Na jih USA vpadl arktický vzduch, sněžilo na Floridě a panovaly mrazy

Zatímco Česko během letošní zimy zůstává ušetřeno déletrvajících epizod se silnějšími mrazy, značná část kontinentálních Spojených států zažila v posledních dnech nezvykle rozsáhlý vpád arktického vzduchu. Ten přinesl teploty o 15 až 25 stupňů Celsia nižší oproti dlouhodobým průměrům v této roční době.

Arktický vzduch do USA pronikl z Kanady, kde se minulý týden vytvořil pomyslný bazén mimořádně studeného vzduchu. Ten pak díky vhodným meteorologickým podmínkám vyrazil během třetího víkendu v lednu poměrně rychle na jih. Napomohla tomu výrazná deformace polárního víru, oblasti s velmi studeným vzduchem ve výšce, který se během zimního období vytváří nad severními polárními oblastmi.

Zejména v severních státech u hranic s Kanadou teploty na začátku týdne i přes den zůstávaly hluboko pod minus dvaceti stupni Celsia, pocitová teplota v kombinaci s mírným až čerstvým větrem klesala pod minus třicet stupňů. Ačkoliv se tyto teploty jeví jako mimořádně nízké, z pohledu celé země nešlo o nějak extrémní vpád arktického vzduchu – zejména v minulém století najdeme případy, které situaci posledních dnů strčí do kapsy. Na druhou stranu, z pohledu jižních států už to tak úplně neplatí.

V Louisianě na jihu USA totiž nakonec rekord padl – ve městě New Iberia jihovýchodně od Lafayette klesla teplota na -16,7 °C, což je nejnižší hodnota naměřená na této stanici od začátku měření. A podobné nebo nepatrně vyšší teploty byly naměřeny i v okolí. Jde současně o letošní první epizodu kdekoliv na světě, kdy byly překonány historicky nejnižší teploty – což je v éře globálního oteplování stále náročnější.

Sníh na Floridě

Mnohem významnějším projevem vpádu arktického vzduchu bylo ale vydatné sněžení, které jižní oblasti USA včetně části Floridy a pobřežních regionů u Mexického zálivu zasáhlo v posledních dnech. Zmíněný arktický vzduch totiž na jihu USA „narazil“ na teplý a vlhký subtropický vzduch, což vedlo ke vzniku tlakové níže označované někdy jako „zimní bouře Enzo“.

Právě v souvislosti s ní se vytvořilo pásmo s poměrně intenzivními srážkami. A ty byly díky nízkým teplotám a taky suchému arktickému vzduchu často i v nejnižších polohách sněhové, případně mrznoucí. Je sice pravda, že v jižních státech USA se sněžení čas od času vyskytne, nicméně celkově jde o výjimečné události. Například v texaském Houstonu sněžilo naposledy v únoru před čtyřmi lety, v New Orleans v Louisianě to bylo v prosinci 2008.

Tentokrát ale díky mimořádně příznivým podmínkám sněžilo opravdu vydatně, a tak se tato epizoda zapíše jako historická. Například pro oblast na pomezí Texasu a Louisiany bylo vydáno varování před blizardem – tedy podmínkami, kdy kvůli silnému větru a hustému sněžení klesá dohlednost pod čtyři sta metrů. V Louisianě takové varování dosud nikdy v historii neplatilo. Objevily se i zimní bouře s blesky. A sněžilo také na samotném pobřeží Mexického zálivu – obrázky, kdy vlny teplého moře narážejí do sněhem pokrytých pláží, jsou v těchto místech něčím naprosto výjimečným..

Sněhová pokrývka u Mexického zálivu na satelitních záběrech:

Sněžení na jihu USA vedlo k přepisování absolutních sněhových rekordů. A ne o málo. Například na letišti v New Orleans napadlo dvacet centimetrů – dosavadní maximum činilo sedm. V nedalekém Chalmette to bylo dokonce 29 centimetrů.

Další rekordy pak byly překonány v pásu táhnoucím se z New Orleans přes Alabamu (například 19 centimetrů v pobřežním městě Mobile), Mississippi až po Floridu. A právě na Floridě byly překonány nejen staniční, ale i celofloridské rekordy. A to jak ve městě Penanscola, kde naměřili 22,5 centimetru sněhu, tak i v Miltonu, kde to podle údajů amerického předpovědního centra bylo dokonce 25 centimetrů. Jde o hodnoty, které jsou asi dvojnásobkem dosavadního státního rekordu z března 1954.

Sníh a mráz přinášejí komplikace

Sněžení sice řadě lidí na jihu USA přineslo bezprecedentní příležitost zažít zimní radovánky, které v takové míře statisticky vzato přicházejí maximálně jednou za život. Na druhou stranu, sníh, náledí, případně ledovka značně zkomplikovaly dopravu včetně letecké, hlášeno je i několik obětí. A dost problematické jsou nízké teploty i pro tamní obyvatele z hlediska tepelného komfortu v jejich domech. Ty často nejsou dimenzovány na takové mrazy, a tak zejména během nocí může být problém udržet teplotu v komfortním rozmezí.

Aktuální výška sněhu v USA – na Floridě a v Louisianě leží víc sněhu než v Nebrasce nebo Jižní Dakotě
Zdroj: NOAA

Zatímco jih USA v posledních dnech zasypalo sněžení vskutku historických rozměrů, na Aljašce je letošní zima na některých místech zatím na sníh dost chudá. Například v Anchorage spadlo od 1. prosince úhrnem sotva deset centimetrů sněhu – tedy polovina toho, co zažili například v New Orleans.

Ačkoliv sněžit na jihu a jihovýchodě USA už ve středu přestalo, díky nízkým teplotám zůstane sněhová pokrývka ještě chvíli ležet. Sníh navíc díky vyjasnění přispívá k nočním silnějším mrazům. Výraznější oteplení čeká jih USA během víkendu, hlavně od neděle. Příští týden by se pak denní teploty na pobřeží Mexického zálivu měly opět dostávat nad dvacet stupňů a sníh se tak rychle stane minulostí.

Na druhou stranu, níže Enzo a studený vzduch nad Atlantikem napomáhají ke vzniku mimořádně hluboké tlakové níže označené jako Éowyn, která v pátek zasáhne Irsko a Velkou Británii. Na západním pobřeží Irska může vítr v nárazech přesáhnout 180 kilometrů za hodinu – prakticky pro celý ostrov platí výstraha s nejvyšším stupněm nebezpečí.

V Česku se tato níže projeví především jen mírným, na horách až čerstvým větrem během soboty, významnější bude ale teplý vzduch, který Éowyn „napumpuje“ do střední Evropy. V Česku se sice kvůli inverzi všude tak výrazně neprojeví, ale zejména na Šumavě a ve Slezsku maxima přesáhnou deset stupňů, v Sasku to může být dokonce až patnáct stupňů Celsia.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropa loni zažila nejteplejší rok v historii

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším rokem v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
před 46 mminutami

První jaderná elektrárna v USA začala využívat umělou inteligenci

Jak jaderná energetika, tak i umělá inteligence jsou užitečné nástroje, které ale při nesprávném využití mohou způsobit obrovské škody. První americká atomová elektrárna teď nasadila umělou inteligenci pro zjednodušení práce lidských zaměstnanců.
před 15 hhodinami

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 18 hhodinami

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
před 19 hhodinami

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
před 23 hhodinami

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
12. 4. 2025

Na Tchaj-wanu se našla čelist denisovana, pravěkého bratrance neandertálců

Objev čelisti denisovana na asijském ostrově naznačuje, že se pravěcí příbuzní lidí rozšířili dál, než se předpokládalo. Současně jde o jeden z nejlépe dochovaných důkazů existence těchto prehistorických hominidů.
11. 4. 2025
Načítání...