Mladá česká věda ukázala opět svoje talenty. Středoškolskou soutěž vyhrála v konkurenci 45 týmů trojice složená z gymnazistů z Prahy a Českých Budějovic, druhý český tým skončil se stříbrnou medailí.
Čeští studenti převálcovali evropskou konkurenci. Gymnazisté vyhráli prestižní vědeckou soutěž
Evropská olympiáda experimentálních věd je prestižní soutěž, ve které se střetávají ty nejlepší týmy mladých středoškoláků z Evropské unie a Ukrajiny. Letos proběhla v Lucembursku a čeští zástupci v ní zazářili: domů přivezli zlatou a stříbrnou medaili. „Zlatí“ Češi se stali dokonce absolutními vítězi celé soutěže.
Soutěže EOES (European Olympiad of Experimental Science) se účastní vždy tříčlenné týmy složené z chemika, biologa a fyzika, kterým je maximálně 17 let. Ti společně během soutěžního týdne řeší dvě velmi náročné úlohy, které jsou zaměřené experimentálně a k jejich řešení je potřeba komplexní znalost všech tří oborů. Z každého účastnického státu jsou většinou vysílány dva soutěžní týmy.
Na mezinárodních soutěžích studentů je zvykem, že zlaté medaile se rozdávají deseti procentům nejlepších týmů, stříbrné dalším třiceti procentům a zbylé týmy získají medaile bronzové. Týmy z České republiky mají v této soutěži pravidelně skvělé výsledky, a tak už několik let za sebou získávají zlaté a stříbrné medaile. V letošním roce v konkurenci 45 týmů z 23 států Evropské unie a jednoho týmu z Ukrajiny získal český tým B stříbrné medaile za 16. místo z celkových 46 a tým A byl vyhlášen absolutním vítězem této soutěže.
Jak se stát vědeckým šampionem
Studentské týmy byly složené z nejlepších sedmnáctiletých účastníků biologické, fyzikální a chemické olympiády. Na základě soustředění, které proběhlo v Hradci Králové, byly vybrány dva týmy, v nichž byli zastoupeni studenti středních škol z Prahy, Brna, Dvora Králové nad Labem a Českých Budějovic. Českou delegaci doplňovali v roli mentorů i zástupci oborových olympiád Jan Kotek, Tereza Matějková a Jan Kříž.
Tým B, který skončil se stříbrnou medailí, tvořili Vojtěch Hojný (biologie) z Gymnázia Dvůr Králové nad Labem, Soňa Kotuliaková (chemie) z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně a Míla Tomášová (fyzika) z Gymnázia Jana Keplera v Praze.
Tým A, který soutěž úplně vyhrál, byl ve složení Šárka Litvínová (biologie) z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, Václav Verner (chemie) z pražského Gymnázia PORG a Vojtěch Kubrycht (fyzika) z Gymnázia Budějovická, také v Praze.