Miliony kilometrů vzdálená sonda NASA poslala laserem na Zemi video s kočkou

Laserové zařízení na palubě modulu Psyche amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odeslalo ze vzdálenosti 31 milionů kilometrů na Zemi video – patnáctivteřinový záběr kočky jménem Taters, která se ohání po světle z laserového ukazovátka. Podle NASA jde o testování technologií přenášejících data ze vzdáleného vesmíru, které usnadní budoucí mise s lidskou posádkou do vesmíru.

Kočičí video v ultravysokém rozlišení na Zemi vyslalo 11. prosince zařízení Deep Space Optical Communications (DSOC), které dokáže vysílat i přijímat signály v blízké infračervené vlnové délce. Maximální přenosová rychlost dosahovala 267 megabitů za sekundu, přičemž signálu trvalo urazit přibližně osmdesátinásobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem 101 vteřin. Vědci video přijali na Haleově teleskopu v observatoři Palomar v Kalifornii.


„Tento úspěch podtrhuje náš závazek rozvíjet optickou komunikaci jako klíčový prvek pro budoucí potřeby přenášení dat,“ řekla zástupkyně šéfa NASA Pamela Melroyová, podle které je rozšíření komunikačního pásma zásadní pro dosažení „budoucích objevů a vědeckých cílů“.

Hlavním cílem mise Psyche, která odstartovala letos v říjnu, je zkoumat na kovy bohatou stejnojmennou planetku, která obíhá okolo Slunce mezi Marsem a Jupiterem. DSOC je jedním ze zařízení na palubě modulu a je navrženo tak, aby data z hlubokého vesmíru přenášelo desetkrát až stokrát rychleji než nejmodernější dnes používané radiofrekvenční systémy. Pokud se experimentální vysokorychlostní komunikace osvědčí, může připravit půdu pro odesílání komplexních vědeckých dat poté, co lidstvo zamíří na Mars.

Během testovacího vysílání ale nyní vědci přenášejí zejména náhodně generovaná data, uvedl Bill Klipstein z Laboratoře tryskového pohonu (JPL). „Abychom ale tuto významnou událost učinili ještě významnější, rozhodli jsme vytvořit zábavné video,“ vysvětlil odborník, jak se na obrazovkách techniků objevila kočka.

Taters je domácím mazlíčkem jednoho ze zaměstnanců JPL. Součástí videa jsou i technické údaje o laseru a datovém toku či dráha sondy Psyche a schéma kopule observatoře Palomar. V levém dolním rohu je také zobrazena tepová frekvence kočky, její barva, a dokonce i zbývající počet kočičích životů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe

Ve srovnání s řekami v Africe a Asii jsou ty evropské řádově čistější. Přesto je podle sérií nových výzkumů i jejich voda znečištěná podle vědců znepokojujícím množstvím částeček umělých hmot.
před 14 hhodinami

Na vzdálené planetě by mohl existovat život, naznačují zjištění vědců

Vědci objevili pomocí vesmírného teleskopu náznaky života na vzdálené planetě. Tým expertů z Cambridgeské univerzity zkoumal atmosféru na planetě s názvem K2-18b a našel známky molekul, které na Zemi produkují pouze jednoduché organismy, napsal britský server BBC. Jistotu ale badatelé ještě nemají.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
16. 4. 2025Aktualizováno16. 4. 2025

Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum

Vědci poprvé prokázali, že některé druhy lišejníků mohou přežít podmínky podobné těm na Marsu. A to včetně smrtícího ionizujícího záření, které těmto odolným organismům nedokázalo zabránit, aby téměř normálně rostly.
16. 4. 2025

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025

Tričko, které upozorní řidiče na mikrospánek, vyvíjejí na univerzitě v Liberci

Blížící se mikrospánek nebo únavu řidiče za volantem pozná tričko, které vyvíjejí vědci na katedře oděvnictví Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Senzory změří zpomalující se dech a spustí alarm. Podle dopravních expertů stojí mikrospánek nebo nepozornost v důsledku únavy až za pětinou dopravních nehod.
16. 4. 2025

EK poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě

Evropská komise (EK) poprvé schválila přípravek proti Alzheimerově chorobě, informovalo v úterý generální ředitelství EK pro zdraví. Přípravek Lecanemab je však vhodný jen pro velmi malou část pacientů, u kterých může nemoc trochu zpomalit, napsala agentura DPA.
15. 4. 2025

Antibiotika mohou zhoršit reakci kojenců na očkování, zjistila studie

Lidstvo nemá účinnější ochranu dětí před nakažlivými nemocemi, než jsou vakcíny. Řada faktorů ale může zhoršit reakci na ně. Vědci teď našli řešení na rozšířený problém.
15. 4. 2025
Načítání...