Čeští studenti převálcovali evropskou konkurenci. Gymnazisté vyhráli prestižní vědeckou soutěž

Mladá česká věda ukázala opět svoje talenty. Středoškolskou soutěž vyhrála v konkurenci 45 týmů trojice složená z gymnazistů z Prahy a Českých Budějovic, druhý český tým skončil se stříbrnou medailí.

Evropská olympiáda experimentálních věd je prestižní soutěž, ve které se střetávají ty nejlepší týmy mladých středoškoláků z Evropské unie a Ukrajiny. Letos proběhla v Lucembursku a čeští zástupci v ní zazářili: domů přivezli zlatou a stříbrnou medaili. „Zlatí“ Češi se stali dokonce absolutními vítězi celé soutěže.

Soutěže EOES (European Olympiad of Experimental Science) se účastní vždy tříčlenné týmy složené z chemika, biologa a fyzika, kterým je maximálně 17 let. Ti společně během soutěžního týdne řeší dvě velmi náročné úlohy, které jsou zaměřené experimentálně a k jejich řešení je potřeba komplexní znalost všech tří oborů. Z každého účastnického státu jsou většinou vysílány dva soutěžní týmy.

Na mezinárodních soutěžích studentů je zvykem, že zlaté medaile se rozdávají deseti procentům nejlepších týmů, stříbrné dalším třiceti procentům a zbylé týmy získají medaile bronzové. Týmy z České republiky mají v této soutěži pravidelně skvělé výsledky, a tak už několik let za sebou získávají zlaté a stříbrné medaile. V letošním roce v konkurenci 45 týmů z 23 států Evropské unie a jednoho týmu z Ukrajiny získal český tým B stříbrné medaile za 16. místo z celkových 46 a tým A byl vyhlášen absolutním vítězem této soutěže.

Jak se stát vědeckým šampionem

Studentské týmy byly složené z nejlepších sedmnáctiletých účastníků biologické, fyzikální a chemické olympiády. Na základě soustředění, které proběhlo v Hradci Králové, byly vybrány dva týmy, v nichž byli zastoupeni studenti středních škol z Prahy, Brna, Dvora Králové nad Labem a Českých Budějovic. Českou delegaci doplňovali v roli mentorů i zástupci oborových olympiád Jan Kotek, Tereza Matějková a Jan Kříž.

Tým B, který skončil se stříbrnou medailí, tvořili Vojtěch Hojný (biologie) z Gymnázia Dvůr Králové nad Labem, Soňa Kotuliaková (chemie) z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně a Míla Tomášová (fyzika) z Gymnázia Jana Keplera v Praze.

Tým A, který soutěž úplně vyhrál, byl ve složení Šárka Litvínová (biologie) z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, Václav Verner (chemie) z pražského Gymnázia PORG a Vojtěch Kubrycht (fyzika) z Gymnázia Budějovická, také v Praze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Studenti si vyzkoušeli stav beztíže. Hráli karty nebo pili vodu

Stav beztíže, jaký znají astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice, si vyzkoušelo 26 studentů a dalších osobností při misi Zero-G. V rámci projektu Česká cesta do vesmíru letěli speciálním letadlem nad Krkonošemi a Orlickými horami. Vědci dělají při takovém letu často různé pokusy, studenti si tak mohli cestu naplno užít. Projekt zaměřený na propagaci technického vzdělávání a přírodních oborů začal loni v září. A let v Airbusu A310 vyvolávajícím stav beztíže byl jeho vyvrcholením, na začátku se do výběrového řízení v přihlásilo 861 zájemců.
před 19 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slintavka bývala v českých chlévech častým hostem. Farmáři podceňovali její šíření

Už když se slintavka a kulhavka šířila v českých zemích v 19. století, znamenala pro hospodáře velkou hrozbu. Dobový tisk ukazuje, že lidé podceňovali to, jak extrémně nakažlivá nákaza je.
před 10 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
včera v 15:44

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
včera v 13:52

Z rudého snu noční můra. Před sto lety zamířila do Kyrgyzie tisícovka Čechoslováků

Interhelpo bylo československé dělnické družstvo, které pomáhalo budovat socialismus v sovětském Kyrgyzstánu. Vzniklo v květnu 1923 a před sto lety, 29. března 1925, vyjel první transport jeho členů do tehdejší Kyrgyzie. Celkem tam dorazila asi tisícovka Čechů a Slováků a přestože se část z nich později stala oběťmi stalinských čistek, družstvo se významně podílelo na vybudování průmyslového potenciálu asijské republiky.
včera v 10:00

Před polednem nastane zatmění Slunce. Bude vidět i z Česka

V sobotu nastane částečné zatmění Slunce, které bude pozorovatelné i z Česka. Měsíc zakryje až 22 procent slunečního disku, přičemž nejvýraznější zatmění bude patrné na severozápadě Čech. Úkaz začne krátce před půl dvanáctou dopoledne a potrvá zhruba do jedné hodiny odpoledne. Půjde o jedno z nejlépe pozorovatelných zatmění v posledních letech, protože Slunce bude v době maxima vysoko nad obzorem, uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti.
včera v 08:00

Nejstarší vanilku v Evropě našli vědci na Pražském hradě

Pražský hrad byl v době Rudolfa II. centrem evropské kultury, obchodu i umění. Dokládá to i nový objev přímo ve Vladislavském sále. Archeologové tam našli vůbec nejstarší důkaz o použití vanilky v Evropě.
28. 3. 2025
Načítání...