Faktický vládce Sýrie Ahmad Šará se dohodl s vůdci povstaleckých uskupení na rozpuštění všech ozbrojených skupin a jejich začlenění pod nové ministerstvo obrany, informovala agentura Reuters s odvoláním na prohlášení nové syrské vlády. Šará a přechodný kabinet pod vedením islamistického uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) se tak snaží vyvarovat případných střetů mezi různými frakcemi.
Vůdci syrských povstalců se dohodli na sloučení všech ozbrojených skupin
Zatím není zřejmé, které konkrétní skupiny se k dohodě připojily.
Restrukturalizaci ministerstva obrany minulý týden oznámil premiér přechodné vlády Muhammad Bašír. Nová armáda bude tvořena bojovníky povstaleckých uskupení a vojáky, kteří zběhli z armády režimu Bašára Asada.
Do funkce ministra obrany byl v sobotu jmenován Murhaf Abú Kasra, který je významným vojenským velitelem HTS. Ten už před týdnem v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že všechny syrské ozbrojené skupiny budou rozpuštěny a jejich jednotky začleněny do budoucí „vojenské instituce“. Dodal, že HTS tak učiní jako první.
Na severu země mezitím pokračují boje mezi protureckou Syrskou národní armádou a koalicí Syrské demokratické síly (SDF), v jejichž čele stojí kurdské milice YPG.
Do Sýrie se vrátilo 25 tisíc uprchlíků
Po zhroucení Asadova režimu se za poslední dva týdny vrátilo z Turecka do země přes 25 tisíc syrských uprchlíků. Předchozí dostupný údaj zveřejněný tureckými úřady uváděl, že ve dnech 9. až 13. prosince, které následovaly bezprostředně po pádu režimu, se z Turecka do Sýrie vrátilo 7621 osob, uvedla agentura AFP.
Turecko, které má se Sýrií více než 900 kilometrů dlouhou společnou hranici, stále hostí přibližně 2,92 milionu Syřanů, kteří od roku 2011 uprchli před občanskou válkou, řekl v úterý ministr vnitra Ali Yerlikaya státní tiskové agentuře Anadolu. Více než půl milionu z nich žije v Istanbulu, upozornil.
Ankara doufá, že se do Sýrie po Asadově pádu vrátí velké množství uprchlíků, což by pomohlo zmírnit silné protisyrské nálady mezi tureckým obyvatelstvem. Turecké úřady tak rovněž umožní jednomu členu každé uprchlické rodiny vycestovat do Sýrie a během první poloviny příštího roku se do Turecka ještě třikrát vrátit v rámci příprav na přesídlení, dodal ministr.
Protesty kvůli žhářskému útoku
V Sýrii vyšly v pondělí večer i v úterý tisíce lidí do ulic v reakci na žhářský útok, který zničil vánoční strom na náměstí v převážně křesťanském městě Sukajlabíja v provincii Hamá, uvedla stanice BBC. Lidé vyšli do ulic i v křesťanské čtvrti Kasá v Damašku. Mnozí protestující si nesli nad hlavou kříž. Žádali zajištění práv a svobod menšin a také odchod zahraničních bojovníků ze země.
Video, na němž maskovaní muži vánoční strom zapalují, se rychle rozšířilo a vyvolalo rozhořčení nejen křesťanské komunity v zemi. Na místo incidentu dorazil představitel HTS a obyvatele se snažil ujistit, že nové vedení země práva křesťanů chrání a že pachatelé budou potrestáni.
Uskupení HTS také již oznámilo zatčení dvou pachatelů s tím, že jde o zahraniční bojovníky. Podle informací SOHR zatčení nejsou členy HTS, ale jiné povstalecké skupiny Ansár Tavhíd. V Sýrii převažují muslimové sunnitského směru, ale žijí tam i početné menšiny křesťanů různých církví, alavitů, ismailitů, šíitů, drúzů a dalších.
USA zabily dva operativce Islámského státu
Americká armáda v pondělí provedla vzdušný úder v Sýrii. Podle agentury Reuters uvedla, že zabila dva agenty takzvaného Islámského státu (IS) a dalšího zranila. Úder se odehrál v oblasti, která byla dříve pod kontrolou syrské vlády a Rusů, píše Reuters.
Americká armáda útočí v Sýrii proti cílům spojeným s teroristy IS dlouhodobě, po pádu Asadova režimu ale údery zintenzivnila, aby skupině zabránila využít mocenského vakua v zemi ke konsolidaci aktivit.
Asadův režim se zhroutil 8. prosince, když povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. V Sýrii byla ustavena přechodná vláda pod vedením HTS, jež má vládnout do 1. března 2025.