Do Evropy poprvé pronikl invazní druh obrovských sršní

Královna sršně Vespa soror může měřit až 4,6 centimetru, dělnice „jen“ 3,5 centimetru. Až doposud nedokázaly opustit svou domovskou Asii, nyní se ale našly opakovaně v Evropě. To může naznačovat, že na tomto kontinentu také přezimovaly.

Sršně Vespa soror české jméno nemají. Nebyl k tomu až doposud důvod, vyskytují se totiž normálně v tropických oblastech Asie. Klimatické podmínky Evropy jim nevyhovovaly, neměly v nich šanci přežít. To se ale změnilo, když se kontinent oteplil natolik, že zde tento velký agresivní hmyz možná dokonce i překoná zimu.

Nedávno totiž španělští vědci oznámili objev čtyř exemplářů Vespy soror. Pokud by se jim podařilo na kontinentu uchytit a vytvořit zde stabilní populace, znamenalo by to hrozbu pro ostatní druhy hmyzu – a vzhledem k bolestivosti jejich bodnutí i nepříjemnou změnu pro člověka.

Tento objev je „trochu znepokojivý“, uvedl pro odborný časopis Science News entomolog Phil Lester. Vespa soror je podle něj známá tím, že napadá další druhy hmyzu. „Napadá hodně druhů, včetně jiných vos, hmyzu, a dokonce i malých obratlovců, jako jsou gekoni. Takže pokud se v Evropě usadí a bude se jí dařit, může se z toho stát opravdu problém,“ upozornil Lester.

Spolupráce zemědělců a vědců

Na neobvyklý a pro ně neznámý hmyz poprvé v Evropě upozornili lidé ze španělského venkova roku 2022. Vesničané ze severošpanělského El Campa si zpočátku mysleli, že jde o nějaký druh invazních vos, proto na ně místní včelaři nastražili pasti. V březnu 2022 a v říjnu 2023 se jim podařilo chytit čtyři exempláře. Hned na první pohled zblízka bylo jasné, že tohle vosy nejsou.

Vosy totiž neměří přes 3,5 centimetru, nemají masivní kusadla ani veliké rudé oči. Včelaři proto předali mrtvá zvířata entomologům, kteří tělíčka detailně prozkoumali a provedli u nich také detailní analýzy DNA. Už vizuální analýza naznačovala, že se jedná o Vespu soror – a rozbor DNA pak tyto obavy potvrdil.

Do Evropy se zřejmě dostaly v zásilkách

Tato sršeň je asi třikrát větší než vosa obecná, královny mohou měřit až 4,6 centimetru, což přibližně odpovídá velikosti klíče. Ze zemí tropické Asie na rozdíl od jiných druhů sršní zatím nepronikaly, proto je vědci až doposud nepovažovaly za významnější invazní druh. Mimo svou vlast byly pozorované jen jednou, a to před pěti lety v Kanadě, kde se ale neuchytily.

Podle autorů studie, která nyní vyšla, se do Evropy dostaly zřejmě zazimované v zásilkách, jež nyní proudí z Asie na starý kontinent stále častěji. Stejnou cestou se totiž šíří i další druhy sršní, například sršeň mandarínská nebo sršeň asijská, která vloni poprvé pronikla i na území České republiky.

Zatím není jasné, jestli se podařilo tomuto hmyzu v Evropě uchytit. Opakovaný odchyt na stejné lokalitě však naznačuje, že nejméně jedna královna dokázala přežít zimu, a mohla tak založit novou kolonii.

Riziko pro včelstva

Tyto sršně jsou známé svými hromadnými útoky na úly. Zaútočí ve velkém počtu, vybijí obránce a těla mrtvých včel si odnesou do svých hnízd. Některé druhy asijských včel si proti nim dokázaly už vytvořit částečně účinnou ochranu: včely východní ve Vietnamu, Číně, Thajsku, Bhútánu a Nepálu hromadí u vstupů do svých úlů hromádky výkalů. Sršně pak jeví o takové úly mnohem menší zájem – a když ano, pak většinou rychle vzdají snahu prokousat se dovnitř.

Evropské včely ale tuto strategii, která se musela vyvíjet mnoho generací, nemají a jsou tedy vůči útokům sršní bezbranné.

Člověk je na tom lépe, proti tomuto hmyzu zabírá spousta druhů repelentů a chemických i mechanických prostředků ničení, setkání ale může být i tak nepříjemné, zejména kvůli agresivitě tohoto druhu a bolestivosti jeho žihadla.

Vědci nyní hledají kolonie těchto sršní. „Teď je ten správný čas, abychom se do toho pustili a pokusili se to zabít,“ prohlásil Lester.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 1 hhodinou

Zapírali, přiznali se, zapírají. Rusové opět odmítají vinu za masakr v Katyni

Intelektuálové, vojáci, duchovní, elita polského národa – před 85 lety zavraždili Sověti v lese u Katyně a na dalších místech přes dvacet tisíc polských zajatců. V dubnu 1940 postříleli zadržené ranou do týlu a zahrabali je do několika hromadných hrobů. Po třech letech pak mrtvé objevila postupující německá armáda. A začalo kolo obviňování propletené s propagandou nacistickou i komunistickou. Teprve 13. dubna 1990 Rusko oficiálně uznalo svoji vinu na masakru a odtajnilo i usvědčující dokumenty. V posledních měsících ale ruská bezpečnostní služba vinu Moskvy opět popírá a vrací se tak o téměř století zpět.
před 2 hhodinami

V Jižním Súdánu umírají lidé na choleru. Chybí tam zrušená americká pomoc

Omezení peněz pro americkou rozvojovou agenturu USAID se už začíná negativně projevovat. Podle humanitární organizace Save the Children zemřelo v Jižním Súdánu osm lidí nakažených cholerou. Nedostalo se jim totiž lékařské péče, která byla až donedávna financovaná právě Spojenými státy. Obavy panují také o pokles dostupnosti vakcín proti dalším nakažlivým nemocem jako ebola nebo AIDS.
před 16 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 20 hhodinami

Britská vláda pracuje na AI systému, který má předvídat vraždy

Britská vláda ve spolupráci s vědci vyvíjí systém, jehož cílem je s pomocí umělé inteligence předpovědět, kdo by se mohl dopustit vážných násilných trestných činů včetně vražd, a to za pomoci analýzy dat policie a vězeňské služby. Píše to server deníku The Guardian. Kritici se obávají toho, že systém bude Brity nespravedlivě profilovat na základě citlivých osobních údajů.
před 21 hhodinami

Invazní žravý sumeček znepokojuje české přírodovědce

Sumeček černý má sice jméno, které naznačuje, že jde o drobnou rybku, ale v tomto případě je název nevýstižný. Jde o více než půl metru velkého predátora, který má navíc vysoký potenciál způsobovat jako invazní druh velké problémy. A to i v Česku, kde se podle přírodovědců stává hrozbou.
9. 4. 2025

Digitální dvojče Titanicu přineslo příběh posledních minut posádky

Podrobná analýza digitálního skenu Titanicu ukazuje nový pohled na poslední hodiny zaoceánského plavidla, které od svého ztroskotání v roce 1912 leží na dně severního Atlantiku. Poskytuje například nový pohled na kotelnu a potvrzuje výpovědi svědků, že strojníci pracovali až do konce, aby udrželi na palubě elektřinu a světlo, napsala stanice BBC, která se odvolává na nový dokument společností National Geographic a Atlantic Productions.
9. 4. 2025

Dozvuky nákazy.⁠ Co se Evropa naučila z pandemie covidu-19

Pět let poté, co Světová zdravotnická organizace vyhlásila šíření covidu-19 za celosvětovou pandemii, Evropa stále bilancuje, co se změnilo a co nikoli. Tato reportáž a interaktivní mapa od projektu A European Perspective* sleduje, jak veřejnoprávní média na celém kontinentu reflektují dopad pandemie –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a ptá se: Mohou nové hrozby Evropu zastihnout stejně zranitelnou?
9. 4. 2025
Načítání...