V den výročí vzniku Československa získal ocenění Snímek dne NASA český fotograf. Petr Horálek uspěl s kompozitní fotografií padajících hvězd nad Slovenskem.
Český fotograf získal ocenění NASA. Za snímek, který vznikal sedm let
Snímkem dne NASA se stala 28. října fotografie českého autora. Jmenuje se „Sedm let Halleyova prachu“ (Seven Years of Halley Dust) a zachycuje maximum každoročního meteorického roje Orionidy způsobeného slavnou Halleyovou kometou. Jeho autorem je český astrofotograf Petr Horálek z Opavské univerzity.
„Protože roj nedosahuje vysoké aktivity, výsledná mozaika s 47 meteory vznikala sedm let, od roku 2015 až do letošního maxima roje,“ popisuje ji autor. V pozadí snímku je noční krajina zachycená během maxima roje v roce 2020 nedaleko Terni na Slovensku s výhledem na prešovské hory. „Jasná zář pochází z přemíry světla, takzvaného světelného smogu či znečištění samotného Prešova. Jde již o 14. snímek zachycený ze Slovenska za celou historii snímku dne NASA,“ doplňuje Horálek.
Střípky komety
Historicky první známá periodická kometa Halley (1P/Halley) se vrací do vnitřní Sluneční soustavy přibližně každých 75 let. Naposledy byla vidět pouhým okem v roce 1986. Ale dvakrát do roka Země prolétá prachovými troskami z Halleyovy komety a ty jsou vidět jako meteorické roje květnové Eta Aquaridy a říjnové Orionidy.
Na tomto kompozitním pohledu je na panoramatické noční obloze vidět celkem 47 jasných meteorů. Na hvězdném pozadí podél Mléčné dráhy se zdá, že všechny Orionidy vylétají z bodu severně od Betelgeuze ve známém souhvězdí lovce Oriona.