Vatikán v ofenzivě: Obvinění jsou mrzkým pokusem pošpinit papeže

Vatikán - Vatikán po včerejším útoku New York Times vrací úder. Svatý stolec zaútočil na média kvůli obviněním, že papež v polovině 90. let údajně nezakročil proti americkému knězi, který měl zneužít až 200 sluchově postižených chlapců. Vatikánské noviny L´Osservatore Romano napsaly, že jde o mrzký útok na Benedikta XVI.

Papež Benedikt XVI. čelí velké krizi, deník New York Times včera uveřejnil článek, ve kterém tvrdí, že papež ještě jako kardinál ututlal skandál týkající se zneužívání hluchých chlapců americkým arcibiskupem Lawrencem Murphym.

Případ duchovního Lawrence Murphyho

V letech 1950-74 pracoval Murphy v prestižní škole pro neslyšící děti, kde měl zneužít až 200 hluchých chlapců. Murphy nebyl nikdy souzen ani církevně potrestán. Byl tiše přeložen do jiné diecéze, kde žil dalších 24 let mezi dětmi ve školách a nápravných zařízeních. Zemřel v roce 1998.

V roce 1996 arcibiskup v Milwaukee Rembert Weakland poslal kardinálu Ratzingerovi jako tehdejšímu šéfovi Kongregace pro nauku víry dva dopisy o Murphyho případu, ale nedočkal se odpovědi. Když byl zahájen proti arcibiskupovi Murphymu tajný církevní proces, který ho měl zbavit kněžského úřadu, Vatikán nakonec jednání zastavil.

Nahrávám video
Reportáž Bohumila Vostala
Zdroj: ČT24

Vatikán ale médiím razantně odpověděl. „Papežova politika ohledně sexuálního zneužívání dětí je transparentní, neústupná a přísná. Mediální kritika je mrzkým pokusem pošpinit Benedikta XVI. za každou cenu,“ uvedl vatikánský deník L´Osservatore Romano.

Vatikán je přesvědčený, že se zachoval správně. Nařčení, že Josef Ratzinger zastavil církevní proces na zbavení kněžství arcibiskupa Murphyho, Vatikán odmítá. O případu se prý dozvěděl příliš pozdě, až v roce 1996, kdy už byl Murphy velmi starý a nemocný a nedalo se nic dělat.

Oběti zneužívání ale mají jasno. „Všechny cesty a odpovědnost za skandál a jeho zakrývání vedou do Říma,“ uvedl advokát obětí Jeff Anderson.

Navíc na Vatikán se valí další skandál přímo z Itálie. Zdejší televize zveřejní výpovědi žáků církevního ústavu pro neslyšící ve Veroně. Nejméně čtrnáct žáků se zde mělo od 50. do 80. let stát oběťmi zneužívání.

Lawrence Murphy
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak.
10:08Aktualizovánopřed 14 mminutami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu v týdnu uvažoval americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu kritizoval německého kancléře Friedricha Merze.
včeraAktualizovánopřed 49 mminutami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a sedm zraněných, píše Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média.
před 1 hhodinou

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 2 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
před 6 hhodinami

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš bude v Arménii o víkendu krátce jednat se Zelenským, píše iDnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli v Arménii krátce osobně jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Babiš to řekl portálu iDnes.cz, téma jednání ale neupřesnil. Se Zelenským se osobně sejde poprvé po nástupu do čela nynější české vlády. Babiš i další představitelé stran aktuální vládní koalice se k Ukrajině i konkrétně o Zelenském vyjadřovali kriticky. Mluvili i o zrušení muniční iniciativy, která zajišťuje dodávky dělostřelecké munice pro zemi, která už se pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
před 13 hhodinami

Turecká policie použila proti účastníkům prvomájových protestů slzný plyn

V desítkách zemí celého světa se v pátek uskutečnily prvomájové demonstrace a pochody. Odboráři a aktivisté od Paříže přes Jakartu až po Soul na nich dle AP požadovali mimo jiné vyšší mzdy, lepší pracovní podmínky nebo mír. V Turecku policie použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Tamní úřady již dříve zakázaly demonstrace v tento den na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...