Zpátky k papírovým volebním lístkům se Brazílie nevrátí. Poslanci odmítli Bolsonarův návrh

8 minut
Horizont ČT24: V Brazílii se schyluje k politickému střetu
Zdroj: ČT24

Brazilští poslanci v úterý odmítli návrh prezidenta Jaira Bolsonara na změnu volebního systému. Tomu se nelíbí, že hlasování je elektronické, což podle něj umožňuje podvody. Prezident minulý měsíc prohlásil, že neuzná výsledky příštích voleb hlavy státu, když se systém nezmění. Současný systém platí v zemi už od roku 1996.

Prezidentské volby se v Brazílii konají příští rok na podzim a podle nynějších průzkumů by v nich mohl Bolsonaro prohrát s levicovým exprezidentem Luizem Ináciem Lulou da Silva.

Pro změnu volebního systému hlasovalo v úterý 229 poslanců a 218 jich bylo proti. Pro schválení ale byla potřeba třípětinová většina, tedy 308 z 513 poslanců. „Výsledek nedosáhl potřebného kvora, návrh tak bude archivován,“ uvedl po hlasování šéf dolní komory parlamentu Arthur Lira.

Připomněl také, že nynější poslanci i Bolsonaro byli zvoleni současným elektronickým systémem a prezident výsledky uznal. Bolsonaro nicméně systém kritizoval už před svým zvolením do nejvyššího úřadu v roce 2018.

Brazílie má zcela elektronický systém voleb, od roku 1996 voliči nevhazují do uren papírové lístky, ale na malé obrazovce za plentou naťukají číslo svého kandidáta nebo strany. Než výběr potvrdí, zobrazí se jim fotografie uchazeče o danou funkci. Po skončení hlasování každá elektronická „urna“ vytiskne papírovou kopii výsledků pro případnou kontrolu. Podle volebního soudu je systém zcela bezpečný, není napojený na internet a je pravidelně kontrolován proti případnému napadení hackery.

Bolsonarova podpora upadá

Bolsonaro začal znovu kritizovat volební systém před několika týdny. Prohlásil mimo jiné, že předseda nejvyššího volebního soudu Lluís Roberto Barroso odmítá změnu systému z osobních důvodů, aby v říjnu 2022 pomohl k vítězství exprezidentovi Lulovi da Silva. Volební soud požádal nejvyšší trestní soud, aby zahájil vyšetřování Bolsonara kvůli šíření falešných zpráv o demokratických institucích.

Kritika se na Bolsonara nejnověji snáší kvůli úterní vojenské přehlídce. V zemi se uskutečnila poprvé od pádu vojenské diktatury v roce 1985. Podle opozice se prezident vyšetřovaný v několika kauzách snaží kolonami obrněných vozů zastrašit soudy a ukázat, že ho armáda podporuje.

Spojitost Bolsonaro odmítá. Vojenská kolona přitom projela taky nedaleko sídel nejvyššího soudu a nejvyššího volebního soudu. Obě instituce budou rozhodovat o vyšetřování prezidenta v několika kauzách – jedna z nich se týká údajné korupce při nákupu vakcín proti covidu-19.

„Bolsonaro je bývalý důstojník, ale samozřejmě v roce 2021 v Latinské Americe není standardní, aby tam probíhaly takové vojenské parády,“ řekl politolog Milan Školník. Dodal, že prezidentovým úspěchem je z jeho pohledu změna penzijního systému.

Udělal ale také mnoho přešlapů. „Velmi nevybíravě se vyjadřoval k domorodým obyvatelům, napadá LGBT komunity, jeho styl politiky je agresivní, společnost spíše rozděluje, než že by ji spojoval. Nezvládl také koronavirovou pandemii, situaci dlouhodobě podceňoval, byly tam možná i statisíce zbytečně mrtvých lidí,“ řekl v pořadu Horizont ČT24. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 5 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
před 34 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 6 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 14 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 17 hhodinami
Načítání...