O přítomnosti jezuitského pivovaru v Rymicích na Kroměřížsku hovoří písemné prameny, nyní jeho existenci potvrdily i archeologické nálezy. Jeho pozůstatky objevily archeoložky Muzea Kroměřížska při rekonstrukci barokní sýpky v Rymicích. Pod hliněnou podlahou ve sklepení se dochovala část zdiva pivovaru ze sedmnáctého a osmnáctého století. Pravděpodobně šlo o součást technického vybavení sladovny, které sloužilo k sušení ječmene.
Archeoložky objevily na Kroměřížsku zbytky jezuitského pivovaru
S pivovarem jezuité ve vesnici vybudovali palírnu, dnes sídlo obecního úřadu, a částečně zrekonstruovali tvrz. Rozvíjeli též hospodářský dvůr. Z jejich působení na rymickém panství se dochovaly zbytky klenutých stok na odvod dešťových i odpadních vod. Ředitel rymického Muzea v přírodě Petr Hlavačka dále uvedl, že jezuité celé panství koupili, aby z něj mohli financovat mimo jiné i jezuitskou kolej v Olomouci.
Část cihel z odkrytých zdí je opálených. Ve zdivu lze dále rozeznat různé průduchy a také začínající zaklenutí. „Na tom zaklenutí cihelného koridoru byly většinou vyskládány ještě lísky, mřížovitě, na které se teprve pokládal vlastní ječmen, aby se sušil,“ řekla o nálezu archeoložka Pavlína Daňhelová. V zásypu ve sklepení se podle ní podařilo najít také několik renesančních a barokních kachlů.