Americká houba využívá zombie samic brouků, aby nakazila samce

Houba Eryniopsis lampyridarum si vytvořila pozoruhodný způsob, jak šířit své spóry, popsali vědci.

Biologové v Severní Americe zkoumali málo známou houbu jménem Eryniopsis lampyridarum a její vztah k broukům. Pátříčkovití brouci žijí na loukách a polích Severní Ameriky; živí se květy rostlin. Získávají zde vše potřebné k životu, takže je jen málokdy opouštějí – dokonce se na nich páří. Na stejném typu květin žijí také výše zmíněné houby Eryniopsis lampyridarum.

Tato houba dokáže pomocí svých spór nakazit brouky Chauliognathus pensylvanicus, kteří se na rostlinu vydají. S tělem nakaženého hmyzu pak houba začne provádět podivné věci, popsali vědci ve studii, která vyšla ve specializovaném časopise Journal of Invertebrate Pathology. Chování houby popsali jen s malou nadsázkou jako „zombifikaci“.

Past na živé

Houba totiž dokáže hmyz proměnit v miniaturní obdobu živého mrtvého známého z hororů. Velmi rychle poté, co je infikován, se hmyzu zaseknou kusadla, když se zakousne do rostliny. Nemůže se tedy vůbec pohybovat a zvíře zemře. Ale to je vlastně teprve začátek proměny. Asi den poté se totiž pod tlakem houby rozevřou jeho krovky – vypadá to pak, jako by se brouk pokusil vzlétnout.

Když se to stane samici, vypadá pro samce zcela jako by byla připravená k páření. Touto polohou na vrcholu květiny jako by samcům naznačovala, že se chce rozmnožovat, a to přesto, že je už vlastně po smrti. Když samci přiletí a začnou se s mrtvou samicí pářit, nakazí se sami houbou, která v té době už plně pohltí vnitřní orgány samice.

Biologové se pokusili tento mechanismus lépe prozkoumat. Nachytali 446 brouků a studovali je pak v laboratorním prostředí. Měli k dispozici celkem 281 samic a 168 samců, 90 z nich bylo infikováno houbou. Prokázali, že než se začnou mrtvému zvířeti otevírat krovky a rozevírat křídla, trvá to mezi 15 a 22 hodinami.

Navíc se v laboratoři ukázalo, že samici se po infekci houbou zvětšuje zadeček, což z nějakého (zatím neznámého) důvodu je pro samce přitažlivé – s takovými samicemi páření preferují. Podle vědců je tento mechanismus natolik složitý a jeho efekt tak jednoznačný, že nemohl vzniknout pouhou náhodou – houba si ho musela vyvinout pro to, aby mohla lépe, rychleji a energeticky méně náročně šířit své spóry.

Autoři studie chtějí v analýze tohoto fenoménu i nadále pokračovat, rádi by pochopili přesný chemický a molekulární efekt toho, jak mechanismus „zombifikace“ funguje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Loňské záření ze Slunce vychýlilo traktory, letadla i družice

Před rokem se zástupci NASA a dalších asi třiceti amerických vládních agentur sešli, aby simulovali a řešili hrozbu z vesmíru. Tou nebyl asteroid ani mimozemšťané, ale Slunce. Šlo o první trénink, na němž se měli odborníci připravovat na silnou geomagnetickou bouři a její dopady. Jenže toto cvičení přerušila opravdová silná geomagnetická bouře s vážnými dopady. Její důsledky nyní popsala NASA.
před 18 hhodinami

Nová americká vakcína zasáhne proti covidu i chřipce. Doma může mít problém

V polovině května zveřejnila společnost Moderna výsledky testů její nové očkovací látky na principu mRNA. Je unikátní v tom, že by měla chránit před covidem-19 a sezonní chřipkou současně. Vakcína s názvem mRNA-1083 má vynikající výsledky. Lidé, kteří přípravek dostali, měli lepší výsledky než ti, kdo dostali dvě samostatné vakcíny proti těmto nemocem. Přesto není jasné, jestli bude k dostání ve Spojených státech.
před 20 hhodinami

Klimatické extrémy decimují Afriku

Podle nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu v Africe do roku 2024 zasahují extrémní vlivy počasí a změny klimatu do všech aspektů života na kontinentu. Zejména zhoršují hlad, nejistotu a vysídlování.
před 21 hhodinami

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 22 hhodinami

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
včera v 10:17

Na Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk

Na Novém Zélandu natočili ohrožený druh hlemýždě, jak klade vajíčka skrz krk. Powelliphanta augusta patří k největším plžům na světě a může se dožít až desítek let.
včera v 09:27

Globální oteplování urychluje stárnutí, ukazují výzkumy

Horko prokazatelně škodí lidskému zdraví, hlavně při vlnách veder. Dlouhodobé dopady nadměrného tepla pak urychlují komplex procesů, jimž se zjednodušeně říká stárnutí.
11. 5. 2025

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
10. 5. 2025
Načítání...