Češi si od technologií slibují objev léku na rakovinu. Vztahům mezi lidmi a roboty příliš nevěří

Technologický pokrok by si lidé přáli zejména v oblasti léčby a podpory dlouhověkosti, v možnostech cestování a pomoci robotů v domácnosti. Vyplývá to z průzkumu zpracovaného pro technologický festival Future Port Prague, jehož třetí ročník se koná 10. a 11. září na pražském Výstavišti.

Ženy by si přály samojezdící auta, mladí lidé rychlejší cestování, lidé nad 44 let zlepšení zdraví, Pražané podporu ekologie a lidé s vysokoškolským vzděláním zdravé potraviny, vyplývá z průzkumu.

Většina lidí podle průzkumu technologie vnímá, aktivně se o ně však zajímá pouze čtvrtina populace, zejména mladí lidé a muži.

Většina lidí věří v objev nových léků pro boj s rakovinou. Více než polovina respondentů vidí šanci také v genetických úpravách a operacích prováděných roboty. Lidé do 30 let věří spíše v robotické operace a umělou inteligenci ve zdravotnictví, naopak lidé nad 44 let věří spíš v úpravy DNA pomocí genetického inženýrství. Pozitivní přínos úprav DNA vidí většina lidí také v prevenci nemocí a také jako možnost připravit se na budoucnost a získat nové schopnosti.

Roboti ve zdravotnictví jsou velká neznámá

Lidé jsou podle průzkumu skeptičtí ohledně brzkého použití umělé inteligence v lékařské diagnostice, představit si ji dokáže jen třetina dotazovaných. Strojové učení se už přitom v diagnostice na mnoha místech zavádí do běžné praxe. Použití nanobotů ve zdravotnictví nemá jednoznačnou podporu, polovina lidí s jejich použitím souhlasí, polovina ne, případně neví.

Češi předpokládají, že se budou rychle rozšiřovat elektromobily. V roce 2024 by jejich podíl na prodaných automobilech mohl být mezi 30 a 40 procenty, očekávají respondenti. Více než polovina dotazovaných se domnívá, že auta do deseti let nebudou mít pedály, řadicí páku a nebudou potřebovat fosilní paliva. Jen zhruba desetina dotazovaných očekává, že se v některých městech už za rok objeví létající auta.

Většina pak míní, že drony budou do budoucna představovat maximálně 40 procent pohybujících se objektů na nebi a letadla více než 60 procent. Komerční cesta na Mars se uskuteční podle většiny respondentů ještě v tomto století, třetina z nich si myslí, že to bude nejpozději v roce 2030.

Ve skutečné vztahy mezi lidmi a roboty věří necelá třetina Čechů, podle většiny respondentů nikdy nebudou na úrovni mezilidských vztahů. Z průzkumu dále vyplynulo, že přibližně polovina lidí míní, že maso se v budoucnu bude pěstovat uměle, nebo že digitalizace ve firmách povede ke zkrácení pracovní doby a zlepšení podmínek. Růst platů nebo zlepšení vztahů ale lidé neočekávají.