Archeologové našli v solném dole 2200 let starou dětskou botu

Výjimečný objev učinili archeologové, kteří zkoumají prastarý důl sloužící k těžbě soli nedaleko rakouského Salcburku. V jeho hlubinách se jim podařilo najít 2200 let starou dětskou botičku. Podle studie je v téměř dokonalém stavu.

Podle prohlášení Německého hornického muzea (DBM) v Bochumi se bota odpovídající evropské dětské velikosti 30 našla v dole na kamennou sůl, kterou tu lidé těžili už v době železné v letech 800 před naším letopočtem až do prvního století před naším letopočtem.

„Stav nalezené boty je vynikající,“ uvedl v prohlášení Thomas Stöllner, vedoucí výzkumného oddělení muzea, který výzkum v rakouském Dürrnbergu vede. „Organické materiály se obecně časem rozkládají. Nálezy jako tato dětská bota (…) nabízejí mimořádně vzácný pohled na život horníků doby železné.“

Archeologové dodali, že bota vyrobená z kůže má zachovalý zbytek šněrování ze lnu nebo plátna, což napovídá, jak se upevňovala na nohu. Podle způsobu, jakým je bota vyrobena, pochází asi ze druhého století před naším letopočtem.

Přestože se našla jen jedna bota, její nález naznačuje, že před více než dvěma tisíciletími se v podzemí dolů pohybovaly děti. Muzeum provádí archeologické práce v dole od roku 2001. V blízkosti boty archeologové našli fragment dřevěné lopaty a zbytky kožešiny se šněrováním, která mohla patřit ke kožešinové kukle.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 19 mminutami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 2 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 2 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 4 hhodinami
Načítání...