NASA pojmenuje ústředí po své první afroamerické inženýrce

Ústředí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) ve Washingtonu bude pojmenováno po jeho první afroamerické kosmické inženýrce a matematičce Mary Jacksonové. Oznámil to šéf agentury Jim Bridenstine, podle něhož Jacksonová pomohla zbořit pro ženy a černošskou komunitu překážky v oblastech technologií a inženýrství.

Příběh Jacksonové, která se narodila v Hamptonu ve Virginii v roce 1921 a zemřela v roce 2005, byl zdramatizován ve filmu Skrytá čísla (Hidden Figures) z roku 2016. Loni NASA přejmenovala ulici před svým ústředím na Hidden Figures Way.

„Budeme nadále uznávat příspěvky žen, Afroameričanů a lidí ze všech prostředí, kteří úspěšnou historii průzkumů NASA umožnili a kteří už nebudou skrytí,“ uvedl Bridenstine ve svém prohlášení.

„Mary W. Jacksonová byla součástí skupiny velmi významných žen, které pomohly NASA úspěšně dostat Američany do vesmíru,“ pokračoval. „Mary nikdy nepřijala status quo, pomáhala bořit bariéry a otevírat příležitosti pro Afroameričany a ženy na poli inženýrství a technologie,“ dodal.

Ústředí NASA
Zdroj: NASA

Rasová i genderová diskriminace na pracovišti

Oznámení přichází ve chvíli, kdy se Spojené státy zaměřují na historické nespravedlnosti páchané na černoších poté, co nedávná smrt George Floyda při zatýkání vyvolala protesty po celém světě a obnovila požadavky na ukončení institucionálního rasismu.

NASA začala rekrutovat vysokoškolsky vzdělané Afroameričanky ve 40. letech minulého století jako „lidské počítače“. Tyto ženy však na pracovišti čelily rasové i genderové diskriminaci.

Jacksonovou v roce 1951 rekrutoval Národní poradní výbor pro letectví, po němž v roce 1958 následovalo zřízení NASA. Pracovala pod Dorothy Vaughanovou, které se film Skrytá čísla také věnuje. Posmrtně jí byla v roce 2019 udělena Zlatá medaile Kongresu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35
Načítání...