I nealkoholické pivo je prospěšné pro mužský mikrobiom, popsal výzkum

Vědci poprvé prostudovali, jak se liší vliv alkoholického a nealkoholického piva na střevní mikrobiom. Účastníci jejich studie po čtyřech týdnech pravidelné konzumace vykazovali lepší střevní zdraví, a to i v případě nápoje bez alkoholu.

Alkoholické nápoje jsou součástí lidské kultury od jejího samotného začátku. Tato dlouhá „domestikace alkoholu“ se projevuje v mnoha ohledech – například tím, že kvašené alkoholické nápoje mají (při přiměřené konzumaci) podle řady průzkumů pozitivní dopad na lidský mikrobiom (či zastaraleji střevní mikroflóru).  

Že tyto mikrobiotické kultury podporuje pití piva, je dlouhodobě známé, zatím ale chyběly informace o tom, zda se to týká i jeho nealkoholické verze, respektive jaký je mezi oběma druhy rozdíl.

Vědci teď v nové studii, která vyšla v odborném časopise ACS Journal of Agricultural and Food Chemistry, popsali, že muži, kteří denně vypili jeden alkoholický nebo nealkoholický ležák, měli rozmanitější soubor střevních mikrobů – ve srovnání se stavem, než se napili. Podle autorů studie to může snížit riziko některých onemocnění.

  • Mikrobiom byl dříve nazýván střevní mikroflórou. Jedná se o mikroorganismy, které žijí v trávicí soustavě živočichů včetně člověka. Mnohdy hostiteli prospívají, někdy však mohou i škodit.
  • Celkem ve střevě žije asi pět set druhů mikroorganismů. Dominantními v tlustém střevě jsou bakterie, ty ve výsledku tvoří šedesát procent hmotnosti stolice. Devadesát devět procent těchto bakterií pochází z třiceti až čtyřiceti nejběžnějších druhů. Mimo bakterie jsou častými mikroorganismy ve střevech i různé houby a prvoci, o nichž se však zatím ví jen málo. 
  • Mikrobiom souvisí se stravou i cvičením. Silný vliv na složení střevní mikroflóry mají léky, které lidé užívají. Mění se například v reakci na imunoterapii nebo na chemoterapii. 

Lidský trávicí trakt je plný miliard mikroorganismů, které přímo ovlivňují tělesné, ale zřejmě i duševní zdraví svého hostitele. Studie prokázaly, že pokud je ve střevech přítomno více druhů bakterií, mají lidé zpravidla nižší pravděpodobnost vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka. A pivo obsahuje sloučeniny, jako jsou polyfenoly, a také mikroorganismy z jeho kvašení, které by mohly ovlivnit rozmanitost mikrobů v lidském střevě.

  • Ležák je druh piva, který je spodně kvašen a stabilizován při nízkých teplotách. Po procesu kvašení měsíc a déle leží, od toho označení ležák (ve světě označované jako lager z německeho slova pro uskladnění). 
  • Stupňovitost má typicky od 8° až 17°. Při jeho výrobě se nejčastěji používá ječný slad. Je typický hustou pěnou, kterou ale ovlivňuje i kvalita čepování. 
  • Světlý ležák je nejvíce konzumovaný a komerčně dostupný styl piva ve světě.

Už jedna starší studie ukázala, že když muži i ženy po dobu třiceti dnů konzumovali nealkoholické pivo ležákového typu, zvýšila se rozmanitost jejich střevního mikrobiomu. Jenže tento výzkum nedokázal kvalitně popsat rozdíl mezi pitím alkoholického a nealkoholického piva. A později tento fenomén zkoumalo jen minimum dalších výzkumů.

Vědci v novém výzkumu chtěli provést precizní a kvalitní analýzu, zvolili si proto metodu dvojitě zaslepené randomizované studie: to znamená, že skupina zkoumaných mužů byla rozdělena náhodně na dvě části, jedna pila čtyři týdny alkoholické pivo, druhá nealkoholické. Ani pijáci, ani vědci přitom nevěděli, co kdo pije, takže výsledky nemohly být ovlivněny placebo efektem. 

Výsledky ukázaly, že hmotnost účastníků, index tělesné hmotnosti ani jiné vlastnosti, pomocí nichž se měří zdraví srdce a metabolismu, se během studie nezměnily. Na konci čtyřtýdenního období ale měly obě skupiny rozmanitější mikrobiom a také vyšší hladinu enzymu jménem alkalická fosfatáza– to podle autorů svědčí o zlepšení střevního zdraví.

Výzkumníci naznačují, že tyto výsledky se mohou lišit od výsledků předchozí studie, a to z důvodu odlišného designu studií a také proto, že účastníci žili v různých komunitách. Na základě této pilotní studie ale tvrdí, že konzumace jedné lahve piva, bez ohledu na obsah alkoholu, může být pro střevní mikrobiom a zdraví střev mužů prospěšná. Dodávají ale, že vzhledem k tomu, že nejbezpečnější míra konzumace alkoholu je nulová, může být nealkoholické pivo zdravější volbou.

Načítání...