Volkswagen prodal továrnu v Číně, čelil podezření ze zneužívání práce Ujgurů

11 minut
Horizont ČT24: Útlak Ujgurů v Číně a západní investice
Zdroj: ČT24

Po letech kritiky odchází německá automobilka Volkswagen (VW) ze Sin-ťiangu. Akcionáři prosadili konec všech provozů v autonomní oblasti na severozápadě Číny nechvalně proslulé represemi proti ujgurské menšině. Souhlasit museli i čínští zástupci společného podniku. Podle vedení VW odchod ukončí kontroverze a bude mít minimální finanční dopad. Podezření ze zneužívání otrocké práce v Číně čelí i Apple, Samsung nebo Nike.

Volkswagen a jeho čínský partner SAIC se na prodeji kontroverzní továrny v provincii Sin-ťiang dohodli, závod koupila společnost Shanghai Motor Vehicle Inspection Certification (SMVIC), která je divizí čínského státního podniku Shanghai Lingang Development Group.

Továrna v Sin-ťiangu montovala od roku 2013 vozy Santana, konkrétně 50 tisíc kusů ročně. Nařčení z otrocké práce publikoval v roce 2020 Australský institut pro strategickou politiku. Od té doby je automobilka pod tlakem organizací na ochranu lidských práv.

Problematická byla například testovací dráha v Turpanu, k jejíž stavbě měl společný podnik Volkswagenu a SAIC využít nuceně nasazené Ujgury. „Strategie Volkswagenu ‚v Číně pro Čínu‘ by neměla znamenat spoluúčast na nucené práci,“ řekl Jim Wormington z organizace Human Rights Watch.

Volkswagen továrnu držel, přestože už několik let nic neprodukuje. Společnost popírá, že to byla podmínka Pekingu, aby nemusela odejít z Číny, kde prodá každý třetí vyrobený vůz. „Všechny zmiňované události se vztahují výhradně k období před rokem 2019 a netýkají se současnosti,“ tvrdí SAIC Volkswagen.

Odchod Volkswagenu ze Sin-ťiangu neznamená konec německé automobilky v Číně. Společný podnik VW-SAIC tam plánuje do roku 2030 osmnáct nových modelů, aby uspěl na vysoce konkurenčním trhu.

Zahraniční firmy v Číně

„Volkswagen není zdaleka jedinou zahraniční firmou podezřelou ze zneužívání otrocké práce v Číně – byť na počátku možná nevědomky. Z australské studie vyplývá, že komunistická vláda hromadně přesouvala Ujgury ze Sin-ťiangu do továren po celé zemi,“ upozornila zahraniční zpravodajka ČT Barbora Šámalová.

Šlo o další fázi takzvané převýchovy. Z internačních táborů úřady přesunuly nejméně 80 tisíc vězňů do sedmadvaceti fabrik, které byly dodavateli minimálně třiaosmdesáti světových firem. Vlády v provinciích a soukromí zprostředkovatelé dostávali za každého pracovníka peníze.

Na seznamu byly například Apple, Dell, Samsung nebo Sony. Také módní značky Zara, HM a Uniqlo či výrobci sportovních potřeb Nike a Puma. I německá automobilka BMW. Kvůli pronásledování Ujgurů přitom uvalily západní země na Čínu sankce.

„Bidenova administrativa přijala konkrétní opatření včetně omezení víz, Magnitského zákona a dalších finančních sankcí, vývozních kontrol a omezení dovozu. Prezident také přivedl spojence včetně G7 k závazku, že světové řetězce přestanou využívat nucenou práci včetně Sin-ťiangu,“ uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová. „Pro žádný západní subjekt, řekl bych, neexistuje způsob, jak vyargumentovat svou přítomnost v Sin-ťiangu,“ dodal sinolog Ondřej Klimeš.

Zahraniční firmy se zpočátku hájily, že jejich zaměstnanci pracují v důstojných podmínkách. Režim v továrnách ale měl do běžného zaměstnání daleko – Ujguři pracovali pod dohledem, nesměli praktikovat náboženství, žili pohromadě a po pracovní době měli povinnou výuku ideologie a čínštiny. Peking otrockou práci popírá.

„Smyslem lží je rozvrátit Sin-ťiang pod rouškou lidských práv a zabránit rozvoji a revitalizaci Číny,“ tvrdí mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

Čínská propaganda

Podle Pekingu je Ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang mírumilovným místem, kde žijí Chanové, dominantní čínské etnikum, po boku muslimů v harmonii. Ukázat to měl třeba i muzikál s názvem Křídla písní, který komunistická strana vysílala před třemi lety v kinech.

Realita je přitom velmi odlišná. Úkolem propagandistických materiálů a videí je zastřít fakt, že Peking páchá v Sin-ťiangu genocidu – nejen na Ujgurech, ale i dalších muslimských menšinách. Podle lidskoprávních organizací úředníci obyvatele sledují pomocí husté sítě kamer, trestají je, pronásledují a zavírají do táborů nucených prací.

Klimeš upozornil, že smyslem hospodářského rozvoje Sin-ťiangu je především posílit vazby autonomní oblasti na Peking a ekonomicky stimulovat zalidnění Chany z centrální Číny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Panuje chaos, lidé se bojí dalších otřesů, říká Čech po zemětřesení v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítila mimo jiné stavba třicetipatrového mrakodrapu. Český turista Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že ve zmíněné metropoli panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů.
před 15 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, jsou hlášeny první oběti

Thajsko, stejně jako Myanmar, zasáhlo v pátek silné zemětřesení, v Bangkoku se zřítila stavba třicetipatrového mrakodrapu, v troskách zůstaly podle AFP desítky dělníků. V Myanmaru spadly dva mosty. Z otřesy zasažených oblastí jsou hlášeny první oběti. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

OBRAZEM: Silné otřesy v Asii zabíjely a ničily

Thajsko i Myanmar zasáhlo v pátek zemětřesení o síle až 7,7 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších, kteří zůstali v troskách zřícených či poničených budov. Podle odhadu americké geologické služby USGS by se počet obětí mohl s přibližně třetinovou pravděpodobností pohybovat mezi deseti a sto tisíci, kolem pátečního poledne byl ale počet mrtvých z míst neštěstí hlášený výrazně nižší. Záběry zkázy po otřesech plní sociální sítě i servis světových agentur. Lidé ze zasažených oblastí například pořídili záběry vody vylévající se z bazénů na střechách mrakodrapů nebo shromažďování vyděšených lidí v ulicích.
před 15 hhodinami

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedem stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
před 16 hhodinami

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
před 17 hhodinami

Požáry v Jižní Koreji mají desítky obětí, hašení pomáhá příznivé počasí

Požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 28 obětí, tamní úřady je podle agentury Reuters prohlásily za nejtragičtější v historii země. Podmínky pro hašení ohňů jsou podle ministra lesnictví Lima Sang-seopa aktuálně příznivější než v minulých dnech, a to díky dešti a chladnějšímu počasí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Soud zablokoval Trumpův zákaz vojenské služby pro transgender osoby

Americký soud zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje transgender osobám sloužit v armádě. Jedná se o druhé celostátní soudní rozhodnutí proti tomuto opatření během dvou týdnů, píše agentura AP. Trump zároveň ve čtvrtek nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution odstraněna „nevhodná, rozdělující nebo protiamerická ideologie“.
před 20 hhodinami

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
před 20 hhodinami
Načítání...