Počet obětí přívalových dešťů, které už tři dny sužují jihovýchod Austrálie, vzrostl během pátku na pět. Policii se ale podařilo najít pohřešovaného muže, kterého hledala od středy, píše australská stanice ABC. Desetitisíce lidí nadále zůstávají odříznuty od světa.
Pátou obětí záplav je pravděpodobně osmdesátiletý muž, jehož tělo našla v pátek policie v ohořelém autě na jeho pozemku ve státě Nový Jižní Wales (NSW). V týdnu začala hořet jeho kůlna, ale protože příjezdové cesty k pozemku byly zaplavené, nemohli mu záchranáři přijet na pomoc. Během dne také policie našla další tělo poblíž Coffs Harbour. Ve středu zaznamenaly úřady smrt dvou lidí, kteří uvázli ve svých autech, zatímco dalšího člověka se nepodařilo včas zachránit z verandy jeho domu.
Policii se však v pátek podařilo zachránit devětačtyřicetiletého muže z vesnice Nymboida, který se podle ABC nevrátil ve středu večer domů poté, co se procházel kolem zaplavené silnice. Muž je v pořádku a těší se dobré náladě.
Televize ukazují z Nového Jižního Walesu záběry zatopených aut, křižovatek i dopravních značek, což mají na svědomí řeky, které se v oblastech Hunter a Mid North Coast vylily ze svých břehů. Na pobřeží se objevily trosky budov a mrtvá nebo odnesená hospodářská zvířata. Nebezpečí představuje přehrada Warragamba nedaleko Sydney, která je z asi 96 procent plná.
Voda na železnicích zasáhla i do provozu příměstských vlaků v Sydney. Postiženo bylo také místní letiště, které muselo kvůli silnému větru v pátek na hodinu uzavřít dvě ze tří ranvejí, což zpozdilo některé lety. Lijáky také odřízly padesát tisíc lidí od civilizace.
Nebezpečná voda a elektřina
„Ve vodě mohou být kontaminační látky nebo hadi, takže si na to musíte dávat pozor. Nebezpečná může být také elektřina,“ upozornily úřady.
Australský premiér Anthony Albanese musel kvůli povodním zrušit plánovanou návštěvu Taree, jednoho z nejhůře postižených měst.
„Snažili jsme se (tam dostat), nebylo to ovšem možné, což lidé jistě chápou. V myšlenkách jsme ale s místy, která jsou odříznutá,“ komentoval premiér s tím, že v tom tamní obyvatele nenechají.
Austrálie se potýká s extrémními výkyvy počasí, které podle odborníků způsobují změny klimatu. Sucho a ničivé požáry buše na konci minulého desetiletí od roku 2021 vystřídaly časté záplavy.