Důvtipný Moctezuma učí kosatky lovit žraloky obrovské

8 minut
Všechny čtyři zaznamenané případy, kdy kosatky zaútočily na žraloka obrovského
Zdroj: Frontiers in Marine Science

Mexičtí vědci poprvé popsali, že kosatky ve smečkách umí ulovit i největší žijící parybu – až čtrnáctimetrového žraloka obrovského. Útoky jsou zatím spojené s jedním dospělým samcem.

Kosatky a největší žijící druh žraloka se potkávají v Kalifornském zálivu. Dospělý žralok obrovský je opravdu obrovský – může měřit deset až čtrnáct metrů, jeho tělo chrání až patnáct centimetrů silná kůže. Není tedy snadnou kořistí ani pro tak silné a chytré lovce, jako jsou kosatky. Až donedávna také vědci nepozorovali, že by se tito kytovci na velké paryby vrhali. Pak se ale objevil dospělý samec kosatky Moctezuma.

Moctezuma se dá snadno poznat podle zezadu rozedrané, zcela černé hřbetní ploutve a typického chování. Moctezumovi totiž chutnají žraloci, konkrétně právě žraloci obrovští.

Žralok obrovský je sice největší současný žralok, ale pro člověka není nebezpečný. Živí se totiž podobně jako velryby jen planktonem
Zdroj: WIkimedia Commons/Matthew T Rader

Kosatky se umí živit téměř čímkoliv, co v oceánech plave – od ryb a želv až po tučňáky, lachtany nebo dokonce velryby. U jihoafrických břehů se před několika lety naučily lovit mladší a tedy menší žraloky bílé, u Kalifornie si teď zase osvojují lovecké techniky, jež stačí na žraloky obrovské.

Moctezuma jde po pánvi

Mexičtí vědci, kteří ekosystém v této oblasti studují, zaznamenali čtyři prokázané situace, kdy se kosatky na žraloky vrhly. Ve třech případech byl přítomný už zmiňovaný Moctezuma, popsali vědci ve studii, která vyšla v odborném časopise Frontiers in Marine Science.

„Sledovali jsme, jak kosatky praktikují techniku společného lovu žraloků obrovských. Soustředí se přitom při útoku na pánevní oblast žraloků. Ti tak rychle ztratí velké množství krve a umožní to kosatkám snadný přístup ke žraločím játrům bohatým na lipidy,“ uvedl Erick Higuera Rivas, mořský biolog, který výzkum vedl. Spekuluje, že celá tato smečka se mohla začít na lov žraloků specializovat.

Žralok v nouzi

K útokům došlo mezi lety 2018 až 2024 v jižní části Kalifornského zálivu. Je možné, že jich proběhlo mnohem více, ale tyto čtyři se podařilo nafilmovat vědci nebo veřejností, která pak záznamy biologům předala. Jednotlivé kosatky se od sebe liší jednak zbarvením těla, ale hlavně tvarem a poškozením hřbetních ploutví.

Díky tomu vědci odhalili Moctezumu. A při jednom z lovů i samici, kterou už dříve pozorovali opakovaně v jeho přítomnosti. Naznačuje to, že by mohla být jeho příbuznou nebo s ním být v jiném vztahu; struktura smeček kosatek bývá značně proměnlivá a složitá současně.

„Při lovu spolupracují všichni členové smečky. Narážejí do žraloka tak dlouho, až ho obrátí břichem nahoru,“ popisují loveckou techniku vědci. „V této poloze se žraloci dostanou do stavu nehybnosti, v podstatě ochrnou. Nemohou se už pohybovat a tedy ani uniknout tím, že by se ponořili do větší hloubky,“ vykresluje Higuera Rivas, jak takové zabití žraloka kosatkami vypadá. „Tím, že ho mají kosatky pod kontrolou, se pak snadněji a rychleji přibližují k pánevní oblasti žraloka a jsou schopné z něj vykousat ty orgány, které jsou pro ně z hlediska výživy důležité.“

Přeje jim ale možná tak trošku i štěstí. Nejen, že je to od pánve jen kousek k játrům, navíc je tam tělo žraloků nejméně chráněné. V této oblasti mají například méně svalů a chrupavek, což umožňuje snadnější přístup k vnitřním orgánům.

V jiných geografických oblastech se kosatky možná naučily dělat totéž, důkazy jsou ale omezené, dodali vědci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 58 mminutami

Satelitní projekt ESA povede Univerzita Karlova

Nový projekt pražských geoinformatiků by měl pomoci ke vzniku generace expertů schopných pracovat s komplikovanými družicovými daty a využívat je pro vědu i praktický život.
před 20 hhodinami

Další roky budou rekordně horké, předpovídají meteorologové

Nová zpráva Světové meteorologické organizace (WMO) upozorňuje, že klimatická změna oteplující planetu pokračuje. V novém výhledu na příštích pět let agentura varuje před celou řadu nebezpečných jevů.
před 21 hhodinami

Francie investovala do diskreditace výzkumu svých jaderných testů

Francouzská Komise pro atomovou energii (CEA) utratila desetitisíce eur ve snaze znevěrohodnit výzkum, který odhalil, že Paříž podceňuje zničující vliv svých jaderných testů ve Francouzské Polynésii v 60. a 70. letech minulého století. Podle deníků Le Monde a The Guardian to naznačují dokumenty získané investigativní platformou Disclose. Stalo se tak jen několik dní předtím, než má svoji zprávu o testech předložit parlamentní vyšetřovací komise.
včera v 10:25

Kosmická loď Starship předčasně explodovala, Musk let označuje za úspěch

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý vyslala na devátý zkušební let svou kosmickou loď Starship, informují světové agentury. Největší a nejsilnější raketa na světě, měřící 123 metrů, odstartovala z kosmodromu v jižním Texasu v úterý v 18:35 místního času (01:35 SELČ). Zhruba po půl hodině nad ní ale SpaceX ztratila kontrolu.
včera v 09:55

Obraz, zvuk i hudba naráz. Rozlišit realitu od výtvorů AI je stále těžší

Modely umělé inteligence na generování videí jsou zase o krok dál, a lidé tak mají o něco menší šanci rozlišit realitu od výtvorů AI. Modely tvořící videa jsou již schopné pracovat zároveň s obrazem, zvukem i hudbou. Odborníci proto varují před větším šířením takzvaných deepfaků a dalšího závadného obsahu nebo kyberšikanou. Problém rozeznat některé umělé výtvory od skutečných záběrů už mají i experti.
včera v 07:00

Úsvit atomového věku začal Einsteinovým dopisem o Československu

Když se židovští vědci, kteří museli uprchnout před nacismem z Maďarska, dozvěděli, že Německo může získat nejsilnější zbraň na světě, rozhodli se konat.
včera v 06:35

Mladí Tchajwanci a Číňané se s duševními problémy obracejí na AI

Na Tchaj-wanu a v Číně se mladí lidé obracejí s duševními problémy spíše na umělou inteligenci (AI) než na psychoterapeuta, napsal server The Guardian. Je pro ně jednodušší mluvit o věcech, které je trápí, s chatbotem než s reálnými lidmi. Odborníci ale upozorňují, že AI stále nemůže nabídnout ucelenou odbornou pomoc.
27. 5. 2025
Načítání...