Inteligentní česká protéza pozná infekci a sama pak zavolá lékaři

3 minuty
Události: Inteligentní česká protéza
Zdroj: ČT24

Čeští vědci vyvíjejí chytrou endoprotézu, která dokáže sama rozpoznat vznikající infekci. Mělo by to snížit množství pooperačních komplikací po výměně kloubu.

Tato kloubní náhrada v sobě bude mít zařízení, které případný problém rovnou nahlásí lékaři. Projekt podporuje Technologická agentura České republiky.

Příkladem muže, jemuž se může taková endoprotéza hodit, je Karel Novák, který dostal kvůli dlouhodobým potížím s kolenem umělý kloub. Operaci má už za sebou, nyní ho čeká rehabilitace. „Tak začaly nejdřív takový bolesti chvilkový, jako když vám někdo podrazí kolena. Pak už to bolelo při chůzi, na kole, furt,“ stěžuje si.

Implantát sám hlídá

Lékaři u takových pacientů musí sledovat a hlídat například to, jestli v jejich tělech nevzniká infekce. Problém je, že se může objevit a tedy i způsobit problém dokonce i několik let po zákroku. „Znamená to většinou pak nejméně dvě operace. My tu endoprotézu musíme vysekat z kosti, pacientovi musíme vyčistit celou tu oblast,“ uvádí lékař David Jahoda z Fakultní nemocnice Motol. Do postiženého místa se dá léčivá vložka, která působí minimálně měsíc a půl. Až potom se voperuje náhrada nová.

Chytré endoprotézy, které samy dokážou rozpoznat infekci v těle, by mohly tuto komplikaci vyřešit – a to díky speciálnímu zařízení, které bude uvnitř. Elektronika uvnitř implantátu detekuje bakteriální infekcí. Když se to stane, vyšle implantát signál přes chytrý telefon a upozorní sám lékaře. Ten může včas zasáhnout a pacient se díky rychlosti takového zákroku pouhými léky vyhne náročné výměně náhrady.

David Jahoda vysvětluje: „Když uděláme rychle diagnózu, můžeme postupovat tak, že se ta endoprotéza jen vyčistí, nechá se ta původní a spolu s antibiotiky můžeme infekci zaléčit.“

Protéza musí vydržet všechno

Odolnost implantátu teď testují vědci z ČVUT. Matěj Daniel ze Strojní fakulty vysvětluje, proč je to tak složité a důležité současně: „Je zásadní, aby se protéza nezlomila, nepoškodila, protože to zatížení, které působí v těle, je velké. Kvůli tomu máme test, kdy protézu máme zalitou v materiálu, který má podobné vlastnosti jako kosti. Následně ji testujeme na únavu, tedy cyklicky zatěžujeme na tom stroji.“

Implantát musí vydržet minimálně milion cyklů. Teprve potom přijde na řadu klinické testování. Pomáhat pacientům by tato revoluční technologie mohla již zhruba za pět let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 13 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 14 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 16 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
před 19 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...