Největší hrozbou pro svět je oteplování oceánů, shodují se vědci

Vědci varují před následky globálního oteplování na světový oceán. Nová zpráva ukazuje, jak extrémní důsledky bude mít.

Globální oteplování narušuje životní procesy v oceánech od planktonu po velryby a může zvyšovat teplotu moří, i když se emise způsobující skleníkový efekt zastaví. K takovému závěru dospěla studie mezinárodního vědeckého týmu, která dnes byla zveřejněna v norské metropoli Oslu.

Zvyšování teploty moří podle vědců zároveň narušuje deštný režim na pevnině, kde vyvolává případy extrémních teplot a napomáhá šíření infekcí. „Oteplování oceánu se může stát největší skrytou hrozbou naší generace,“ uvádí studie Mezinárodního svazu na ochranu přírody (IUCN). Podílelo se na ní 80 vědců z dvanácti zemí.

Jedním z nejhrozivějších následků oteplování je blednutí korálů:

Horizont ČT24: Koráli Velkého bariérového útesu umírají (zdroj: ČT24)

Dopady této situace jsou podle autorů studie znát už nyní. Světový oceán od roku 1970 absorboval na 90 procent tepla, které vzniká vlivem emisí skleníkových plynů. Oteplování vyhání k pólům mořské živočichy včetně planktonu, medúz, ryb a mořských želv. „Rychlost změn v oceánu, které jsou často nevratné, je jedenapůlkrát až pětkrát rychlejší než na pevnině,“ uvádí se ve studii.

Předpověď budoucího ohřívání oceánů
Zdroj: Wikimedia Commons

Některé migrující druhy, například velryby, se vlivem teplotních změn vydávají ve špatnou dobu do míst, kde obvykle hledají živiny. Stejně tak mořští ptáci směřují za lovem ryb na špatná místa. Zvyšování teploty navíc proniká stále do větší hloubky, a to i přes 700 metrů pod mořskou hladinou.

Anomálie v teplotě oceánů
Zdroj: Wikimedia Commons

„Následky budou patrné po desetiletí, ne-li po staletí. Stane se tak i v případě, že by úplně ustaly emise oxidu uhličitého,“ varují vědci. Strádat budou stále více korálové útesy, citlivé na oteplování. Během příštích pěti až patnácti let zmizí i velká část arktické ledové masy.

Oteplování světa

Oteplování oceánů je (nejen) podle této zprávy součástí oteplování celé planety, ale částí klíčovou. A také velmi spornou: zatímco státy se dohodly omezovat na svém území produkci skleníkových plynů, větší část světových oceánů jsou exteritoriální území – tedy nepatřící žádnému státu.

Předpověď oteplování planety
Zdroj: Wikimedia Commons

Za taková území vlastně nikdo nenese přímou zodpovědnost a také nechce nést následky – problém je, že důsledky oteplování oceánů dopadají na všechny na Zemi, bez ohledu na jejich státní příslušnost. Podle autorů studie si zatím lidstvo neuvědomuje, jaké důsledky budou mít na podobu světa teplejší oceány.

CELOU STUDII SI STÁHNĚTE ZDE: