Zatčený zdrogovaný kapitán asi vůbec není kapitán

Řím – Zatčený muž považovaný za kapitána havarované lodi s uprchlíky je zřejmě ve skutečnosti cestující. Tvrdí to jeho právník. Za kapitána ho měli přeživší, podle nich byl opilý a zdrogovaný. Do konce roku by mohlo do Itálie připlout z Afriky až 200 tisíc uprchlíků, odhaduje italské ministerstvo vnitra. Cestu z krize nyní hledá mimořádný summit EU.

  • Dalších 84 osob se dnes podle agentury AFP podařilo zachránit těsně před
    potopením lodi ještě u libyjských břehů. Záchrannou akci provedla italská loď
    Fiorillo poté, co pobřežní úřady zaznamenaly nouzové volání prostřednictvím
    satelitního telefonu. Zásah byl proveden pouhých 35 námořních mil (64 kilometrů)
    od libyjského pobřeží.

Přeživší z víkendové havárie uvedli, že kapitán havarovaného plavidla byl během cesty pod vlivem hašiše a alkoholu. Právě proto prý nezvládl přibližovací manévr a narazil do portugalského obchodního plavidla, které lodi s uprchlíky připlulo po vyslání nouzového signálu na pomoc. Zemřely stovky lidí. 

Podle právníka Tunisana Muhammada Alího Málika ale jeho klient vůbec není kapitán – patří mezi uprchlíky a za svou cestu si zaplatil. Případ považuje za „citlivý“, protože Málika coby kapitána identifikovalo několik přeživších a také další člen posádky. 

Spolu s Málikem byl zatčen i mladý Syřan – člen posádky. Oba mají stanout v pátek před soudem. Čelí obvinění z napomáhání nelegální imigraci.  

SMRT NA MOŘI: Mapa znázorňuje jednotlivé havárie lodí s uprchlíky, ke kterým došlo ve Středozemním moři od ledna 2014. Každý kruh představuje jednu nehodu, jeho velikost odráží počet mrtvých či pohřešovaných. Oranžové kruhy zachycují nehody, u nichž dosud nebyly počty obětí definitivně ověřeny.

Místa ztroskotání uprchlíků ve Středozemním moři
Zdroj: ČT24/nytimes.com

Podle vyšetřovatelů převáděči několik uprchlíků ubili k smrti, protože se nechtěli podrobit jejich požadavkům. Několik dalších lidí na plavidle údajně zemřelo hladem, oznámila agentura ANSA. 

Od začátku roku dorazilo k italským břehům asi 21 tisíc lidí. Podle Mezinárodní organizace pro migraci zahynulo za tu dobu ve Středozemním moři třicetkrát více migrantů než ve stejném období loňského roku – skoro 1800.  

Loď s uprchlíky
Zdroj: ČT24/ČTK

Návrh EU? Ničit lodě pašeráků ještě před vyplutím 

V Bruselu se dnes koná mimořádný summit EU věnovaný otázce imigrace. Návrh závěrečného prohlášení prý počítá se zavedením mechanismu, který pomůže rozpoznat, zachytit a zničit plavidla převáděčů ještě předtím, než je použijí k přepravě lidí do Evropy.  

Bude údajně nutné zorganizovat vojenskou operaci s nutným mandátem OSN i souhlasem Libye. Zároveň prý bude nezbytné připravit se na možnou ztrátu životů. Agentuře AFP to sdělil nejmenovaný evropský diplomat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za srážkou vlaků na jihu Španělska mohla být prasklá kolej, píší místní média

Vykolejení tří vagonů vlaku, které v neděli na jihu Španělska narazily do protijedoucí soupravy jedoucí z Madridu, mohl způsobit prasklý svár na kolejích. Píší o tom španělská média, podle nichž jde zatím o jednu z hypotéz vyšetřovatelů. Počet obětí se ve středu zvýšil na 43, když záchranáři objevili další tělo. Incident si vyžádal i několik desítek zraněných. V pondělí večer se stala další železniční nehoda, při níž zemřel mladý strojvůdce. Odbory španělských strojvedoucích pohrozily ve středu stávkou, zatím bez konkrétního data, a požadují zajištění bezpečnosti na železnici.
13:09Aktualizovánopřed 42 mminutami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
14:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Šéf Ryanairu vyloučil, že by firmu mohl koupit Musk, kterého nedávno urazil

Americký miliardář Elon Musk nemůže koupit irskou nízkonákladovou leteckou společnost Ryanair, ačkoli by to pro něj byla lepší investice než převzetí sociální sítě X, uvedl ve středu šéf Ryanairu Michael O'Leary. Pokračoval tak ve slovní přestřelce s Muskem, jehož nedávno počastoval vulgarismem, jímž komentoval miliardářovy (nízké) intelektuální schopnosti. Musk následně navrhl, že by mohl Ryanair koupit, připomíná agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Agentury: Izraelská armáda zabila v Gaze jedenáct lidí

Počet obětí středeční izraelské palby při několika různých incidentech v Pásmu Gazy stoupl na jedenáct, mezi zabitými jsou také dvě děti, jedna žena a tři novináři včetně spolupracovníka agentury AFP, informovaly tiskové agentury s odvoláním na zdravotníky v Gaze. Izraelská armáda ohledně úmrtí novinářů uvedla, že byli podezřelí z obsluhy dronu napojeného na teroristické hnutí Hamás. Už dříve sdělila, že zabila osobu, kterou označila za teroristu a která podle ní vstoupila na území pod její kontrolou a představovala pro izraelské vojáky hrozbu.
16:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Grónsko je autonomním územím Dánska. A zatímco zástupci dánské vlády vůbec nedorazili na WEF, pozornost na konferenci přilákala početná americká delegace. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý podmínil svou účast na WEF podpisem bezpečnostních záruk ze strany USA. Trump se s ním setká ve čtvrtek.
13:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vojenský soud uložil Uzbekovi doživotí za atentát na významného ruského generála

Doživotí vyměřil ve středu ruský vojenský soud muži z Uzbekistánu, kterého uznal vinným z atentátu na náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova z roku 2024. Další tři obžalovaní v případu dostali tresty od 18 do 25 let vězení, informovaly tiskové agentury AFP a Interfax.
před 2 hhodinami

Svět čelí nevratnému vyčerpání zásob vody, varují vědci z OSN

Změny v nedostatku vody, které vypadaly dříve jako přechodné nebo dočasné, se mění na trvalé a nevratné. Konstatuje to rozsáhlá zpráva, která ale navrhuje také možná řešení.
před 2 hhodinami
Načítání...