem sebe, řídit nebo se věnovat svým koníčkům.

Nicméně až u třetiny pacientů lékaři zaznamenali otok mozku. Většinou šlo o lehké nebo asymptomatické případy, při zobrazení mozku se ovšem tento jev ukázal. V případě 1,6 procenta pacientů byl otok mozku závažný. Dva účastníci výzkumu s jistotou kvůli němu zemřeli, možné je to i v případě třetího úmrtí.

BBC upozorňuje, že jak donanemab, tak lecanemab zřejmě fungují jen u pacientů v nejranější fázi Alzheimerovy nemoci, tedy ve stadiu, kdy mozek ještě není příliš poškozený. Nicméně skutečnost, že existují dva léky, které se zaměřují na beta-amyloid v mozku, vede vědce k přesvědčení, že po desetiletích „mizérie a neúspěchů“ jsou na správné cestě.

Společnost Eli Lilly uvedla, že v nejbližších měsících zahájí proces vedoucí k tomu, aby se směl lék používat v nemocnicích. Liz Coulthardová, odbornice na mozek, paměť a demenci z Bristolské univerzity podotkla, že přípravek má „významné vedlejší účinky“ a chybí data ohledně jeho dlouhodobého používaní, nicméně mohl by „lidem s Alzheimerovou chorobou pomoci žít déle“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
před 5 hhodinami

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
před 8 hhodinami

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
před 9 hhodinami

Dítě, zvířata a absence artefaktů ve výjimečném brněnském hrobě matou archeology

Archeologie je věda založená na hledání podobností. Vědci na základě podobných znaků hledají souvislosti, datují a vysvětlují. Jenže občas narazí na objev, který se nepodobá ničemu. A právě takový teď popsali archeologové v Brně.
včera v 14:48

Kosmická loď Sojuz se dvěma Rusy a jedním Američanem se připojila k ISS

Ruská kosmická loď Sojuz MS-27 se dvěma Rusy a jedním Američanem se v úterý po třech hodinách od startu připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
včera v 12:15

Vědci „oživili“ zlovlky ze Hry o trůny. Mají tři štěňata

Díky genetické úpravě DNA se podařilo z obyčejných vlků vytvořit genetickou obdobu větších pravěkých vlků, kteří žili v Severní Americe a vyhynuli před deseti tisíci roky, tvrdí firma Colossal Biosciences.
včera v 11:50

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
včera v 09:24

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
včeraAktualizovánovčera v 07:22
Načítání...