Na ISS dorazila loď, s níž se vrátí i uvázlá dvojice astronautů

Vesmírná loď Crew Dragon-9 společnosti SpaceX, která v sobotu odstartovala z floridského kosmodromu, se v neděli večer SELČ připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kosmické plavidlo přivezlo dvoučlennou posádku, v únoru příštího roku ale odletí se čtyřmi astronauty – na Zemi se v něm vrátí i dva členové neúspěšné mise Starliner od firmy Boeing. Na palubě ISS je nyní jedenáct osob.

Astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Nick Hague a jeho ruský kolega Alexandr Gorbunov vstoupili na palubu orbitálního komplexu nedlouho poté, co se jejich modul ve 23:30 SELČ připojil k stanici. Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovali v sobotu večer SELČ.

Mise Crew-9 měla původně na ISS dopravit čtyři astronauty, NASA ale na začátku tohoto měsíce z letu vyřadila dvě astronautky, aby uvolnila místo pro posádku Starlineru – Barryho Wilmorea a Sunitu Williamsovou. Ti odletěli na ISS na začátku letošního června v kosmické lodi Boeingu při jejím prvním testovacím letu s posádkou. Na Zemi se měli vrátit po osmi dnech, původní plán ale narušilo selhání naváděcích trysek lodi.

NASA v srpnu oznámila, že návrat ve Starlineru není pro astronauty dostatečně bezpečný. Před více než třemi týdny pak problémovou loď vrátila na Zemi bez posádky.

Kdyby byla nutná evakuace

Agentura na konci minulého týdne také představila řešení, které má už delší dobu připravené pro případ, že by na ISS došlo k nějaké nečekané krizové situaci a posádka by stanici musela opustit ve spěchu a ve stavu nouze.

Pro takový případ byla v raketě Crew-8 nainstalována navíc dvě sedadla – nouzová. Jsou v zadní části prostoru kabiny a jsou určená právě pro Sunitu Williamsovou a Barryho Wilmorea. Toto řešení bylo jako plán až do okamžiku, kdy na stanici přistál Crew Dragon-9. NASA byla tedy celou dobu připravená na nejhorší scénáře a astronauti měli připravenou bezpečnou „únikovou cestu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
před 6 hhodinami

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
včera v 11:10

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
včera v 06:00

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
24. 4. 2025

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
24. 4. 2025

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
24. 4. 2025
Načítání...