„Varšava si už vytrpěla dost.“ Starostka odmítla nacionalisty, pochod uspořádá vláda

Varšavská primátorka Hanna Gronkiewiczová-Waltzová zakázala pochod radikálních nacionalistů chystaný na 11. listopadu, kdy budou Poláci slavit sté výročí opětovné nezávislosti země. Premiér a prezident z konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) se vzápětí dohodli, že pochod uspořádá vláda. Podle televize TVN 24 to oznámila prezidentská kancelář.

„Zakázala jsem pochod nezávislosti. Přijala jsem toto rozhodnutí, které jsem osobně podepsala. Varšava si už dost vytrpěla kvůli agresivnímu nacionalismu,“ prohlásila Gronkiewiczová-Waltzová. Zdůraznila odpovědnost vůči obyvatelům, kteří podle ní musí zůstat v bezpečí. „Existuje soudní kontrola nad rozhodnutím (města), mohou se tedy během 24 hodin odvolat k soudu,“ vzkázala organizátorům.

Starostka se už v červnu obrátila na ministra vnitra Joachima Brudzińského ohledně společného zajištění bezpečnosti během oslav 11. listopadu, ale její dopis prý zůstal bez ministrovy odpovědi. Podle radnice by bylo překvapivé, kdyby příslušné bezpečnostní složky dovolily, aby se navzdory zákazu pochod konal.

Slavnostní bílo-červený pochod

Vzápětí reagovala vláda s prezidentem, kteří převzali patronát nad akcí. „Bude uspořádán společný bílo-červený pochod, který bude mít charakter státní slavnosti,“ oznámil prezidentův mluvčí Blažej Spychalski.

Kvůli tomu, že půjde o státní oslavy, se nebudou moci konat žádné jiné pochody, které by případně procházely po stejné trase, upozornil mluvčí. Vyzval také všechny Poláky, aby se přidali k pochodu a předvedli, že „jsme jeden bílo-červený tým“, dodal v narážce na polské národní barvy.

Při loňském pochodu zadržela policie desítky aktivistů, kteří nacionalisty blokovali

Během loňského pochodu, kterého se podle policie zúčastnilo na 60 tisíc lidí, se objevily kontroverzní transparenty typu „Evropa jen pro bílé“ či „Všichni různí, všichni bílí“ a zněla hesla typu „Sieg Heil“, „Bílá síla“ nebo „Židé ven z Polska“.

Varšavská prokuratura kvůli tomu stále vede vyšetřování kvůli podezření z propagace fašismu a vyvolávání rasové, etnické či náboženské nenávisti. Policie zadržela 45 aktivistů, kteří organizovali protidemonstraci a blokovali pochod nacionalistů. Opoziční média to vykládají jako důkaz, že vláda ochraňuje krajní pravici před postihem.

Podle deníku Gazeta Wyborcza se letošního pochodu v polské metropoli hodlali zúčastnit zástupci krajní pravice z dalších evropských zemí, například italští neofašisté.

K účasti na pochodu naopak podle týdeníku Do Rzeczy vybídly odbory Solidarita, blízké nynější vládě. Mluvčí Solidarity Marek Lewandowski výzvy k odvolání účasti odborářů odmítl a prohlásil, že pochod je „výrazem vlastenectví a lásky k vlastní zemi“, a že „pokud někdo pokládá pochod za fašistický, je idiot a nemá smysl s ním polemizovat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrací preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 1 hhodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 3 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 6 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 10 hhodinami
Načítání...