Jako požár na nebi. Češi mohli zpozorovat zánik části rakety Falcon 9

1 minuta
Zánik části Falconu 9 nad Českem
Zdroj: Facebook/Hvězdárna a Planetárium Brno

Ve středu nad ránem se lidem ve střední Evropě, včetně České republiky, nabídla nevšední podívaná. Na severním obzoru mohli sledovat zánik lidmi vyrobeného objektu. Podle starších informací mělo jít o jeden ze satelitů systému Starlink, na základě nových dat ale vědci tvrdí, že se jednalo o nosný stupeň rakety Falcon 9 společnosti Space X.

Podle Hvězdárny a planetária Brno z úterního rána bylo trosku možné zpozorovat kolem 4:46. „Při dlouhém, vodorovném letu byla patrná celá řada hořících trosek. Vzdáleně připomínaly pomalý průlet spršky meteorů,“ uvedla instituce na svém facebookovém účtu.

Hořící trosky vstupovaly do atmosféry pod úhlem a prolétaly jí dlouhou dobu. Video Hvězdárny a planetária Brno je zrychlené, ve skutečnosti byl tento jev vidět na obloze asi jednu a půl minuty.

Původní informace hovořily o zániku družice Starlink. Podle Michala Václavíka z Českého vysokého učení technického v Praze však šlo o druhý stupeň nosné rakety Falcon 9. „Ten byl využit pro úspěšné vypuštění družic Starlink 2. února 2025, ale následně selhalo jeho řízené navedení do zemské atmosféry. K jeho zániku tak nedošlo nad Tichým oceánem již 2. února, ale až nyní nad Evropu,“ vysvětlil na sociálních sítích České televize.

Stejnou informaci uvádí i Český astronomický ústav. „Původní odhady ukazovaly na jednu z družic sítě Starlink – Starlink 1834 – která byla na oběžnou dráhu vypuštěna v roce 2020. Po zpracování snímků z Evropské bolidové sítě a videí uzavíráme: jednalo se o rozpad rakety Falcon 9 R/B v atmosféře.“

Raketa se našla

Podle polského deníku Gazeta Wyborcza se zbytky rakety našly nedaleko skladiště ve městě Komorniki na Poznaňsku. Místní zaměstnanci informovali policii o objevení objektu, který spadl z nebe, kolem půl desáté dopoledne. Ta oznámila, že nikdo nebyl zraněn a přivolala k raketě odborníky.

Objekt při přeletu nad Evropou zachytili i další náhodní pozorovatelé, například Laura Mohnsová z Německého Hasenbecku:

Záběr kamery na stanici Evropské bolidové sítě ve Frýdlantu na severu Čech:

Tento snímek poslal divák České televize z dálnice A9:

Trosky na obloze u Lipska
Zdroj: Medvěd Milan Homola

Záběry z Drážďan:

Záběry z Braniborska:

Video z Hannoveru:

Načítání...