KVÍZ: Znáte legendární počítače z osmdesátých let?

V osmdesátých letech dvacátého století se do českých domácností začaly pomalu dostávat neforemné krabice, které uměly do té doby nepředstavitelné věci. Počítače zcela změnily směr, kterým se spousta tehdejších mladých lidí vydala.

V osmdesátých letech už byly „na západě“ osobní počítače poměrně normální záležitostí. V socialistickém Československu se však jednalo o žhavou novinku, která se tu začala teprve nenápadně objevovat.

Od 25. října 2016 do 30. června 2017 se v prostorách Fakulty elektrotechnické v Dejvicích koná výstava Století informace – počítačový svět II.  Návštěvníci na ní uvidí unikátní sbírku různých československých a zahraničních počítačů ze 70. až 90. let 20. století a dalších dobových zařízení:

7 minut
Výstava starých počítačů
Zdroj: ČT24

Co si o tehdejší technice a době pamatujete? Otestujte své znalosti, vyhodnocení kvízu najdete na konci stránky.

1) Rok 1989 byl pro Československo i celou východní Evropu klíčový. Ale víte, jaká počítačová hra byla vyhlášena nejdůležitější hrou tohoto roku?

Jak se jmenuje tato hra?
Zdroj: GOG


a) Red Sonja b) Golden Axe c) Sid Meiers Barbarians


2) Legendou 80. let byla značka Atari. Jejich osmibitové počítače byly oblíbené v celém světě, ve východní Evropě především model 800XE. Jaký programovací jazyk byl u nich použit?

ATARI ST
Zdroj: Wikimedia Commons


a) BASIC b) FORTRAN C) ATAR


3) Diskety byly magnetická média používaná pro záznam a přenášení dat. Existovaly ve třech velikostech: 8 palců, 51/4 palce a 31/2 palce. Od roku 1981 byly standardem diskety o velikosti 51/4 palce. Víte, jakou měly paměť?
a) 0,4 MB b) 0,8 MB c) 1,2 MB


4) Apple je dnes jednou z nejslavnějších a nejdražších značek světa. Proč se jejich slavný počítač z roku 1984 jmenoval Macintosh?
a) podle jména hlavního vývojáře projektu b) podle části Seattlu, kde počítač vznikal c) podle oblíbené značky jablek hlavního vývojáře


5) Počítače Sinclair ZX Spectrum patřily v Československu 80. let k těm nejrozšířenějším. Jejich klávesnice byly výjimečné:

ZX SPectrum+
Zdroj: Wikimedia Commons


a) mlaskavým zvukem b) měly jako první numerickou klávesnici c) byly vodotěsné


6) Počítače Sinclair ZX Spectrum byly natolik populární, že v Československu vznikaly od roku 1987 ve výrobním družstvu Skalica jejich české verze – respektive počítače, který byly se Spectrem kompatibilní. Jak se jmenovaly?
a) Kosmik Alfa b) Didaktik Gama c) Technik Beta


7) V letech 1985–1989 se v české republice vyráběly počítače TNS. Vznikaly v JZD Slušovice a fungovaly jak v zemědělství, tak v průmyslu i školství. Tušíte, co zkratka TNS znamenala?

Počítače TNS
Zdroj: Wikimedia Commons


a) Ten Náš Systém b) Termo-nocionální Soustruh c) Technika Nástroj Socialismus


8) Počítače TNS měly počeštěnou klávesnici, která nahrazovala anglické příkazy těmi českými. Jak zněl český název klávesy Enter?
a) Klávesa na něm vůbec nebyla b) Vezmi c) Vchod


9) Roku 1982 prosadila společnost Apple v komerčním prostředí revoluční ovládací prvek počítače – konkurence se mu zprvu vysmívala, že je zcela nepraktický. Šlo o:
a) joystick b) myš c) volant


10) Pomyslnou tečku za počítačovými 80. lety udělal roku 1989 Tim Berners-Lee. Roku 1989 přišel s projektem „distribuovaného hypertextového systému“. Začalo se mu říkat:
a) www b) Linux c) Android 

Pro vyhodnocení kvízu si otevřete tabulku:

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Osm set milionů za jedenáct centimetrů keramiky. Věstonickou venuši našli před sto lety

Věstonická venuše je pravěký artefakt, o jeho smyslu, původu a účelu se vědci dohadují už sto let. Právě 13. července 1925 ji totiž objevil tým archeologa Karla Absolona.
před 2 hhodinami

ČVUT bude rozvíjet technologie a produkty, které ulehčují život seniorům

Efektivněji zapojit technologie do péče o seniory a znevýhodněné – to je cílem evropského projektu, který čtyři roky povede pražské ČVUT. Reaguje i na nedostatek lidí v sociální péči a omezenou dostupnost služeb, díky nimž můžou lidé také v pokročilém věku zůstávat doma. V jeho rámci jde tak o sjednocení roztříštěných technologií a standardizaci výrobků, které se v sociální péči používají. Projekt reaguje na skutečnost, že podle Eurostatu bude v roce 2050 třetina obyvatel Evropské unie starších 65 let.
před 3 hhodinami

Vědci rozlišili čtyři podtypy autismu, objev může vést k cílenější péči

Nová mezinárodní studie publikovaná v odborném časopise Nature Genetics rozlišuje čtyři geneticky odlišné skupiny poruch autistického spektra. Vědci z Duke University analyzovali data od více než pěti tisíc dětí s autismem a jejich sourozenců. Podle nich by objev mohl přispět k personalizovanější péči.
před 22 hhodinami

V Jižní Koreji objevili čtyři neznámé druhy štírků s masivními makadly

Nově objevení štírci z Jižní Koreje jsou specializovaní na život v jeskyních. Svá veliká makadla využívají jak pro navigaci v těchto ekosystémech, tak i při lovu. Podle biologů jsou ale ohrožení kvůli narušení jejich původního ekosystému.
včera v 10:03

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
11. 7. 2025Aktualizováno11. 7. 2025

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
11. 7. 2025

Přes stoupající počet živelních katastrof plánuje vláda USA zásadní omezení peněz pro meteorology

Spojené státy se potýkají s řadou přírodních katastrof od povodní přes tornáda až po hurikány. Meteorologové umí snižovat jejich dopady, ale přesto, že těchto událostí kvůli změně klimatu přibývá, se americká vláda Donalda Trumpa snaží snižovat finance pro vědce.
11. 7. 2025

Evropská komise představila kodex pro AI. Řeší autorská práva i bezpečnost

Evropská komise tento týden zveřejnila nový dobrovolný kodex postupů pro poskytovatele výkonných systémů umělé inteligence (AI), jehož cílem je vyjasnit povinnosti vyplývající z nových unijních pravidel, takzvaného Aktu o AI. Kodex se týká takzvaných generativních modelů AI, jako jsou ChatGPT od OpenAI, Claude od společnosti Anthropic nebo Gemini od Googlu.
11. 7. 2025
Načítání...