V Římě zemřel v 98 letech slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí ráno zemřel nejstarší slovenský kardinál Jozef Tomko. Bylo mu 98 let. Na webu to oznámila Slovenská biskupská konference. Tomko celý svůj život působil v Římě, kde se stal biskupem a později kardinálem. Spolupracoval například s šesti papeži nebo s exilovaným českým kardinálem Josefem Beranem.

„S bolestí srdce a nadějí ve Vzkříšení oznamujeme, že dnes ráno v Římě odevzdal svoji šlechetnou duši Pánu Jeho Eminence Jozef kardinál Tomko. Zveme všechny, aby ho zahrnuli do svých modliteb,“ uvedla na svém webu Slovenská biskupská konference. Dále sdělila, že kardinálův pohřeb se bude konat v katedrále sv. Alžběty v Košicích, datum bude upřesněno v následujících dnech.

Tomka 25. června hospitalizovali v římské poliklinice Gemelli po úrazu krční páteře. Ten následně zkomplikovala nákaza covidem-19. Po zlepšení stavu byl propuštěn do domácího ošetření, kde se o něj staraly sestry vincentky. Ve svém římském bytě zemřel v pondělí ráno obklopen nejbližšími spolupracovníky.

Život ve službách církve

Jozef Tomko se narodil 11. března 1924 v Udavské na východním Slovensku. Po maturitě na gymnáziu roku 1943 vstoupil do kněžského semináře v Bratislavě. Po skončení druhé světové války ho košický biskup Jozef Čársky poslal na studia do Říma.

V Římě studoval na Papežské Lateránské univerzitě. Po komunistickém převratu v Československu mu byl znemožněn návrat do vlasti. Kněžské svěcení tak přijal v Itálii 12. března 1949. Mezi lety 1950 až 1965 působil jako vicerektor a ekonom české papežské koleje Nepomucenum a nadále se vzdělával.

Roku 1956 dosáhl na Gregoriánské univerzitě doktorátu sociologie, o pět let později pak získal i doktorát kanonického práva. První významné pocty se mu dostalo od papeže Jana XXIII., který jej jmenoval papežským komořím.

Jozef Tomko během mše na Velehradě v roce 2009
Zdroj: Josef Omelka/ČTK

Iniciátor vlastní národní koleje

O Vánocích 1959 inicioval založení samostatné slovenské koleje v Římě a následující čtyři roky strávil jejím budováním. Mimo finančních a administrativních problémů se musel vypořádat především s námitkami ze strany českých katolických kruhů, které nechtěly, aby Slovensko mělo v Římě svou samostatnou kolej. Díky Tomkově úsilí však Vatikán v lednu 1961 schválil vznik Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoděje.

V průběhu Druhého vatikánského koncilu byl odborným poradcem pro věroučné otázky. Působil také v Kongregaci pro nauku víry a zastupoval katolickou církev na mnoha teologických setkáních a synodách.

Během pražského jara 1968 navštívil po více než dvaceti letech Slovensko. Vzhledem k následné normalizaci se ale jednalo o jeho poslední návštěvu až do roku 1989. Na začátku sedmdesátých let ho papež Pavel VI. jmenoval papežským prelátem a podtajemníkem Kongregace pro biskupy.

Nejvýznamnější slovenský kardinál

Zlom Tomkovy kariéry nastal v roce 1979, kdy ho papež Jan Pavel II. jmenoval titulárním arcibiskupem. Biskupské svěcení přijal z rukou papeže v Sixtinské kapli 15. září 1979 o svátku Panny Marie Bolestné, patronky Slovenska. Ze strany Jana Pavla II. se jednalo o gesto úcty a obdivu ke slovenské církvi pronásledované komunistickým režimem.

V dubnu 1985 byl Tomko jmenován prefektem Kongregace pro evangelizaci národů, o měsíc později pak kardinálem. Byl historicky prvním Slovákem v čele jedné z římských kongregací. Na této pozici působil až do roku 2001. Následně se stal členem dozorčí rady Vatikánské banky a předsedou Papežské rady pro Mezinárodní eucharistický kongres. Papež mu také svěřil do správy významnou římskou baziliku Santa Sabina.

Slovensko Tomko znovu navštívil v září 1989, aby vysvětil na biskupa Františka Tondru. Tato událost se stala jedním z prvních symbolů změny postoje komunistického státu ke slovenské církvi. Po pádu totalitního režimu se do své vlasti často vracel, z Říma se však již nikdy nepřestěhoval. Po úmrtí Alberta Vanhoye v červenci minulého roku se stal nejstarším žijícím kardinálem.

Knězem byl sedmdesát tři let, biskupem více než čtyřicet. Za svůj život vysvětil 71 katolických biskupů a stovky katolických kněžích. Byl také autorem více než patnácti knih a držitelem mnoha domácích i zahraničních čestných doktorátů. Roku 2002 mu slovenský prezident Rudolf Schuster udělil nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého dvojkříže I. třídy. Jako jeden z posledních spolupracovníků kardinála Josefa Berana se také aktivně účastnil převozu jeho ostatků do Česka v roce 2018.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Kyjevě jednají Macron, Starmer, Merz a Tusk. Volali si i s Trumpem

V Kyjevě jednají vrcholní představitelé zemí z takzvané koalice ochotných. Setkání se osobně účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a a šéfové vlád Británie, Německa a Polska – Keir Starmer, Friedrich Merz a Donald Tusk. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy (ODS) se připojili na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří. Účastníci schůzky hovořili telefonicky také se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem.
07:47Aktualizovánopřed 16 mminutami

Pomstíme smrt nevinných lidí, vzkazuje Pákistán Indii

Pákistán pomstí smrt nevinných lidí, kteří zahynuli při nočním indickém ostřelování, uvedl v sobotu podle AFP premiér země Šahbáz Šaríf. Islámábád tvrdí, že při indickém bombardování Pákistánu zahynulo přes deset lidí. Indický web CNN-News18 mezitím uvedl, že si představitelé zemí poprvé od dubnového útoku na turisty v Kašmíru telefonovali. Informaci však zatím nelze ověřit. Ministr zahraničí USA Marco Rubio vyzval k deeskalaci napětí.
06:08Aktualizovánopřed 49 mminutami

Hitler nezemřel, tvrdili Sověti. Ze záměrné lži je usvědčily zuby

Vůdce padl – hlásaly noviny celého světa po 30. dubnu, kdy si Adolf Hitler vzal život ve svém berlínském bunkru. Sotva ale lidé stačili v květnu oslavit konec války, už se objevily spekulace, že největší zločinec světa má být stále naživu. A stopy prý vedou do Jižní Ameriky, kam se měli vytratit i jiní vrcholní nacisté. Tuto dezinformaci, která přerostla v několik desetiletí trvající konspirační teorii, přitom cíleně vypustili Sověti.
před 2 hhodinami

U Barcelony vznikl „chlorový oblak“. Nevycházejte, vyzvaly úřady

Kvůli úniku chemických látek doporučila civilní ochrana v Katalánsku obyvatelům pěti obcí mezi Barcelonou a Tarragonou nevycházet ven a neotevírat okna. Podle agentury AFP se opatření týká zhruba 160 tisíc lidí. Únik vznikl při požáru průmyslového závodu ve městě Vilanova i la Geltrú.
před 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 7 hhodinami

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

Indická armáda v pátek sestřelila stovky bezpilotních letounů, které na několik míst v indické části Kašmíru vyslal sousední Pákistán, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP to ale Islámábád popírá. Dillí také dříve oznámilo, že ostřelovalo kašmírskou hranici u pákistánských hranic, kvůli čemuž podle agentury AFP zemřelo pět lidí včetně jednoho dítěte. Reuters během dne také informoval, že v indických městech byly slyšet výbuchy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 16 hhodinami
Načítání...