V Rusku napadli štáb BBC a smazali všechno, co natočil

Astrachaň (Rusko) - Neznámí pachatelé přepadli v Astrachani na jihu Ruska televizní štáb britské stanice BBC, který zde natáčel reportáž o ruských vojácích, údajně padlých u hranic s Ukrajinou. „Jak jsme jen vyšli z kavárny, přepadli nás nejméně tři agresivně naladění muži,“ vylíčil moskevský zpravodaj BBC Steve Rosenberg. Útočníci zbili kameramana, vzali mu kameru, rozbili ji a ujeli. Zatímco novináři čtyři hodiny vypovídali na policii, kdosi se vloupal do jejich automobilu a vymazal videozáznamy z paměťových karet a celý disk hlavního počítače.

BBC protestovala u ruských úřadů a vyzvala je, aby útok ostře odsoudily a zahájily vyšetřování. Astrachaňská policie po neznámých pachatelích pátrá. Štáb BBC je nyní zpátky v Moskvě a v bezpečí. Podle britské stanice byl útok součástí koordinované snahy zabránit akreditovaným novinářům informovat o legitimním tématu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý týden s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky uvedl, že od uzavření příměří se z Ukrajiny již stáhlo 70 % ruských vojáků. Armáda také informovala, že od počátku ozbrojených srážek zahynuly údajně dva tisíce příslušníků ruské armády a dalších osm tisíc jich bylo zraněno. Moskva přitom popírá, že by se v konfliktu na východě Ukrajiny jakkoli angažovala. Ruští výsadkáři, zajatí minulý měsíc na Ukrajině a posléze vrácení do vlasti, podle Moskvy pouze zabloudili přes neoznačenou hranici.

Padlý ruský voják
Zdroj: ČT24

Incident se štábem BBC není první svého druhu. Koncem srpna byl v Pskovu přepaden a zmlácen opoziční politik Lev Šlosberg, který je současně ředitelem listu Pskovskaja gubernija. Ten jako první informoval o sérii srpnových pohřbů vojáků pskovské výsadkové divize, zřejmě zabitých během konfliktu na východě Ukrajiny. Zprávy regionálního listu o čerstvých hrobech se pak objevily i v celostátních médiích a terčem obdobných útoků se stali i další novináři zajímající se o ruské padlé.

Šlosberg se nenechal zastrašit a oficiálně požádal vojenskou prokuraturu, aby objasnila smrt 12 výsadkářů, nejspíše zabitých na Ukrajině. Politik podle Radia Svoboda žádá od prokuratury odpověď na čtyři otázky: na základě jakých rozkazů vojáci opustili posádku, za jakých okolností zahynuli, kdo je za jejich smrt odpovědný a zda jejich rodiny dostanou odškodné.

Proruští separatisté tento týden v Doněcku na několik hodin zadrželi také zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanku. Incident se stal v době, kdy se Pohanka vydal prověřovat zprávy, že proruští radikálové obsadili budovu českého konzulátu v Doněcku, která je už několik měsíců mimo provoz. Zničení záznamových zařízení ze strany ozbrojenců se v březnu na Krymu nevyhnul ani zpravodaj ČT Miroslav Karas.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Gdaňsku začíná konference o obnově Ukrajiny, Česko zastoupí Babiš a Mrázová

V Gdaňsku na severu Polska ve čtvrtek začne dvoudenní konference věnovaná poválečné obnově Ukrajiny. Ukrajinskou delegaci kvůli aktuální roztržce mezi Varšavou a Kyjevem místo prezidenta Volodymyra Zelenského povede premiérka Julija Svyrydenková. Zúčastnit se má šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová i desítky hlav států a šéfů vlád. Česko budou zastupovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO).
03:25Aktualizovánopřed 27 mminutami

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 1 hhodinou

Zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo desítky životů. Vláda vyhlásila stav nouze

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 32 mrtvých, dalších 700 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 8 hhodinami

S pokračujícími vedry v Evropě padají teplotní rekordy

V západní Evropě pokračují extrémní vedra, která ve středu bořila červnové teplotní rekordy a působila obtíže v řadě zemí. Ve Francii se domácnosti v některých částech země potýkaly s výpadky proudu, ve Velké Británii zase museli uzavřít asi tisíc škol. Ve španělské Cantabrii naměřili dokonce celoroční rekord 43,7 stupně Celsia.
před 10 hhodinami

Rok a půl a 98 soudních stání. Netanjahu dokončil výpověď v korupční kauze

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve středu po roce a půl dokončil svou výpověď v procesu, ve kterém čelí obžalobě z korupce. Výpověď premiéra a hlavního obžalovaného v jedné osobě zabrala 98 stání u soudu, uvedly agentura AFP a izraelská média. Mnohá stání musela být zkrácena či odložena kvůli zdravotním problémům či státním povinnostem šéfa vlády. Izraelský premiér obžalobu odmítá a tvrdí, že kvůli vyšetřování „zažil deset let pekla“.
před 11 hhodinami

Ruský soud poslal opozičního politika Kruglova na sedm let do vězení

Moskevský soud poslal na sedm let do vězení místopředsedu opoziční strany Jabloko politika Maxima Kruglova za dva příspěvky na sociální síti o ruské válce proti Ukrajině. Jabloko je v zemi poslední legálně fungující opoziční silou. Prokurátorka navrhovala, aby si Kruglov odpykal osm let za šíření „falešných zpráv“ o ruské armádě, uvedl ve středu server Meduza.
před 14 hhodinami

Francouzský Senát chce zvýšit povědomí o nárůstu maskulinismu

Francouzský Senát varuje před vzestupem maskulinismu, který podle nové zprávy ohrožuje práva žen. Dokument Delegace pro práva žen při Senátu, do něhož měla redakce franceinfo možnost předem nahlédnout, vyzývá ke zvyšování povědomí o této ideologii a obsahuje 24 doporučení, jak fenomén omezit.
před 16 hhodinami
Načítání...