Harvardova univerzita digitalizuje sovětskou propagandu. Má to pomoci lépe pochopit tu ruskou

Na Harvardu digitalizují staré sovětské propagandistické plakáty. Mohou podle vědců ukázat, jak fungovala tehdejší snaha ovlivňovat obyvatelstvo, ale také pochopit, jak se z ní inspiruje současná Putinova propaganda.

Dědictví sovětského militarismu a propagandy se dodnes odráží ve válce Ruska proti Ukrajině. Právě propaganda, tedy schopnost ovlivňovat nálady velkých skupin lidí, je dnes jednou z nejsilnějších zbraní, které Putinův režim používá proti nepřátelským zemím nebo státům, které Ukrajinu podporují. Západní země ale mnohdy nedokáží tyto strategie rozpoznat, nebo se jim bránit.

Právě proto se na propagandu sovětskou i ruskou zaměřuje znovu pozornost významných amerických univerzit. Nově oznámila Harvardova univerzita, že tamní Davisovo centrum zdigitalizovalo pro výzkumné účely více než dvě stovky sovětských propagandistických plakátů ze své sbírky. Dohromady virtuální sbírka ukazuje historii oficiálních snah moskevského režimu ovlivňovat své vlastní občany během sedmdesáti let svých dějin.

Autor tohoto projektu James Browning uvádí, že ho považuje za důležitý nejen pro poznání minulosti, ale i pro současnost. „V našem věku dezinformací prostřednictvím memů, kdy se historií opět manipuluje, aby se tak ospravedlnilo násilí, a kdy je pro Moskvu stále důležitá měkká síla, vrhá tato sbírka plakátů nové světlo na prostředky a cíle propagandy,“ popisuje na stránkách projektu.

Celá harvardská sbírka sovětské propagandy je zde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
14. 4. 2025

Sahara bývala bujnou zelenou savanou s neznámým obyvatelstvem

Saharská poušť je jedním z nejvyprahlejších a nejpustších míst na Zemi. Táhne se od východního pobřeží severní Afriky k jejím západním břehům a toto území, které lze svou velikostí přirovnat k Číně nebo Spojeným státům, pojme jedenáct zemí. V dávných dobách však nebývalo tak nehostinné jako dnes. Ukazuje to i analýza nalezených ostatků.
14. 4. 2025

První slonovinové nástroje lidé vyráběli mnohem dřív, než se čekalo. Našly se na Ukrajině

První nástroje vyrobené lidmi ze slonoviny mohly sloužit jako dětské imitace práce dospělých. Naznačuje to rozsáhlá analýzu artefaktů nalezených na Ukrajině.
14. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025
Načítání...