Dezinformace a konspirační teorie se šíří na YouTube v diskuzích. Web tomu příliš nebrání

Konspiračním teoriím a dezinformacím se na YouTube daří i navzdory snaze této platformy zpřísnit pravidla. Ukázala to nová analýza vědců z Univerzity v Sydney, která studovala komentáře uživatelů k obsahu spojenému s pandemií koronaviru a Billem Gatesem.

Vědci zkoumali soubor dat 38 564 komentářů na YouTube, které pocházely ze tří videí souvisejících s covidem-19. Videa byla na profilech zpravodajských televizí Fox News, Vox a China Global Television Network. V každém videu vystupoval Bill Gates a v době získávání dat obsahovalo třináct tisíc až čtrnáct a půl tisíce komentářů zveřejněných v období od 5. dubna 2020 do 2. března 2021.

Prostřednictvím tematického modelování a kvalitativní obsahové analýzy studie zjistila, že v komentářích ke každému videu silně převažují konspirační výroky. Některé komentáře byly považovány za „hraniční obsah“, který YouTube definuje jako obsah, který se blíží k porušení pravidel, ale jen těsně jich nedosahuje.

Příkladem takového obsahu jsou komentáře, které vzbuzují pochybnosti o motivech Billa Gatese při vývoji a distribuci vakcín, a náznaky, že se snaží převzít kontrolu v rámci „nového světového řádu“. Tyto komentáře naznačovaly nebo souvisely s teoriemi o využití vakcín ke kontrole nebo sledování velkých populací lidí.

Komentáře uvažovaly i o škodlivosti sítě 5G, šířily teorie o Gatesově ovládání lidí prostřednictvím čipování a zmiňovaly jeho údajné napojení na satanisty.

Výsledky studie naznačují, že v době pandemie mohly hrát tyto komentáře významnou, ale podceňovanou roli v šíření konspiračních teorií. „Zjistili jsme, že proces vzniku konspirační teorie je do značné míry společenská záležitost,“ popsala jedna z autorek práce Joanne Grayová. „Lidé se scházejí a společně sdílejí nové informace nebo si vytvářejí spojení mezi nimi. To pak používají k vytváření konspiračních narativů.“ 

Omezený dopad inovací

Během pandemie covidu zavedl YouTube nové zásady a pokyny, jejichž cílem bylo omezit šíření lékařských dezinformací o tomto viru na této platformě. Studie ale zjistila, že funkce komentářů zůstává relativně nemoderovaná a vlastně v ní téměř neexistují bariéry, které by zabránily v šíření dezinformací, lží, pomluv a konspiračních teorií.

Mnoho diskuzních příspěvků tak porušuje běžná pravidla YouTube – například komentáře, které tvrdí, že se vakcíny používají k hromadné sterilizaci nebo k vkládání mikročipů do očkovaných. Zatímco přímo ve videu by tyto hoaxy neprošly, v komentářích si jich platforma nevšímá.

Autoři uvedli, že platforma YouTube by měla zvážit změny, které by reagovaly na konverzační strategie používané autory a šiřiteli konspiračních teorií. To by podle nich mohlo zabránit, aby se podobné hoaxy, dezinformace a konspirační teorie nešířily v budoucnu u jiných podobných událostí, které jsou důležité a lži mohou ovlivnit spousty lidí.

Moderované diskuse

Výzkumníci uvedli, že aby YouTube mohl tento problém adekvátně řešit, musí se věnovat jak konverzačním strategiím, které se vyhýbají automatickým detekčním systémům, tak i přepracovat design své služby tak, aby uživatelům poskytl nástroje, které potřebují k efektivní vlastní moderaci.

Studie vyzývá YouTube, aby pro vydavatele zpravodajství vznikly pokyny pro moderování obsahu podle postupů, které dokáží odhalit i strategie pro automatickou moderaci neviditelné. Kromě toho by vydavatelé zpravodajství mohli vypínat komentáře u videí s vysokou hodnotou veřejného zájmu, aby se zajistilo, že nebudou zhoršovat šíření konspiračních teorií.

„Hlavním důsledkem naší studie je, že YouTube musí přepracovat prostor pro poskytování infrastruktury pro sociální moderování,“ dodala Grayová. „V opačném případě budou strategie zastánců konspiračních teorií i nadále unikat detekčním systémům, představovat nepřekonatelné výzvy pro tvůrce obsahu a nahrávat producentům obsahu, kteří z takové činnosti těží a/nebo ji podporují.“ 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Brněnští vědci objevili sloučeninu, která by neměla existovat

Podle dosavadních poznatků by vůbec neměly existovat. Řeč je o hydrátech chloridu cesného. Přesto vědkyně a vědci z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity jejich existenci dokázali. Klíčem k přípravě je speciální způsob mražení.
před 3 hhodinami

Česká vojenská družice SATurnin poprvé vyfotila Prahu

Česká družice SATurnin-1, která slouží na oběžné dráze službám ministerstva obrany, poslala snímek Prahy. Družice je na orbitě od ledna letošního roku a právě pořizování fotografií je jejím hlavním úkolem.
před 4 hhodinami

Když kosatky vybily žraloky u JAR, kaskádovitě to poznamenalo ekosystém

Mořští biologové získali jedinečnou příležitost prostudovat, co se stane po zmizení vrcholného predátora z jeho původního loviště, a to na případu velkých bílých žraloků u Jihoafrické republiky. Ukázalo se, že to má dopad rovnou na několik pater potravní pyramidy.
před 9 hhodinami

Island zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
včera v 15:35

Goliášové vymírají. Jejich Davidem jsou káva a pytláci

Jedněm z největších brouků na světě – vrubounům goliášům – hrozí v Pobřeží slonoviny vyhynutí, píše deník Le Monde. Může za to odlesňování tamní krajiny, na níž vznikají plantáže na pěstování kakaa a kávy, a používání pesticidů. Tento hmyz přitom sehrává důležitou úlohu v lesním ekosystému. Nebezpečím jsou i pytláci.
včera v 15:09

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
včera v 15:02

Český výzkum našel nový způsob, jak buňky řeší stres. Může to pomoci v léčbě

Nově objevený mechanismus reakce buňky na stres může pomoct při léčbě vzácných genetických onemocnění. Příkladem může být takzvaná leukodystrofie, což je skupina onemocnění s poškozením v centrálním nervovém systému. Vyplývá to z nové studie vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR, která vyšla ve vědeckém časopise Nature.
včera v 12:29

Raketa SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla na polární oběžnou dráhu čtyři astronauty v rámci několikadenní soukromé mise Fram2. Velitelem posádky je maltský podnikatel v kryptoměnách Chun Wang, informovaly světové agentury. SpaceX se misí zapsala do historie kosmonautiky, neboť jako první vyslala lidskou posádku na polární orbitu, což doposud nikdo jiný neučinil.
včeraAktualizovánovčera v 11:58
Načítání...