Kapela Massive Attack se obrátila na vědu kvůli snížení své uhlíkové stopy

Bristolská kapela Massive Attack se nebojí odvážných hudebních projektů, ale ani nepříjemných politických témat. A už roky také upozorňuje na hrozbu klimatických změn. Její poslední koncert byl první, který se řídil přesně stanovenými pravidly, jež měla masivně snížit jeho uhlíkovou stopu.

Carly McLachlanová je přední britská expertka na uhlíkovou stopu. Mark Donne je producent hudební skupiny Massive Attack. Tyto dvě osobnosti, každý z nich špička ve svém oboru, spolu začaly spolupracovat před pěti lety. Trip-hopová kapela spojená už roky s ekologickým aktivismem se tehdy rozhodla, že chce vědět, jak moc škodí klimatu. A případně to i změnit – k lepšímu.

Tým expertů z Tyndallova centra, kde McLachlanová pracuje, detailně zkoumal, jak vypadá uhlíková stopa skupiny, když vyrazí na koncertní turné. A na základě toho vznikla zpráva, která na sedmnácti stránkách doporučuje, jak se dají v Evropě dělat velké koncerty, aby co nejméně zvyšovaly množství skleníkových plynů v atmosféře.

Tento dokument dospěl k tomu, že zábavní průmysl není vůbec snadné změnit tak, aby byl nízkoemisní – pokud by mělo být koncertní turné opravdu nízkoemisní a nemá jít o pouhý „greenwashing“, pak tato snaha musí být centrálním pilířem od okamžiku nápadu na akci, až po její závěr.

  • Greenwashing je termín anglického původu složený z termínů green (zelený, přeneseně ekologický) a whitewashing (zastírání či ospravedlňování nepříznivých faktů za účelem zlepšení veřejného mínění o osobě či tématu).
  • Oxfordský slovník greenwashing definuje jako dezinformaci šířenou organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe.
  • Jde o formu marketingu používanou k přesvědčování veřejnosti, že produkty, cíle a zásady organizace jsou šetrné k životnímu prostředí.

A kapela Massive Attack se rozhodla, že se těmito doporučeními bude opravdu řídit. Letošní koncert naplánovala a realizovala přesně podle nich. Cílem bylo vystoupení, které nadchne diváky, a přesto bude mít nejnižší emise oxidu uhličitého.

Akce se konala ve veřejném parku Clifton Down v britském městě Bristol 25. srpna. Dostala jméno Act 1.5 Climate Action Accelerator a zúčastnilo se jí přes 34 tisíc lidí.

Jak vypadá environmentálně zodpovědný koncert

Koncert byl detailně naplánovaný tak, aby spotřeboval co nejméně energie a vyprodukoval co nejméně odpadu. Plánování i průběh opět detailně monitoroval tým Carly McLachlanové – a plánuje, že až data zpracuje, přijde s vyhodnocením. Věří, že to stihne do konce roku. Některé výsledky jsou ale jasné už nyní.

Moderní koncert není možné uspořádat „na zelené louce“; na ozvučení, osvětlení a další věci je zapotřebí spousta elektřiny. V tomto případě ale všechna pocházela z obnovitelných zdrojů, ať už přímo připojených, anebo v bateriích uložených. Všechno nutné zařízení dovezly na místo nákladní elektromobily a na osvětlení se využily jen LEDky a další druhy nízkoenergetických zařízení.

Důležité také bylo, že se dala využít už existující infrastruktura. Největší podíl na snížení přímých uhlíkových emisí měla masivní baterie, z níž pocházela většina „šťávy“ – jen ta snížila uhlíkové emise o 5340 kilogramů.

Ještě více se ale povedlo snížit nepřímé zdroje emisí. Podle výše zmíněného výzkumu tvoří asi 41 procent celkové uhlíkové stopy festivalů náklady na dopravu. Produkce apelovala na návštěvníky, aby přicestovali vlakem, přičemž ti, kteří si rezervovali místo přes aplikaci Train Hugger, získali zdarma dopravu elektrobusem. Pomohlo tomu pět zvláštních vlaků, které byly na koncert vypravené.

Nabídka potravin byla stoprocentně rostlinná a pocházela od místních dodavatelů.

Inspirace pro další

Spolupráce s Massive Attack byla podle McLachlanové, která se specializuje na dekarbonizace měst, „velmi inspirativní“. Jako největší problém se ukázaly dieselové agregáty. Neexistuje za ně běžně dostupná bateriová náhrada – v rámci organizace koncertu Act 1.5 bylo nesmírně složité ji sehnat.

A nejen složité, hlavně drahé. Diesel je stále ještě levnější variantou a navíc jsou agregáty všudypřítomné. Pokud by měly Massive Attack napodobit i další kapely, bylo by nutné, aby se takové velké baterie začaly sdílet. A jedna taková se už zřejmě našla. Tým organizátorů, který stál za akcí Act 1.5 již totiž jedná s britskou rockovou kapelou The Smile, kterou tvoří někteří členové skupiny Radiohead. Společně by rádi, aby se nadcházející turné přinejmenším částečně řídilo stejnými pravidly.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 5 hhodinami

Za tučnější pas u čtyřicátníků mohou kmenové buňky, tvrdí vědci

Se stárnutím je spojená celá řada změn, k nimž patří rostoucí objem v pase po čtyřicítce. Navzdory tomu, jak důležitý vliv má břišní tuk na zdraví, se tomuto fenoménu vědci zatím příliš nevěnovali. Teď s novým pohledem přišla studie, kterou vydal odborný časopis Science.
před 11 hhodinami

Bestiarius stanul proti lvu. Vědci našli první fyzický důkaz

Britští vědci tvrdí, že se jim povedlo poprvé prokázat pomocí archeologických důkazů, že v antickém Římě mezi sebou bojovali lidé a lvi. A že bojovníci mohli v klání proti velkým šelmám přežít.
před 13 hhodinami

Globální bělení korálů zrychlilo. Ušetřena zůstává sotva pětina

Víc než 80 procent korálů po celém světě bledne vinou vysokých teplot, uvádí americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA). První velké bělení korálů začalo na konci minulého století, současná změna je ale podle amerických vědců zatím nejrozsáhlejší. V korálových útesech přitom žije velké množství mořských živočichů a jejich ekosystémy přinášejí lidem potravu, zpevňují pobřeží a ukládají škodlivé látky.
před 15 hhodinami

Do sokolského odboje se zapojovaly celé rodiny. Nacisté pak vraždili i děti

„Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Zde jsme vládci. Zhynete jak zemězrádci!“ Jasný vzkaz nacistům na svém X. sletu v Praze manifestovalo více než 30 tisíc sokolů. V červenci 1938, v předvečer mobilizace a mnichovské krize, předvedli skladbu Přísaha republice, kterou ukazovali své odhodlání bránit vlast před nacisty. Pro mnohé to nebyla jen planá přísaha. Ze všech fungujících dobrovolných organizací se právě oni v největším množství zapojili do odboje – a zároveň při něm položili život.
před 19 hhodinami

Mechanismus z Antikythéry mohl být nefunkční, naznačuje studie

Nejslavnější mechanický stroj z antiky – mechanismus z Antikythéry – dalece převyšuje jakékoliv jiné technologie z této doby. Nový výzkum ale otestoval hypotézu, že ve skutečnosti to zase takový zázrak nebyl.
26. 4. 2025

Unikátní novodobý zlatý poklad našli turisté u Dvora Králové nad Labem

Dva turisté objevili v únoru u Dvora Králové nad Labem novověký poklad v odhadované hodnotě přes sedm a půl milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze téměř čtyři kilogramy. Další kovové předměty vědci analyzují.
25. 4. 2025Aktualizováno25. 4. 2025

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
25. 4. 2025
Načítání...