Muskův Starhopper vzhůru neposkočil. Začal hořet a test musel být přerušen

V noci na čtvrtek se společnost SpaceX, která patří miliardáři Elonu Muskovi, pokusila o krátký let kosmické lodi Starhopper. Test se nepodařil, z přední části začaly šlehat plameny.

Ke startu mělo dojít kolem půl třetí středoevropského času na kosmodromu Boca Chica v Jižním Texasu. Futuristicky vypadající testovací verze budoucí kosmické lodi Starship se měla vznést do výšky přibližně 20 metrů.

Motor Raptor se sice zažehl přesně podle plánu, po uplynutí několika sekund se ale vypnul a následně z otvoru v horní části lodě začaly šlehat silné plameny. Jde již o několikátý problém této experimentální lodi za sebou, Musk zatím neuvedl, kdy by měl proběhnout další test.

Podle pozorovatelů na místě se podařilo plameny rychle uhasit a nedošlo k větším škodám. Později to potvrdil i Elon Musk, podle něhož se u ohně jednalo jen o únik paliva, který nezpůsobil výraznější poškození.

SpaceX také učinila významný pokrok při stavbě podobného prototypu přezdívaného Starhopper (Hvězdný skokan) ve svém zařízení na jihu Texasu. Společnost ale doufá, že trocha přátelského soutěžení uvnitř firmy nejen zlepší design lodi, ale také urychlí vývoj. 

K čemu je?

Prototyp v Texasu už má určité letové zkušenosti. V dubnu se připoután k zemi a poháněn jedním motorem Raptor na několik sekund vznesl. Stroj je stále ještě v počáteční fázi zkoušek, společnost SpaceX ale předpokládá, že ho budou nakonec pohánět tři Raptory.

Prototyp a vizualizace lodi Starship
Zdroj: SpaceX

Takovéto malé skoky přitom připraví projekt ke skutečnému provozuschopnému letu. Finální Starship odstartuje na silné raketě nazvané Super Heavy, přičemž jak loď, tak raketa budou využitelné opakovaně. V obou zařízeních společnosti na Floridě i v Texasu se postaví finální letuschopné verze Starshipu a nosiče Super Heavy. Lodě spojené s raketou se budou tyčit do výše 122 metrů.

SpaceX uvádí, že raketa Super Heavy bude mít 31 motorů Raptor a sama Starship dalších sedm vlastních. Tyto motory, které jsou stále ještě ve fázi vývoje, jsou poháněné směsí tekutého metanu a tekutého kyslíku. Mají mít dvakrát větší sílu než motory Merlin, jež nyní pohánějí rakety Falcon.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli ve Vídni kostry 150 legionářů. Zemřeli při katastrofě

Archeologové ve Vídni našli v masovém hrobě kosterní pozůstatky asi 150 vojáků z prvního století z doby římské říše. Oznámilo to ve svém magazínu Muzeum města Vídně. Experti tento kosterní nález považují za mimořádně vzácný, protože až do třetího století se mrtvá těla mnohem častěji zpopelňovala.
3. 4. 2025

Roztěkanost, problémy s organizací času, zapomínání. ADHD se týká i dospělých

ADHD netrpí jen děti, ale i dospělí. Ženy s touto poruchou jsou podle autorek knihy „Roztěkané“ doslova poddiagnostikované. Na rozdíl od mužů se o ní často dozvídají až v dospělosti po porodu. Prostřednictvím desítek příběhů se Klára Kubíčková a Jana Srncová, které se s ADHD samy potýkají, snaží dát návod jiným ženám, jak s diagnózou bojovat nebo jak ji poznat.
3. 4. 2025

Ve smrti jsou si lidé rovni. Mozek spouští stejný mechanismus

V populární literatuře se objevují často popisy zvláštních stavů, které jsou spojené s umíráním: klid, smíření, setkání se světelnou bytostí. Nová studie upozorňuje na to, že fenomén je složitější, ale našel jednotné a univerzální mechanismy, které jsou za vznik těchto vizí zodpovědné.
3. 4. 2025

Ochranáři našli na pobřeží Austrálie bílého tučňáka. Trpí genetickou mutací

Ochranáři našli na jihovýchodním pobřeží Austrálie bílého tučňáka, který trpí vzácnou genetickou mutací. O ptáka se nyní starají a posléze rozhodnou, jaký bude jeho další osud, napsal web ABC.
3. 4. 2025
Načítání...