„Vměšují se do vnitřních věcí Běloruska.“ Minsk kritizuje litevskou podporu Cichanouské

Vedení běloruského parlamentu zkritizovalo usnesení litevského parlamentu, které uznává opoziční soupeřku prezidenta Alexandra Lukašenka Svjatlanu Cichanouskou za vůdkyni běloruského lidu. Uvedla to státní agentura Belta.

„Přijetím tohoto dokumentu se litevští zákonodárci hrubě vměšují do vnitřních věcí Běloruska a projevují otevřenou neúctu ke svrchovanému právu běloruského lidu samostatně si vybírat vedení a určovat cestu rozvoje své země,“ praví se v prohlášení. „Pokus litevských poslanců jmenovat vůdce běloruského lidu je proti zdravému rozumu. Podobné počínání je provokací a je nepřípustné, porušuje mezinárodní normy i běžnou mezistátní a parlamentní praxi,“ dodalo vedení běloruského parlamentu.

Litva, Lotyšsko a Estonsko na konci srpna zakázaly běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi a 29 dalším běloruským představitelům vstup do Pobaltí v rámci společně ohlášených sankcí proti minskému režimu. Tyto osoby byly podle Vilniusu zapojené do zfalšování prezidentských voleb z 9. srpna a do neoprávněného použití síly proti účastníkům demonstrací. Sankce proti konkrétním představitelům běloruského režimu chystá také Evropská unie. Minsk odpověděl na sankce z Pobaltí obdobně, jména na své černé listině ale neoznámil.

Evropský parlament vyzývá k sankcím

Poslanci Evropského parlamentu mezitím vyzvali k rychlému přijetí evropských sankcí proti představitelům Lukašenkovu režimu v souvislosti s nedemokratickými volbami a tvrdým potlačováním následných opozičních protestů.

Evropští zákonodárci v debatě na parlamentním plénu také zdůrazňovali požadavky na vypsání nových voleb a propuštění všech lidí vězněných po protestech. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell podotkl, že Unie Lukašenka neuznává jako legitimního prezidenta a sankce přijme do příštího týdne.

„Volby“

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek voleb neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují sedmým týdnem. V neděli v Minsku proti Lukašenkovi znovu demonstrovaly desítky tisíc lidí.

Sama Cichanouská v listu The Washington Post předpověděla, že Lukašenkův odchod je jen otázkou času, protože jeho režim je „kolos na hliněných nohách“. Nutné je ale pokračovat v nenásilných masových protestech. „Jako země jsme se dostali do bodu, odkud už není návratu. Lukašenko jako vůdce země nemá budoucnost a jeho odchod od moci je jen otázkou času,“ napsala.

Současně požádala další státy o podporu a o zavedení sankcí proti lidem, kteří falšovali výsledky voleb a dopustili se zločinů na občanech. „Varujeme, že všechny dohody s nynějším nezákonným režimem uzavírají další země na své vlastní riziko, a nemůžeme zaručit, že budoucí zákonně a svobodně zvolená vláda tyto dohody dodrží,“ upozornila, nejspíše v narážce na úvěr přislíbený Lukašenkovi jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem při pondělní schůzce v Soči.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA a Ukrajina podepsaly klíčovou dohodu o nerostech

Spojené státy a Kyjev podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Informuje o tom CNN. Ujednání poskytne Američanům privilegovaný přístup k novým projektům zaměřeným na ukrajinské přírodní zdroje, včetně hliníku, grafitu, ropy a zemního plynu, píše Bloomberg. Kyjev by se mohl dočkat nových vojenských dodávek.
00:34Aktualizovánopřed 43 mminutami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 5 hhodinami

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 6 hhodinami

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 7 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 10 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...