Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci odsuzující Izrael za zabíjení Palestinců

Rezoluce Valného shromáždění kvůli zabíjení Palestinců (zdroj: ČT24)

Valné shromáždění OSN ve středu přijalo nezávaznou rezoluci, která odsuzuje Izrael za zabíjení Palestinců z Pásma Gazy a požaduje pro Palestince mezinárodní ochranu. Neprošel naopak americký návrh, jenž odpovědnost za násilí v Gaze připisoval radikálnímu hnutí Hamás.

Shromáždění o 193 členech zasedlo mimořádně na žádost arabských států. Pro rezoluci hlasovalo 120 států, proti bylo osm a 45 se zdrželo.

Kromě USA a Izraele proti rezoluci hlasovaly Austrálie, Togo, Šalamounovy ostrovy, Marshallovy ostrovy, Nauru a Federativní státy Mikronésie. Hlasování se kromě České republiky zdrželo například také Slovensko, Německo, Rakousko či Polsko.

Rezoluci předložili Palestinci spolu s Alžírskem a Tureckem. Učinili tak poté, co Spojené státy podobný text vetovaly v Radě bezpečnosti. Dokumenty Valného shromáždění nejsou na rozdíl od dokumentů Rady bezpečnosti závazné.

„Návrh, který předkládáme, má přispět k opětovnému uklidnění nestabilní situace. Má odvrátit násilí vůči civilnímu obyvatelstvu a podpořit zvažovaná opatření na ochranu palestinských civilistů. Tento proces začíná žádostí ke generálnímu tajemníkovi o předložení zprávy, a to včetně doporučení týkajících se mechanismu mezinárodní ochrany v této oblasti,“ prohlásil na Valném shromáždění zástupce Palestiny Rijád Mansúr.

Nikki Haleyová během zasedání Valného shromáždění
Zdroj: Mike Segar/Reuters

Američané neprosadili pasáž o Hamásu

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová řekla, že rezoluce neobsahuje ani zmínku o „teroristech z Hamásu“ a je zcela jednostranná. „Povaha tohoto usnesení jasně ukazuje, že je politické a naprosto jednostranné. Neobsahuje ani jednu zmínku o Hamásu, který běžně iniciuje násilí v Gaze. Taková jednostranná usnesení neprosadí mír mezi Izraelci a Palestinci,“ uvedla Haleyová.

USA chtěly, aby se do rezoluce přidala pasáž odsuzující násilí Hamásu. Nejprve se hlasovalo o tomto návrhu, který ale neprošel, protože ho nepodpořily potřebné dvě třetiny států. Pro se vyslovilo 62, proti 58 a 42 se zdrželo.

Zástupce Palestiny Rijád Mansúr
Zdroj: Mike Segar/Reuters

Izraelští vojáci od konce března, kdy začaly protesty u hranice mezi Gazou a Izraelem, zabili přes 120 Palestinců a zranili tisíce dalších. Hamás v Gaze vládne a Izrael i USA jej viní, že vyvolává protiizraelské nepokoje a zneužívá civilistů pro vlastní snahu o narušení hranice. Hamás vedl s Izraelem už tři války.

Palestinští představitelé požadují mezinárodní ochranu pro okupovaný palestinský národ. Jakou by měla mít podobu, ale není jasné. Hovoří se o pozorovatelích i o případné mírové misi. Generální tajemník OSN António Guterres ale dříve řekl, že k tomu, aby podal návrh na tuto misi, musí mít mandát Rady bezpečnosti.