V Rangúnu protestovaly stovky lidí proti puči, armáda zatkla spolupracovníka Su Ťij

Několik stovek učitelů a studentů se sešlo před univerzitou v největším myanmarském městě Rangúnu na protest proti pondělnímu vojenskému převratu. Při něm byla svržena zvolená civilní vláda a její vůdkyně, nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Jednalo se o zatím největší protestní shromáždění od puče. Menší demonstrace se uskutečnily i v dalších myanmarských městech, včetně přísně střežené metropole Neipyijto.

Menší demonstrace se uskutečnily i v dalších barmských městech, včetně přísně střežené metropole Neipyijto. Nové vojenské vedení nařídilo mobilním operátorům a poskytovatelům internetového připojení zablokovat až do příštího rozhodnutí přístup na Twitter a Instagram. Už ve čtvrtek zablokovalo přístup k Facebooku ve snaze zabránit organizátorům ve svolávání protestů.

Armáda pokračovala v zatýkání předních politických osobností; zadržen byl Win Tchein, který je označován za jednoho z nejbližších spolupracovníků Su Ťij.

Devětasedmdesátiletý Win Tchein po pondělním převratu veřejně vyzval občany k protestům. V pátečním telefonátu s BBC řekl, že byl obviněn z podněcování ke vzpouře, za což v Myanmaru hrozí doživotní vězení. Od pondělí je zadržována také sama Su Ťij a bývalý prezident Win Myin.

Právní zástupce Su Ťij a prezidenta Win Myina novinářům sdělil, že jsou oba drženi v domácím vězení. Zatím se s nimi nemohl spojit, protože jsou stále vyšetřováni. „Od soudce očekáváme spravedlnost, ale není to jisté. Doufáme v nejlepší, ale připravujeme se na nejhorší. Samozřejmě žádáme bezpodmínečné propuštění, protože neporušili zákon,“ řekl Kchin Maun Zo.

Demonstranti v Rangúnu provolávali „Ať žije Su Ťij!“ a vyjadřovali vzdor gestem tří zdvižených prstů, převzatým z protivládních protestů v sousedním Thajsku. Gesto je známé z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

„Nepřijímáme vládu, která nelegálně, za pomoci zbraní převzala moc od vlády zvolené veřejností,“ řekl jeden z protestujících učitelů Nwei Thazin. „Chceme, aby vojenská vláda co nejdříve padla,“ dodal.

Větší protesty brzdí strach z armády

Většina lidí si do ulic vyjít netroufá v obavách ze zásahu armády. Již třetí večer po sobě ale obyvatelé Rangúnu vyjadřovali nespokojenost z oken svých domovů boucháním do hrnců.

Lékaři několika desítek nemocnic po celé zemi rovněž pokračují ve stávce. Zdravotnický personál z největší nemocnice v metropoli Neipyijtu v pátek vyšel na protest do ulic s velkým transparentem odsuzujícím převrat.

Nové vojenské vedení v Myanmaru ve snaze zabránit organizátorům ve svolávání protestů zablokovalo ve čtvrtek přístup k Facebooku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 9 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 9 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...