Nanotechnologie budou trhem se 17 miliardami dolarů. V Praze se na tom shodli experti

6 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

V Praze se tento týden konala konference na téma nanotechnologie. Sešli se na ní experti v oboru, který může výrazně ovlivnit život člověka. Díky nanotechnologiím vznikají nové látky a získávají netušené vlastnosti. Odborníci se rovněž snaží „řídit“ molekuly a atomy tak, aby pomáhaly při léčbě člověka.

„Nanotechnologie je jednou z nejslibnějších oblastí naší budoucí spolupráce,“ zahájil konferenci velvyslanec USA Stephen King. „Podle nejnovější zprávy dosáhne trh nanotechnologií roku 2022 velikosti 16,8 miliard dolarů. Nanotechnologie má potenciál vytvářet výzkum s vysokou přidanou hodnotou a také pracovní pozice, které si přejeme pro naše občany.“

Na konferenci vystoupilo 28 špičkových odborníků z celého světa, mezi nimi i řada expertů z České republiky. Podle organizátorů se tito vědci dostali více než dvěstěkrát do prestižních časopisů Science nebo Nature.

Co jsou nanotechnologie?

Nanotechnologie jsou technologie, které pracují s objekty, které nejsou vidět ani pouhým okem, ale dokonce ani klasickým školním mikroskopem. Typicky jsou tyto objekty velké v řádu nanometrů – což je přibližně tisícina tloušťky lidského vlasu.

Celý obor je založen na manipulaci s předměty na úrovni molekul a dokonce i atomů. Vědci se tak mohou dostat doslova k základním stavebním kamenům hmoty a s látkou dělat věci, které jiné technologie neumožňují. Výzkum je nesmírně bohatý, vrstevnatý, je na pomezí molekulární biologie, chemie, fyziky pevných látek i chemie.

7 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

Díky nanotechnologiím se dají vyrábět nové látky s dříve neznámými vlastnostmi, dají se upravovat předměty tak, aby byly lehčí, pevnější nebo odolnější, ale také se mohou upravovat živé organismy – anebo se dokonce dají kombinovat s neživou hmotou. Přestože mnoho lidí pokládá nanotechnologie za něco, co se týká budoucnosti, řada běžně používaných věcí se již takto vyrábí:

  • Elektronika: vysoce kapacitní paměťová média nebo palivové články;
  • Zdravotnictví: cílená doprava léčiv;
  • Strojírenství: samočisticí nepoškrabatelné laky;
  • Architektura: samočisticí nátěry na budovy;
  • Ekologie: látky na čištění pitné vody.

Poslechněte si rozhovory s vědci, kteří se akce zúčastnili (v angličtině):

8 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
7 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
13 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
6 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24
10 minut
Nanotechnologická konference v Praze
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
před 2 hhodinami

Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
před 3 hhodinami

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 8 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 22 hhodinami

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
před 23 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 23 hhodinami

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
včera v 12:29

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánovčera v 11:58
Načítání...