V boji s klimatickými změnami si Česko podle organizace Climate Action Network (CAN) nevede ve srovnání s dalšími státy Evropské unie příliš dobře. Z osmadvaceti členských zemí se umístilo v žebříčku až na dvacátém místě. Nejlépe bojují podle CAN se změnami klimatu ve Švédsku, Portugalsku a Francii, nejhůře v Polsku.
Česko neumí bojovat proti klimatickým změnám. V EU patří mezi nejhorší, zaostává i za Slovenskem
Česko se na žebříčku organizace CAN, která seřadila země mimo jiné podle toho, jak se jim daří plnit klimatické cíle pro rok 2020, umístilo na dvacátém místě s 33 procenty splněných kritérií. Jeho úsilí v boji se změnami klimatu je podle ekologů „chabé“.
Lépe než Česko dopadlo ze zemí střední a východní Evropy v hodnocení Slovensko (34 procent), které se umístilo na osmnáctém místě, ale například i Slovinsko (34 procent), Lotyšsko (41 procent) a Litva (42 procent). Chorvatsko je v žebříčku dokonce deváté (43 procent).
Bohatý sever, chudý východ
Nejhůře podle CAN s klimatickou změnou bojuje Polsko (16 procent), těsně nad ním se umístily Bulharsko, Estonsko a Irsko (26, 24 a 21 procent). Nejlépe naopak klimatické cíle pro rok 2020 plní Švédsko, Portugalsko a Francie (77, 66 a 65 procent). Zpráva obecně popisuje, že zejména středo- a východoevropské země tento problém pokládají za méně významný a nesnaží se ho dostatečně řešit.
Česko je podle zprávy CAN na rozdíl od některých jiných zemí na dobré cestě k dosažení svých klimatických a energetických cílů pro rok 2020. Krokem správným směrem je především snaha snížit emise skleníkových plynů i spotřebu hnedého uhlí. Zpráva vyzdvihuje rovněž dlouhodobou podporu, jakou Česko poskytuje energeticky úsporným opatřením na budovách. Kritika na Česko míří především kvůli absenci plánů na opuštění spalování uhlí.
„Země si musejí naléhavě v žebříčku polepšit, a to tak, že se přihlásí ke slovu ambicióznější klimatickou a energetickou politikou a cíli a budou jednat, doma i na evropské úrovni,“ uvedl ředitel organizace CAN pro Evropu Wendel Trio.