Americká policie začala tajně používat psí roboty

2 minuty
Policie v americkém státě Massachusetts tajně využívá „psí“ roboty
Zdroj: Boston Dynamics

Massachusettská státní policie už nějakou dobu testuje čtyřnohé „psí“ roboty společnosti Boston Dynamics známé jako Spot. Informace o utajovaném projektu odhalila nezisková organizace American Civil Liberties Union, později je potvrdila i samotná společnost. Robot zatím není vybavený žádnými zbraněmi.

Robota typu Spot policie ve státě Massachusetts tajně používá minimálně poslední tři měsíce. Kromě prostého testování ho nasadila už při nejméně dvou reálných „incidentech“, jejichž povaha ale zatím není známá. Stejně tak se doposud neví, v jakém módu tito roboti sloužili. Jsou totiž navržení tak, aby mohli fungovat jak pod kontrolou lidského navigátora, tak i zcela autonomně.

Jako první o věci informovala novinářka Ally Jamranningová. Podle informací, které získala, byl robo-pes využitý především jako mobilní pozorovatelna. Poskytoval tedy lidským zasahujícím jednotkám obrázky a informace o podezřelých předmětech a ukazoval jim rizikovou oblast.

„V dalších pěti až deseti letech uvidíme první využití Spota v nebezpečných situacích, při kontrole podezřelých balíčků nebo detekci plynů. Využití robota může ušetřit lidi od nasazení v život ohrožujících oblastech,“ řekla massachusettská policie webu Gizmodo.

Policie i Boston Dynamics tvrdí, že roboti Spot nejsou ozbrojení, řada expertů ale varuje před rychlostí pokroku v tomto oboru. Kade Crockfordová z organizace ACLU upozorňuje, že nasazení takových technologií je mnohdy rychlejší než reakce společnosti, politiků nebo dokonce zákonů. Vyzývá také k větší transparentnosti využívání robotů. Podobné situace jako nyní, kdy policie testuje bez vědomí veřejnosti v reálném prostředí robo-psy, by se podle ní neměly opakovat.

  • American Civil Liberties Union (ACLU) je nestátní nezisková organizace ve Spojených státech amerických, která si klade za cíl „bránit a uchovávat práva a svobody jednotlivců zaručené všem osobám v zemi ústavou a zákony Spojených států“. Z právního hlediska se jedná o organizace dvě: ACLU Foundation (nadaci), která se zabývá právními spory, a samotnou ACLU, která se zabývá lobbováním v oblasti tvorby zákonů. V roce 2010 měla organizace půl milionu členů.

Web WBUR zase podotýká, že robot může zabít, aniž by byl vybavený nějakými zbraněmi. První úmyslné zabití člověka robotem ve službách policie se odehrálo roku 2016, kdy policie v Dallasu poslala na muže ozbrojeného ostřelovačskou puškou robota naloženého výbušninami.

Univerzální robot Spot

Společnost Boston Dynamics představila svůj stroj na začátku roku 2015. Váží něco málo přes sedmdesát kilogramů, pohání jej baterie a místo svalů má hydrauliku.

Robo-pes má místo čenichu skupinu senzorů, kterým vévodí rotující LIDAR (laserový radar). Ten namísto očí sonduje okolí a robot se tak může vyhnout překážkám. Podle Boston Dynamics by mu nemělo činit potíže překonat strmý svah, chodit po zmrzlém terénu nebo po schodech. Spot se dokáže vypořádat i s kopancem a přitom bez problémů udržet rovnováhu.

Robo-pes by měl být podle svých konstruktérů využíván při různých pátracích a záchranných operacích, například v místě přírodních katastrof nebo v hustých lesích, kterými by bezpilotní letouny neproletěly. Je vybavený dobíjecí baterií, která vydrží až 90 minut. Jeho přístroje také dokážou pořizovat 360stupňová videa.

Robot unese náklad o hmotnosti 15 kilogramů a pohybuje se rychlostí kolem 5 kilometrů za hodinu. Novější verze robota už umí i otevírat dveře. Slouží mu k tomu speciální robotická paže schopná velmi jemné manipulace s předměty.

Laboratoře Boston Dynamics, které jsou také dodavatelem americké obranné agentury DARPA, dnes patří Googlu a dlouhodobě se specializují především na vytvoření dokonalé analogie lidské a zvířecí pohybové fyziologie. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 1 hhodinou

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 3 hhodinami

Trumpova administrativa zrušila program podporující neslyšící vědce

Programy podporující diverzitu ve vědě čelí odporu vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Teď došlo i na ty, které pomáhaly talentovaným neslyšícím studentům.
včera v 09:00

Odtahovaly raněné přímo z boje. Na východní frontě bojovaly i patnáctileté dívky

Obsluhovaly protiletadlová děla, zachraňovaly raněné vojáky přímo uprostřed boje, a dokonce ostřelovaly nepřítele – ženy, které za druhé světové války byly na východní frontě, se do bojů zapojily naplno. A bylo mezi nimi dokonce zhruba tisíc statečných Čechoslovaček. Do armády a přímo mezi svištící bomby a granáty některé vstupovaly dokonce už v 15 letech. A také ony musely mnohdy snášet obtěžování od sovětských vojáků. Jejich touha bojovat byla ale silnější – přesto stále zůstávají ve stínu mužů.
7. 5. 2025

Muž se nechal 200krát uštknout, aby vznikla nejúčinnější protilátka proti hadímu jedu

Hadí uštknutí ročně připraví o život až přes sto tisíc lidí. Vědci hledají už desetiletí univerzální protilátku, která by dokázala chránit proti více druhům těchto toxinů. Nyní to vypadá, že jsou na správné cestě.
7. 5. 2025

Zdivočelá země se vrací. Na temnou minulost republiky se zaměří výzkumný projekt

Nacistická a komunistická totalita zanechaly své stopy nejen na „velké scéně“ dějin Česka, ale také v krajině, v opuštěných továrnách, zaniklých vesnicích, pracovních táborech nebo na hřbitovech. Právě na tato místa v době kritických desetiletí dvacátého století se zaměří nový výzkumný projekt Zdivočelá země, který se svým názvem cíleně hlásí ke stejnojmennému románu i televiznímu seriálu České televize.
7. 5. 2025

Horské rostliny nemají kam ustoupit. Studie ukazuje, jak je zasáhne klimatická změna

Devět let studovali botanici rostlinku jménem řeřišnice Drummondova, která roste v horském prostředí. Nyní na základě výzkumu tvrdí, že mnoho horských rostlin se nedokáže dostatečně rychle přizpůsobit zvyšujícím se teplotám, aby přežily v podmínkách globálního oteplování.
7. 5. 2025

Východní parašutisté už za války připravovali Československo pro nástup komunistů

Parašutisty za války nevysílala do protektorátu jen exilová vláda z Londýna. Dostávali se na toto území i z Východu – z pověření nejen Československé vojenské mise, ale i komunistické strany nebo sovětské rozvědky. Kromě zpravodajských a sabotážních úkolů měli někteří parašutisté ke konci války také pomáhat zakládat národní výbory a připravovat půdu pro nástup komunistů k moci v Československu. O jejich osudech toho přitom stále příliš nevíme – také kvůli nedostupnosti ruských archivů i snaze ruského režimu účelově interpretovat historii.
7. 5. 2025
Načítání...