Americká armáda testuje brýle s „rozšířenou realitou“ pro psí vojáky

Armáda Spojených států vyvíjí speciální brýle pro bojové psy, které by vojákům umožnily zadávat zvířatům povely na velkou vzdálenost. Novinka má fungovat na principu „rozšířené reality“, což znamená, že brýle jsou zároveň displejem, na kterém je možné psům zobrazovat různé signály. Vývojáři uvedli, že projekt je stále v rané fázi, avšak první výsledky jsou údajně velmi slibné.

Zpravodajský web BBC o iniciativě informoval poté, co americká armáda představila prototyp testovaný na jistém rotvajlerovi jménem Mater. Zařízení vyrobila firma jménem Command Sight, kterou spravuje výzkumná větev ozbrojených sil USA Army Research Laboratory (ARL).

Pes s augmentovanou realitou
Zdroj: US ARMY

Cílem je změnit zaběhanou podobu operací s armádními psy, při kterých voják musí zvířeti zůstat relativně nablízku, aby mu mohl dávat pokyny rukama nebo laserovým ukazovátkem. Speciálně vycvičení psi jsou takto nasazováni kvůli hledání výbušnin nebo jiných hrozeb. Nové brýle mají umožnit, že je psovodi budou moci navigovat z míst, kde jim nehrozí žádné nebezpečí.

Psí vojáci budoucnosti

Prototyp sestává z brýlí, jaké jsou armádním psům běžně nasazovány coby ochranný prostředek, nyní jsou ale doplněné o kameru a systém rozšířené reality. Psovi lze na hledí promítat vizuální směrovky, kterými se bude po správném výcviku řídit a které jej v ideálním případě dovedou na určené místo. Psovod zase díky kameře uvidí, co má pes před sebou.

„Rozšířená realita bude použita k tomu, aby se psům vysílaly povely a nápovědy. Nejde o to, aby s ní pes interagoval stejně, jako by to dělal člověk,“ popisoval jeden z vědců v čele ARL Stephen Lee. Prototyp naváděcích brýlí zahrnuje i poměrně nepraktický postroj, Command Sight už nicméně obdržela dodatečné prostředky na vývoj bezdrátové verze.

„Armádní komunita pracující se psy je z potenciálu této technologie nadšená,“ dodal Lee. Firma sama hovoří o „extrémně slibných“ výsledcích prvních testů, projekt je prý ale stále v „počátečních výzkumných fázích“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 1 hhodinou

Letošní březen byl nejteplejším v Evropě

Letošní březen byl vůbec nejteplejším v Evropě, celosvětově pak dosáhly průměrné teploty druhé nejvyšší hodnoty v historii měření, informovala meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Její satelity také zaznamenaly nejmenší březnovou plochu arktického ledu za 47 let od začátku jejího monitorování.
06:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Očkujte se, vyzval Kennedy Američany kvůli spalničkám

V americkém státě Texas zemřelo druhé dítě nakažené spalničkami. Dítě školního věku nemělo očkování a bylo hospitalizováno kvůli komplikacím. Jedná se o třetí úmrtí související s nynějším šířením spalniček v USA. Americký ministr zdravotnictví Robert Kennedy mladší vyzval k očkování.
před 19 hhodinami

Mladý Čech a Slovenka získali prestižní cenu za čištění vody od antibiotik

Antibiotika z nemocnic, farem a odpadu se dostávají stále častěji do přírody. A tam škodí zvířatům i rostlinám. Řešení jsou náročná, drahá a mnohdy nepraktická – ale je nutné je hledat, aby řeky netrpěly ještě víc. Se zajímavou možností teď přišel mladý česko-slovenský tým a v pondělí 7. dubna za ni dostal prestižní cenu Earth Prize 2025. Projekt inovativního čištění vody PURA je vůbec prvním vítězem z Česka a Slovenska.
před 22 hhodinami

Indičtí říční delfíni rychle vymírají. Ohrožuje je pokrok i pytláci

Nejdelší a nejposvátnější indická řeka Ganga je domovem šesti tisíc říčních delfínů. Jejich přežití je ale ohroženo, píše britský server BBC.
včera v 10:17

Čeští vědci na Antarktidě bádají nad vlivem extrémů na lidský organismus

Čeští vědci na Antarktidě zkoumají dopad extrémních podmínek na lidský organismus. Na polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova monitorují tělesné funkce účastníků výpravy a adaptaci na mimořádnou zátěž. Bádání v rámci programu zajišťovaného Masarykovou univerzitou může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.
6. 4. 2025

Hasiči mají kvůli své práci narušený mikrobiom, naznačuje výzkum

Střevní mikrobiom je složitý ekosystém, který existuje v lidském zažívacím traktu. Jeho kvalita má vliv na celou řadu oblastí lidského zdraví – a mnoho faktorů ho může narušit. Nová studie teď ukázala, jaký je dopad takového narušení u hasičů.
6. 4. 2025

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
5. 4. 2025
Načítání...