Severní a střední Ameriku v posledních letech trápily silné hurikány. Podle nové předpovědi meteorologů by letos měla být sezona tropických bouří celkem průměrná.
Letošní hurikánová sezona má být normální. Díky srážce několika protichůdných extrémů
Výhled Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) pro hurikánovou sezonu v Atlantiku v roce 2023, která trvá od 1. června do 30. listopadu, předpovídá čtyřicetiprocentní pravděpodobnost téměř normální sezony, třicetiprocentní pravděpodobnost nadnormální sezony a třicetiprocentní pravděpodobnost sezony pod normálem.
NOAA předpovídá 12 až 17 bouří, které budou natolik silné, že si zaslouží vlastní jména; tato pojmenování úřad rovnou představil. Z nich by se pět až devět mohlo stát hurikány, a to včetně jednoho až čtyř velkých hurikánů (kategorie 3, 4 nebo 5). Tento scénář je podle NOAA pravděpodobný na 70 procent.
- Jde o stejný meteorologický jev, tedy tropickou cyklonu, jen se v různých oblastech nazývá různě:
- Severní Amerika – hurikán. Název pochází zřejmě od mayského boha větrů Huracana.
- Asie – tajfun. Do Asie se toto slovo dostalo z řečtiny, kde označovalo mytologického obra Týfóna.
- Indický oceán – cyklon. Poprvé toto slovo použil britský obchodník Henry Piddington roku 1848. Vycházel z řeckého slova kykloun, které znamená pohybovat se v kruhu.
„Díky zásadním investicím ministerstva obchodu a NOAA do vědeckého a technologického pokroku v oblasti modelování hurikánů bude NOAA schopna poskytovat ještě přesnější předpovědi, což pomůže zajistit, aby lidé měli informace, které potřebují k přípravě a reakci na ničivé ekonomické a ekologické dopady atlantických hurikánů,“ uvedla ministryně obchodu Gina M. Raimondová.
Srážky více vlivů
Přestože je rok 2023 plný klimatických a meteorologických extrémů, hurikánová sezona bude zřejmě méně aktivní než v posledních letech. Podle vědců za to mohou konkurenční faktory – některé z nich potlačují rozvoj bouří a jiné ho podporují. Dohromady tyto faktory, které působí proti sobě, povedou k tomu, že by se hurikánová sezona neměla lišit od dlouhodobého průměru.
Po třech hurikánových sezonách s výskytem jevu La Nina vědci z NOAA předpovídají, že letos v létě se může vyvinout jev El Nino, který může aktivitu hurikánů v Atlantiku potlačit. Potenciální vliv El Nina na vývoj bouří by mohly kompenzovat příznivé podmínky v místní tropické části Atlantické pánve.
Mezi tyto podmínky patří dva nejsilnější faktory. Prvním z nich je možnost nadnormálního západoafrického monzunu, který vytváří africké východní vlny a má pozitivní vliv na vznik některých silnějších a déle trvajících atlantických bouří. Druhým jsou vyšší než normální teploty povrchu moře v tropických oblastech Atlantského oceánu a Karibského moře, které vytvářejí více energie pro rozvoj bouří. Tyto faktory jsou součástí dlouhodobější proměnlivosti atmosférických a oceánských podmínek v Atlantiku, které jsou pro rozvoj hurikánů příznivé.