Hnízda čmeláků se přehřívají. Klimatická změna ohrožuje jejich larvy

Lidé se snaží na klimatickou krizi adaptovat. Proti stoupajícím teplotám v bohatších zemích upravují své bydlení třeba pomocí klimatizací nebo kvalitnější izolací. V chudších zemích taková adaptace není možná. A podobně jsou na tom podle nové studie i čmeláci, jimž se přehřívají jejich hnízda.

Světové populace různých druhů čmeláků se zmenšují. Příčin je více, od omezování jejich biotopů přes chemikálie v životním prostředí až po změnu klimatu. V novém článku, který vyšel v odborném časopise Frontiers in Bee Science, se právě teplu vědci věnovali a označili ho za možného viníka poklesu populací čmeláků po celém světě, protože horko ohrožuje jejich schopnost stavět si hnízda, kde se mohou vyvíjet zdravé larvy.

„Pokles populací a areálů výskytu několika druhů čmeláků lze vysvětlit problémy s přehříváním hnízd,“ uvedl hlavní autor článku Peter Kevan z University of Guelph v Kanadě. „Hlavním faktorem je pravděpodobně teplo; zahřátí jejich hnízda nad přibližně 35 stupňů Celsia je smrtelné, a to navzdory pozoruhodné čmeláčí schopnosti termoregulace.“

Zimu živočichové snášejí lépe než vedro

Kevan a jeho kolegové identifikovali kritickou společnou vlastnost mnoha druhů čmeláků z různých částí světa. Zjistili optimální teplotu jejich hnízd, která se pohybuje mezi 28 až 32 stupni Celsia. „Můžeme předpokládat, že tato podobnost odráží evoluční příbuznost jednotlivých druhů,“ řekl Kevan.

Protože je toto rozmezí společné pro tolik druhů, naznačuje to podle autorů, že čmeláci by se těžko přizpůsobovali rostoucím teplotám a snažili by se udržet v teplotně neutrální zóně – v bodě, kdy udržení správné teploty vyžaduje minimální metabolické výdaje.

„Příliš vysoké teploty jsou pro většinu živočichů a rostlin škodlivější než nízké teploty. Když jsou podmínky chladné, organismy, které metabolicky neregulují svou tělesnou teplotu, se jednoduše zpomalí, ale když se teploty dostanou příliš vysoko, metabolické procesy se začnou hroutit a ustanou. Pak nastává rychlá smrt,“ vysvětluje Kevan. Jeho tým vycházel z odborné literatury za posledních 180 let.

Ohrožený superorganismus

Vědci zjistili, že čmeláci jsou zřejmě schopni přežít až při 36 stupních Celsia a optimálně se vyvíjet při teplotách kolem 30 až 32 stupňů Celsia – i když to se může lišit u různých druhů a biogeografických podmínek. Čmeláci sice mají určité behaviorální adaptace, které jim umožňují termoregulaci, ale to nemusí stačit k tomu, aby se vyrovnali se změnou klimatu.

Navíc čmeláčí kolonie funguje také jako „superorganismus“, kde reprodukční zdatnost závisí spíše na kolektivním přežití a reprodukci kolonie než na jednotlivých exemplářích. Tedy: Jeden čmelák se sice může s horkem vyrovnávat lépe než jiný, ale pokud je hnízdo příliš horké na to, aby v něm vyrostly zdravé larvy, trpí tím celá kolonie bez ohledu na přizpůsobení jednotlivých čmeláků.

Autoři vyzývají k dalšímu výzkumu toho, co je podle nich nedostatečně prozkoumaným aspektem ekologie čmeláků: tvar hnízda, vlastnosti materiálu, teplota a termoregulace. Je totiž možné, že některé čmeláčí kolonie přizpůsobí výběr hnízdiště a jeho tvar nebo chování tak, aby se jejich hnízda ochlazovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Pyl ve vzduchu trápí alergiky, může ale také přinášet déšť

Pylová sezona je aktuálně v plném proudu. Své o tom vědí hlavně alergici, nyní zejména ti, kteří jsou citliví na pyl trav. Množství pylu ve vzduchu je kromě vlastních fenofází rostlin významně ovlivněno také charakterem počasí. Zejména při slunečném, suchém a mírně větrném počasí může být ve vzduchu až mimořádné množství pylu. Nicméně pyl dokáže ovlivnit naopak samotné počasí. Účastní se procesu vzniku srážek.
před 18 hhodinami

Vědci poprvé natočili okamžik vzniku srdce

Stovky hodin příprav, desítky hodin natáčení nejlepšími existujícími přístroji a spousta lidské invence pomohly ke vzniku videa, které ukazuje, jak vypadá vznik srdce.
před 19 hhodinami

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
před 21 hhodinami

Přemnožené sinice otrávily v Austrálii přes dvě stě mořských druhů

Zástupci více než dvou set druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým sinicím, píše BBC. Oběťmi jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých, rychle se množících vodních organismů stojí vysoké teploty.
včera v 10:07

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
13. 5. 2025

Vesmír může skončit mnohem dříve, než vědci předpokládali

Na základě teorií Stephena Hawkinga přišli nizozemští vědci s novou hypotézou o konci vesmíru. Podle ní by měla trvat existence kosmu jen zlomek dříve odhadovaného času.
13. 5. 2025

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
12. 5. 2025

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
12. 5. 2025
Načítání...