Jaké bude očkování proti chřipce, se rozhoduje už měsíce předem. Jenže ve Spojených státech se nesešla klíčová komise, která doporučuje, jak by měla tato vakcína vypadat.
Americká komise k očkování se nesešla. USA nemusí mít vliv na výběr vakcíny proti chřipce
Nově jmenovaný americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší slíbil při svém slyšení v Kongresu, že nebude zakazovat žádné vakcíny. Přesně na to se ho totiž ptali – vzhledem k jeho výrokům o očkování v minulosti. Jeho první kroky k zákazu vakcín nevedou, ale také jim nepomáhají.
Na začátku tohoto týdne poslal podle více zdrojů Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) členům svého Poradního výboru pro vakcíny a příbuzné biologické produkty (VRBPAC) e-mail, ve kterém je informoval, že se ruší zasedání naplánované na 13. březen. To se mělo týkat chřipky – právě na něm se měli experti dohodnout, proti jakému druhu chřipkového viru by se měly vyvíjet očkovací látky na příští sezonu.
Mohlo by se zdát, že to nic neznamená, ale experti na zdravotnictví upozorňují, že proces výroby vakcíny proti této nemoci je proces, který trvá asi půl roku, takže je na schvalování nejvyšší čas.
Stabilní očkování proti nestabilnímu viru
Chřipkových virů existuje obrovské množství a navíc se umí velmi rychle měnit. A vakcína se připravuje několik měsíců, takže se už na jaře vědci rozhodují, proti jakým kmenům a variantám chřipky ji „namíchat“. Vybírají podle toho, jak se virus choval na jižní polokouli, ale i podle mutací patogenu a mnoha dalších faktorů. Vybere se vždy jen pár variant, které stojí za to, aby se proti nim vakcína zaměřila – kdyby se snažila být příliš obecná, nebyla by dostatečně účinná proti žádné variantě.
- Chřipka je virové onemocnění vyvolané viry chřipky A, B a C. Ty napadají horní i dolní cesty dýchací. Onemocnění začíná náhle, je provázeno horečkou (často i nad 39 stupňů Celsia), schváceností, bolestmi hlavy, svalů, dýchacími obtížemi (nejčastěji kašel bez vykašlávání). Méně obvyklé jsou bolesti v krku, rýma a kašel s vykašláváním hlenu. U dětí se může objevit zánět středního ucha. Nekomplikovaná forma odezní sama zhruba do jednoho až dvou týdnů. K nejzávažnějším komplikacím patří zápal plic (vyvolaný chřipkovým virem nebo nasedající bakteriální infekcí) a postižení srdce. Komplikované onemocnění může mít i smrtelný průběh.
Tento přístup je poněkud riskantní, ale věda zatím nic lepšího nepřinesla. Někdy se předpověď netrefí, protože se za půlrok od rozhodnutí virus nějak změní nebo evoluční tlaky zvýhodní jinou variantu. V některých letech je tak účinnost očkování velmi nízká – například v sezoně 2014 až 2015 poskytovala jen devatenáctiprocentní ochranu.
Jak se jedná o vakcíně
K tomu, jak bude vakcína vypadat, se z výše popsaných důvodů vyjadřuje spousta expertů – epidemiologové, virologové, experti na veřejné zdraví, ale i odborníci na výrobní řetězce vakcín a ekonomiku. VRBAC je skupina odborníků, která přesně tuto roli ve Spojených státech plní. Schází se obvykle v únoru nebo březnu, aby probrala co nejvíc detailů toho, jak vybrat vakcínu. Farmaceutické společnosti se tímto doporučením řídit nemusejí, ale obvykle ho berou vážně – vakcíny pak vyrábějí právě na základě doporučení Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv a dalších agentur.
FDA není jedinou zdravotnickou organizací, která tyto rady poskytuje. Na konci února se schází za stejným účelem také poradní výbor Světové zdravotnické organizace. Spojené státy výkonným příkazem prezidenta Trumpa z WHO vystoupily hned první den jeho nového mandátu. Přesto se podle odborného zdravotnického portálu STAT News jejich zástupci tohoto zasedání zúčastní, a to rovnou ze dvou agentur: CDC (Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí) a FDA.
Neví se ale, jaké názory tam budou prosazovat a na základě jakých doporučení, když USA žádnou pozici k očkování na příští sezonu nemají. To znamená jednak fakt, že Spojené státy letos nebudou mít na volbu očkovací látky žádný vliv a nebudou tak moci prosadit své zájmy, ale také, že by mohlo dojít ke zpoždění výroby vakcíny, jež by pak mohla chybět.
Právě toho se obává jeden ze členů skupiny VRBPAC Paul Offit, který to popsal deníku New York Times. V rozhovoru pro Inside Medicine upřesnil, že neví, proč bylo jejich jednání zrušené: „Nemám tušení. Je to součást očistného projektu Roberta F. Kennedyho mladšího, který chce odstranit každého, o kom se domnívá, že je ve střetu zájmů v souvislosti s vakcínami? Nevím. Ale mám pocit, že svět je vzhůru nohama. Neděláme věci, které bychom měli dělat, abychom se ochránili.“
Úřady se problémů nebojí
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv věří, že zrušené setkání nic na plánování vakcíny nezmění. „FDA zveřejní svá doporučení výrobcům včas, aby byly k dispozici aktualizované vakcíny pro chřipkovou sezonu 2025–2026,“ oznámil FDA webu Gizmodo, ale další detaily neposkytl.
Situaci komplikuje ještě jedna záležitost. Očkování proti chřipce jsou vlastně mrtvé nebo silně oslabené viry, které se vpraví do těla a zmobilizují imunitní systém natolik, že pak umí proti opravdové nemoci bojovat. Po dobu více než sedmdesáti let se tyto vakcíny pěstují v drůbežích vajíčkách. Jenže Spojené státy se právě nyní potýkají s velkou epidemií ptačí chřipky, kvůli které hynou desítky milionů kusů drůbeže. Pokud by virus pronikl i do chovů, které se zaměřují na produkci vajíček na vakcíny, byl by to problém.
Ve Spojených státech letos zároveň probíhá silná epidemie klasické chřipky. Podle dosavadních dat je nejhorší za posledních deset let. CDC odhaduje, že sezonní chřipkou tuto zimu onemocnělo více než 24 milionů Američanů, 310 tisíc lidí bylo hospitalizováno a nejméně 13 tisíc z nich, včetně 57 dětí, zemřelo. Jednou z možností, proč je tak silná, je nízká proočkovanost zranitelných skupin; naznačují to data z Chicaga.
Texas zase čelí epidemické vlně spalniček, která si už vyžádala nejméně jeden lidský život, a to malého neočkovaného dítěte. Nákaza se šíří především v křesťanské komunitě mennonitů v oblasti, kde malé obce dělí rozsáhlé plochy krajiny, na kterých se místy nachází ropné vrty. Lidé však mezi těmito městy cestují za prací, do kostela, na nákupy a kvůli dalším každodenním záležitostem. Většinu nakažených tvoří děti do osmnácti let, uvádí podle AP údaje texaského ministerstva zdravotnictví. Jeho představitelé tvrdí, že se jedná o největší epidemii spalniček v tomto americkém státě za posledních téměř třicet let.
Jak chřipce, tak spalničkám se dá předcházet pomocí očkování, proto je odborná veřejnost tolik soustředěná na to, co udělá administrativa ministra Kennedyho.
Kennedy a vakcíny
Kennedy bývá svými kritiky často označován za antivaxera, vzhledem k řadě jeho výroků o očkování. Kennedy primárně kritizuje farmaceutický průmysl, ale mnohokrát se v minulosti také negativně vyjadřoval o vakcínách.
Největší pozornost vzbudil jeho článek v časopise Rolling Stone z roku 2005, ve kterém spojil vakcíny s autismem. Tato teorie vznikla roku 1998, kdy britský lékař Andrew Wakefield publikoval studii, která naznačovala tuto souvislost. Později byla studie vyvrácena, ale Kennedy v článku vyjádřil svou podporu teorii, že vakcíny s thimerosalem mohou být příčinou zvýšeného výskytu autismu. Časopis později článek „Smrtící imunita“ stáhl; ne proto, že by se mu nelíbil názor, ale kvůli množství věcných chyb v něm.
Agentura AP poznamenala, že si Kennedy svými populistickými a někdy extrémními názory na potraviny, chemikálie a vakcíny získal ohromný počet příznivců. Jejich počet se zvýšil během pandemie covidu-19, kdy věnoval většinu svého času neziskové organizaci, která žalovala výrobce vakcín a využívala kampaně na sociálních sítích, aby podkopala důvěru ve vakcíny i vládní agentury, které je podporují.