Mars nanečisto. Výcvikové centrum umožní astronautům přípravu na misi

Na první krůčky po povrchu Marsu si lidstvo ještě pár let počká, ale americká vesmírná agentura NASA začala s přípravami již nyní. Během rok trvající simulace si posádka astronautů vyzkouší pobyt v izolaci či práci s vědeckými nástroji uvnitř základny i na povrchu rudé planety. To vše bude možné, aniž by opustili vesmírné středisko v Houstonu.

Čtyři malé ložnice, dvě koupelny, lékařská místnost nebo třeba tělocvična poskytnou „zkušebním“ astronautům asi 160 metrů čtverečních, na kterých stráví rok. „Budou provádět činnosti podobné těm, které očekáváme, že by prováděli na povrchu Marsu,“ říká vedoucí vědkyně výzkumu Advanced Food Technology z NASA Grace Douglasová.

Simulovat budou výzkumníci posádce i stresové situace: omezením dostupnosti vody nebo poruchou některých zařízení. Sledovat při tom budou jejich fyzické i duševní zdraví. Vesmírná agentura tak chce do detailů pochopit vliv takto dlouhé izolace na člověka.

7 minut
Dobrovolníci si vyzkouší roční pobyt na Marsu
Zdroj: ČT24

Kdo přesně se stane zkušebními astronauty, NASA zatím nerozhodla. Už tak je ale jasné, že se tito dobrovolníci budou podílet na dalším důležitém kroku na cestě člověka na Mars. Tam chce NASA lidskou posádku vyslat po roce 2030.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 3 hhodinami

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 5 hhodinami

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 23 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
včera v 15:20
Načítání...